Економіка/3.Фінансові відносини

Здирко Н.Г., Кобзар Т.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ОСНОВНІ АСПЕКТИ АУДИТУ ПРАЦІ ТА ЇЇ ОПЛАТИ

 

В умовах ринкових відносин виникає необхідність у радикальних змінах організації та стимулюванні праці. Заробітна плата займає одне з центральних місць у системі бухгалтерського обліку на підприємстві. Вона - є важливішим засобом підвищення зацікавленості працюючих у результатах своєї праці, її продуктивності, збільшення обсягів виробленої продукції, поліпшення її якості та асортименту. У процесі становлення соціально-ринкової економіки в Україні все більшого розвитку набуває аудиторська діяльність. Тому питання аудиту оплати праці є досить актуальним і його вивченням та дослідженням займається велика кількість вчених-економістів та науковців, а саме: Білоусова Д.В., Шульга Н., Зотов В., Петрик О. Шевчук О.Д., Кравченко М.А. та ін.

Мета нашого дослідження полягає у визначенні мети, завдання та внесенні пропозицій по  удосконаленню організації аудиту праці та її оплати та важливості аудиту з праці.

Значення аудиту оплати праці дуже трудомістке і відповідальне завдання з надання впевненості, бо поєднує в собі елементи фінансового аудиту й аудиту на відповідність, що пов’язано з необхідністю дотримання трудового та податкового законодавства при формуванні фінансової інформації про розрахунки з оплати праці та інші виплати працівникам [4].

Досягнення поставленої мети, щодо встановлення значення аудиту з праці прямо залежить від мети аудиту праці та її оплати – встановлення достовірності інформації, відображеної у фінансовій звітності, обліку та первинних документах з питань дотримання законодавства і порядку розрахунків з оплати праці, а також загальну оцінку діючої системи формування інформації щодо оплати праці, її відповідність законодавчим і нормативним актам.

Аудит праці та її оплати включає наступні завдання щодо перевірки:

дотримання нормативно-правових актів нарахування оплати праці;

• правильності нарахування заробітної плати;

• правильності, повноти і своєчасності здійснення відрахувань за всіма видами оплати праці за відповідний період;

• своєчасності перерахування внесків і законності використання коштів Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування;

• законності і достовірності відображення операцій з оплати праці в бухгалтерському обліку і звітності [3].

Значення аудиту з праці полягає в тому, що заробітна плата є основним джерелом прибутків робітників фірми, підприємства. Трудові прибутки робітника визначаються його особистим трудовим внеском з урахуванням кінцевих результатів діяльності підприємства або фірми. Вони регулюються податками і максимальними розмірами не обмежуються. Тому для забезпечення нормального функціонування діяльності підприємств, необхідно створювати економічно достовірну та обґрунтовану інформацію про виконання нормативів та динаміки показників про працю, стежети за дотриманням співвідношення росту продуктивності праці та заробітної плати, за зменшенням невиробничих витрат скритих та явних збитків робочого часу, стимулювання праці на підприємстві, тобто проводити аудит праці та її оплати [2].

Визначення методів удосконалення організації аудиту праці та її оплати, полягає перш за все у дотриманні аудиторських процедур, щодо проведення аудиту. Перш за все аудит розрахунків з оплати праці повинен здійснюватися у кілька етапів: підготовчий, що включає розробку підходів до проведення перевірки, збирання інформації, аналізу й обробки інформації та оцінки ефективності аудиторської перевірки; докладна перевірка спрямована на виявлення повноти та точності оцінки зобов’язань за виплатами працівникам, заключний етап аудиту виплат працівникам синтезує та аналізує виявлені порушення й помилки. За результатами аудиторської перевірки складають проміжний аудиторський висновок та звіт [4].

Аудит - це форма науково-практичного дослідження, тому важливо, щоб його результати були засновані на об’єктивних, порівняльних і достовірних даних. При перевірках допускається використання будь-яких видів документації з праці і трудових відносин [3].

Отже, значення аудиту розрахунків з оплати праці як елемента виявлення резервів підвищення ефективності і прибутковості підприємства є одним із найбільш діючих факторів економічної політики підприємства, що особливо наочно проглядається в умовах трансформації економіки. Систематичне проведення аудиторських перевірок дає можливість правильно оцінити стан і розвиток трудових відносин на підприємстві. Удосконалення організації аудиту оплати праці пов’язано передусім з поглибленням практики виконання аналітичних процедур на всіх етапах аудиту.

Література:

1.Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР із змінами та доповненнями на 01.01.2009 року на підставі 466-16.

2. Кравченко М.А. Внутрішньогосподарський контроль розрахунків з оплати праці // Інвестиції: практика та досвід. – 2010. - №15. – С. 71-74.

3.Петрик О., Зотов В. Аудиторська діяльність в Україні: законодавчо-нормативне регулювання, сучасний стан // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. – №11. – С. 11-65

 4.Шульга Н. Аудит розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам: вимоги до організації та методики / Олена Петрик, Наталія Шульга // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 12. – С. 47–54.