Наумук О.М.

Луцький національний технічний університет

 

Надходження інвестицій в Україну

Надходження інвестицій в економіку держави чи регіону є фактором однозначно позитивним. Звичайно, внутрішні інвестиції виглядають набагато привабливіше, ніж зовнішні, адже вони не обтяжені тими багатьма проблемами і незручностями, що пов’язані з експансією іноземного капіталу. Але факт залишається фактом: сьогодні в Україні (як і в більшості постсоціалістичних країн) спроможність акумулювання внутрішніх інвестиційних ресурсів є значно нижчою, ніж у країнах Західної Європи чи США. Отже, ми виходимо з наявних можливостей, які теж мають немало позитивів.

Значення має не лише кількість, але і якість інвестицій. Україна успадкувала від збанкрутілої радянської держави застарілу інфраструктуру. Навряд чи інтересам України відповідало б залучення інвестицій у старі величезні підприємства, які прив’язували б Україну до реінкарнації мертвого минулого. Тепер перед Україною стоїть завдання наздогнати світовий ринок. Іноземні інвестиції — це один з ключів до інтеграції ринково орієнтованої й демократичної України в Європу.

Переваги іноземного інвестування для України проявляються в наступному: створення додаткових та збереження існуючих робочих місць; активізація підприємницької діяльності; залучення сучасних технологій і „ноу-хау”; сприяння виходу на світові ринки.

Іноземні інвестори, не дивлячись на привабливість України для інвестиційних цілей завдяки великому ринку, високому рівню освіти населення, сприятливій структурі кваліфікації робочої сили, центральному положенню в Європі, розгалуженій інфраструктурі, можливостям інвестувати практично в усі сфери економіки, поки що не поспішають взяти активну участь у її структурному реформуванні та задовольнити потребу у фінансуванні українських підприємств.

Чистий приріст прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну за 9 міс. 2010 р. зменшився на 14,3% - до 2 млрд 546 млн 700 тис. дол. відносно аналогічного періоду 2009 р., повідомляв Держкомстат України. У той же час, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні за 9 міс. 2010 р. виріс на 6,4%, до 42 млрд 511 млн 900 тис. дол. відносно даних за станом на початок 2010 р. З країн ЄС надійшло 2 млрд 552 млн 400 тис. дол. (74,6% загального обсягу), з країн СНД - 492 млн 700 тис. дол. (14,4%), з інших країн світу - 378 млн 100 тис. дол. (11,0%). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 628 млн 100 тис. дол.

Лідером прямих інвестицій в економіку України є Кіпр - їхній обсяг становить 9 млрд 79 млн дол США. Прямі інвестиції з Російської Федерації в економіку України становлять 2 млрд 877 млн дол США, суб‘єкти Сполучених Штатів Америки в економіку України вклали 1 млрд 214 млн дол США. За обсягами прямих інвестицій підприємствами України в економіку Кіпру, країни з населенням 750 тис, вкладено 6 млрд 300 млн дол США, воночас в економіку Російської Федерації інвестовано 161,1 млн дол США; в економіку Польщі - 47,2 млн дол США; в економіку Казахстану - 23,3 млн дол США. Про обсяги прямих інвестицій до економіки Китаю, взагалі немає. В той самий час, 86,6% прямих інвестицій з України складають операції з нерухомим майном. В добувну промисловість, вкладено всього 300 тис дол США.

Виникає питання: невже Кіпр, з населенням всього 750 тис чоловік, є на сьогодні лідером, як прямих інвестицій в Україну, так і прямих інвестиції з України? Зрозуміло, що основним мотивом наявної ситуації є спроби резидентів України мінімізувати платежі до бюджетів усіх рівнів.

На нашу думку, для того, щоб покращити процес залучення інвестицій в державу, потрібно створювати більше спільних підприємств. При цьому українська сторона повинна враховувати інтереси зарубіжних партнерів, ставати на підтримку іноземних підприємств, вдосконалювати грошово-кредитну та митну політику держави. Доцільно також акцентувати увагу на заохоченні притоку інвестицій у сферу малого та середнього бізнесу та в наукоємні галузі.

 

Література:

1.           Інвестиційний клімат в Україні у 2010 році. Заварська О.О., Волошенко Н.А., Уманська А.А. Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини., 2011р.

2.           Прямі іноземні інвестиції в Україну [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2009/zd/ivu/ivu_u/ivu0409.html

3.           Чисте надходження прямих інозамних інвестицій до України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2010/11/15/216955