Економіка/4Маркетинг і менеджмент

к. е. н. Підвальна О. Г., Мендусь О. І.  студентка групи 44 – МПО

Вінницький національний аграрний університет

Сучасна система управління фінансами підприємства

З розвитком сучасної економіки все гостріше постає проблема  подальшого розвитку теорії економічної науки, зокрема фінансів, а також її наближення до реалізації завдань, які стоять перед управлінським персоналом.

Особлива роль в управлінні промисловим підприємством належить фінансово-економічному механізму, як найбільш складному й важливому під час прийняття управлінських рішень. Адже, як показує практика, у сучасних умовах господарювання змогли успішно вижити лише ті підприємства, які перебудували і удосконалили свою систему управління відповідно до умов сьогодення. Тому, механізм стабілізаційного управління фінансами, доцільно впроваджувати як на підприємствах, які є порівняно благополучними і функціонують успішно, так і на тих, які опинилися у фінансовій кризі. У першому випадку основне завдання системи стабілізаційного управління полягає в попередженні фінансової кризи та подальшого збільшення прибутків на основі впровадження системи ранньої діагностики, а в другому - подолання фінансової кризи, тобто фінансова санація, що приведе до покращення фінансового стану підприємства.

Такі вчені, як Г.О. Крамаренко, А.М. Поддєрьогіна, Л.О. Лігоненко і     В.С. Пономаренко ґрунтовно висвітлювали в своїх працях окремі аспекти проблеми формування фінансово-економічного механізму управління підприємством. Завдяки роботам цих вчених створено підґрунтя для подальших наукових досліджень.

Управління підприємством у сучасних умовах припускає комплексний підхід до вирішення проблем ефективного функціонування, зумовлених як зовнішніми, так і внутрішніми чинниками.

Сучасна ринкова економіка вимагає від господарюючих суб’єктів вдосконалення бізнес-процесів, орієнтації на вирішення перспективних проблем, що вимагає постійного прогресу: розроблення і впровадження нових продуктів, технологій, обладнання, методів організації виробництва тощо.

Проте, при тому, необхідно також приділяти серйозну увагу іншим питанням, що лежать, зокрема, у сфері фінансового управління.

Необхідною умовою ефективного функціонування будь-якої системи управління є наявність адекватного механізму впливу керуючої системи на керовану підсистему [4]. Багато вітчизняних вчених досліджують категорії «фінансовий механізм» та «економічний механізм», однак єдиної думки щодо змісту цих понять та особливостей їхньої структури немає.

В економічній літературі поширене визначення фінансового механізму як сукупності організаційних елементів. Так, на думку В.М. Опаріна, «фінансовий механізм – це сукупність фінансових методів і форм» [3], О.М. Ковалюк характеризує фінансовий механізм як систему фінансових форм, методів, важелів та інструментів, які використовуються у фінансовій діяльності держави і підприємства за відповідного нормативного, правового, інформаційного їх забезпечення, а також за відповідної фінансової політики на мікро- і макрорівні [2]. Деякі автори (А.М. Поддєрьогін, Г.Г. Кірейцев) фінансовий механізм підприємства ототожнюють з фінансовим менеджментом і вважають, що це система управління фінансами, яка призначена для організації взаємодії фінансових відносин і грошових фондів з метою оптимізації їхнього впливу на кінцеві результати діяльності підприємства [1; 5].

На думку вчених, фінансово-економічний механізм підприємства – це найважливіша складова його господарського механізму, що відображає сукупність фінансових і економічних методів, способів, стимулів, форм взаємодії, інструментів, індикаторів і важелів, за допомогою яких здійснюється регулювання фінансово-економічних процесів і відносин з метою підвищення ефективності результатів діяльності підприємств.

До фінансових важелів – прийомів дії та реалізації фінансових методів – відносять прибуток, податки, амортизацію, кредит, страхові платежі, фінансове стимулювання, санкції і пільги.

Згідно з результатами проведених досліджень можна зробити висновки, що фінансово-економічний механізм стабілізаційного управління має велике значення для діяльності підприємства. Від правильної організації управління фінансами, вибору методів та важелів, у конкретних ситуаціях, залежить ефективність діяльності підприємства та подальший його розвиток. Розвиток фінансово-економічного механізму управління, розширення та поглиблення змісту, обґрунтування структури побудови і методичне забезпечення його функціонування, дозволять поліпшити показники роботи підприємств у сучасних умовах господарювання.

 

Список використаної літератури:

1. Кірейцев Г.Г. Фінансовий менеджмент: навч. посіб. / Г.Г. Кірейцев. – К.: ЦУЛ, 2002. – 496 с.

2. Ковалюк О.М. Фінансовий механізм економіки України / О.М. Ковалюк // Фінанси України. – 2001. – № 9 – С. 22-28.

3. Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): навч. посіб. / В.М. Опарін. –   [2-ге вид., доп. І перероб.]. – К., 2002. – 240 с.

4. Терещенко О.О. Антикризове фінансове управління на підприємстві: монографія / О.О. Терещенко – К.: КНЕУ, 2008. – 272 с.

5. Фінанси підприємств: підручник / А.М. Поддєрьогін [та ін.]. – [5-те вид., перероб. Та допов.] – К.: КНЕУ, 2005. – 547 с.