Бордунова І.В.

ДонНУЕТ імені Михайла Туган – Барановського

Науковий керівник – к.е.н., доцент Іванова О.В.

 

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ

 

У статті розглянуто особливості страхування фінансових ризиків. Узагальнено теоретичні основи та запропоновано шляхи мінімізації фінансових ризиків

Ключові слова: фінансовий ризик, страхування, нейтралізація ризиків,

мінімізація ризиків.

 

Постановка проблеми. В умовах реформування української економіки та оновлення організаційних структур відповідно до сучасних світових тенденцій розвитку економіки значної уваги потребує розв’язання проблеми мінімізації фінансових ризиків на підприємствах.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Про необхідність управління фінансовими ризиками наголошують зарубіжні та вітчизняні вчені. Питанням дослідження сутності фінансових ризиків та методології їх страхування присвячені праці Т.А.Ротова, Л.С.Руденка, В.В.Шахова, С.С.Осадець.

Метою статті є визначення сутності фінансових ризиків та шляхи їх нейтралізації й запропонувати удосконалення методики управління ризиками на підприємствах України.

Виклад основного матеріалу. У загальному портфелі ризиків підприємства значне місце займають фінансові ризики. Зміна економічної ситуації в країні та кон’юнктури фінансового ринку призводить до зростання впливу фінансових ризиків на результативність фінансової діяльності підприємства [1].

Фінансовий ризик – це ймовірність виникнення непередбачених фінансових втрат у ситуації невизначеності умов фінансової діяльності  підприємства.

Фінансові ризики можна класифікувати таким чином: ризик зниження фінансової стабільності; ризик неплатоспроможності підприємства; інвестиційний ризик; інфляційний ризик; процентний ризик; валютний ризик; депозитний ризик; кредитний ризик; податковий ризик та інші види ризиків.

Страхування фінансових ризиків можна розглядати у вузькому та широкому розуміннях. У вузькому – це страхування лише кредитних ризиків, а широке розуміння охоплює всі види страхового захисту від ризиків, що виявляються в будь – якій сфері фінансових відносин або безпосередньо спричиняють фінансові втрати [3].

Важливу роль в управлінні фінансовими ризиками підприємства відіграє механізм нейтралізації ризиків. Його перевага – високий ступінь альтернативності прийнятих управлінських рішень, які залежать від здійснення фінансової діяльності і фінансових можливостей підприємства.

Механізм нейтралізації фінансових ризиків передбачає внутрішнє страхування (самострахування) та зовнішнє – як звернення до страхових компаній, які мають відповідні страхові продукти [1].

До основних форм внутрішнього страхування фінансових ризиків на підприємстві відноситься:

1.                 система заходів, пов’язаних зі зниженням виникнення фінансових ризиків: хеджування; мінімізація фінансових ризиків; диверсифікація фінансових ризиків; лімітування фінансових ризиків; утримання ризику; уникнення ризику.

2.                 система заходів, спрямована на подолання негативних наслідків фінансових ризиків: забезпечення компенсації втрат за рахунок «премії за ризик»; забезпечення компенсації втрат за рахунок системи штрафних санкцій; забезпечення подолання негативних наслідків за рахунок резервування частини фінансових ресурсів

Група заходів для внутрішнього страхування фінансових ризиків покликана забезпечити нейтралізацію їхніх негативних наслідків у процесі економічного розвитку підприємства.

Існує також зовнішній механізм страхування фінансових ризиків, який характеризується передачею ризику відповідним страховим компаніям. Таке страхування фінансових ризиків здійснюється за двома основними формами – обов’язковою і добровільною (табл. 1) [1].

Таблиця 1

Основні форми зовнішнього страхування фінансових ризиків підприємства

 

Обов’язкове страхування

Добровільне страхування

 

 

 

Страхування активів державних підприємств, що входять до складу основних виробничих фондів (з віднесенням страхових платежів на собівартість продукції)

1. Страхування активів недержавних підприємств у формі основних фондів

2. Страхування нематеріальних активів

3. Страхування фінансових інвестицій

4. Страхування реальних інвестицій

5. Страхування прибутку по поточній господарській діяльності

6. Страхування фінансових гарантій

7. Депозитне страхування

8. Страхування емісії цінних паперів

9. Страхування інших фінансових ризиків

 

Механізм нейтралізації фінансових ризиків заснований на використанні сукупності методів і прийомів зменшення можливих фінансових втрат.

До основних методів нейтралізації фінансових ризиків відносяться: уникнення ризику; утримання ризику; мінімізація ризиків; передача ризику; прийняття ризику на себе; об’єднання ризику; лімітування фінансових ризиків; хеджування фінансових ризиків; диверсифікація ризику.

Розглянуті методи дозволяють зменшити ймовірність виникнення фінансових ризиків, але при цьому не створюються спеціальні фонди і резерви для компенсації можливих фінансових втрат у випадку, коли ризикова подія настала. Така роль відводиться страхуванню як одному з методів управління фінансовими ризиками [2].

Для удосконалення методики управління фінансовими ризиками на підприємствах України ми пропонуємо здійснювати постійний моніторинг інформаційного простору на можливість появи новаторських методів оцінки, аналізу і нейтралізації ризиків, ретельно слідкувати за виконанням політики управління.

Висновки. Мінімізувати фінансові ризики підприємство може як шляхом установлення та використання внутрішніх фінансових нормативів у процесі розробки програми здійснення певних фінансових операцій або фінансової діяльності підприємства в цілому, так і використання зовнішнього страхування.

Страхування тісно взаємодіє з системою фінансів, тобто страховики виробляють специфічні страхові послуги, розподіляють грошові кошти, беруть участь в обмінних процесах, а також певною мірою забезпечують виробниче і споживче споживання. Отже, страхування належить до стадій виробництва, розподілу, обміну, споживання. Без нього неможливо ефективно забезпечити безперервність процесу виробництва матеріальних благ, підтримувати належний рівень життя людей.

 

Література

1. Вишнівська Б. Методи мінімізації фінансових ризиків // Економіст. – 2008. – № 6 – С. 58 – 59.

2. Крамаренко Г. О., Чорна О. Є. Фінансовий менеджмент. 2-ге вид.: Підручник. – Київ: Центр учбової літератури, 2009. – 520 с.

3. Фурман В. Необхідність страхування та його роль в економіці // Економіст. – 2007. – № 5 – С. 43 – 45.