Особливості менеджменту в системах електронного бізнесу

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

Косовська К.В.

Науковий керівник Шеховцова І.А.

         Електронний бізнес в Україні, на відміну від європейських держав, де його розвиток відбувся набагато скоріше і більш інтенсивними темпами, знаходиться на етапі становлення. Для впровадження ефективної системи електронної комерції важливе значення має використання системи менеджменту та його основних функцій, яким необхідно приділяти увагу на кожному з рівнів електронного бізнесу. Ефективне управління накопиченою інформацією є дуже важливим для досконалого управління в системах електронного бізнесу та розвитку електронної комерції. Тому управління системами електронного бізнесу необхідно постійно досліджувати та удосконалювати.

         Менеджмент електронного бізнесу дещо відрізняється від традиційного  менеджменту і має ряд особливостей. Основні функції менеджменту, такі, як планування, організація, мотивація, контроль та регулювання, мають суттєві особливості в умовах електронної торгівлі. Це пов'язано з тим, що в системах електронного бізнесу всі контакти відбуваються опосередковано. Тому для того, щоб всі функції менеджменту були реалізовані, необхідно, щоб інформація в системах електронного бізнесу була повною та доступною для аналізу та керування нею [1].

         Електронний бізнес включає в себе операції, які можуть бути реалізовані як на міжнародному, так і на внутрішньому ринках: купівлю-продаж, поставки, угоду про розподілення продукції, торгове представництво чи агентство, факторинг, лізинг, проектування, консалтинг, інжиніринг, інвестиційні контракти, страхування, угоди про використання та концесії, банківські послуги, спільну діяльність та інші форми промислового та ділового співробітництва, перевезення вантажів та пасажирів повітряним або морським, залізничним транспортом тощо. Кожен з них має свої особливості менеджменту, які обовязково необхідно враховувати. Для успішного функціонування системи електронного бізнесу з її повною інфраструктурою необхідна певна кількість кваліфікованого персоналу, який буде обслуговувати її процеси. І процес підготовки таких кадрів є найвідповідальнішим в менеджменті систем електронного бізнесу. Також важливим питанням менеджменту електронного бізнесу є керування та систематизація отриманої інформації. В умовах збільшення обсягів інформації та її вільного розповсюдження, систематизування набуває все більшого значення. Для обробки інформації використовують інструменти, які дозволяють систематизувати, обробляти та аналізувати всю інформацію [1].          Робота з діловими партнерами над проектами електронного бізнесу вимагає відповідності комунікаційних засобів тим, які використовуються партнерами. Така відповідальність є однією з цілей менеджменту в системах електронного бізнесу в галузі стандартизації форми обміну даними між партнерами та засобів їх передачі [2].

         Стан менеджменту в системах електронного бізнесу є достатньо слабким місцем. При такому стані, в якому знаходиться електронний бізнес в Україні на даному етапі, прискорення розвитку електронної комерції необхідно розпочинати з удосконалення процесів менеджменту та інфраструктури систем електронного бізнесу і звертати увагу на реалізацію основних функції менеджменту на всіх рівнях управління електронним бізнесом.

Література

1.Грехов А.М. Електронний бізнес (Е-комерція):навч. посібник. /А.М.Грехов – Київ:Кондор, 2008.– 302 с.– ISBN: 978-966-351-078-1

2.Свидрук І. Актуальність та необхідність дослідження процесів менеджменту та інфраструктури систем електронного бізнесу /І. Свидрук // Експертцентр. Авторська сторінка Ірени Свидрук. Режим доступу: http://www.defes.lviv.ua/e-trade_u.htm#top