Економіка / 7.Облік і аудит

Іглінська Вікторія Геннадіївна, Здирко Наталія Григорівна

Вінницький національний аграрний університет

АУДИТОРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ В УКРАЇНІ – ПРОБЛЕМИ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ

Серед чинників успішного розвитку економіки сучасної держави заслуговує на увагу запровадження ефективних форм незалежного фінансового контролю. Саме до такого виду діяльності належить аудит як основна складова аудиторської діяльності.

У  літературі приділяється значна увага розвитку аудиту в Україні. Ці питання розглядалися  багатьма вітчизняними теоретиками та практиками, такими як: Редько О., Дорош Н.І., Давидов Г.М., Пилипенко І., Шевчук В., Бондар В.П.

Після перших боязких кроків на початку 90-х років аудит в Україні став заявляти про себе усе голосніше, займаючи важливе місце в сфері фінансового контролю за діяльністю суб'єктів господарювання. Це особливо значимо в умовах становлення законодавчої і нормативної бази, реформування власності і системи оподатковування.[2]

Як відомо, аудит у нашій країні одержав розвиток із прийняттям Закону України “Про аудиторську діяльність” від 22 квітня 1993 р. № 3125-XII. Відповідно до нього провадилася сертифікація аудиторів, затверджувалися аудиторські фірми і видавалися ліцензії і сертифікати на цей винятковий вид діяльності. Слід зазначити, що цей Закон на пострадянській території став першим законом, який визначив правові засади здійснення аудиторської діяльності.[1]

У 2008 р. виповнилось 15 років як в Україні був легалізований аудит. Попри всі негаразди та спроби його скасувати, зробити додатком до ревізії, зобов’язати всіх проходити аудит, відмінити або зменшити поле обов’язкового аудиту - все це свідчить про те, що аудит склався як професійна діяльність і в нього є історична перспектива.

Внаслідок входження України у систему світових зв’язків посилюється завдання виходу національного аудиту на міжнародний рівень. Переклад Міжнародних стандартів аудиту (МСА) державною мовою здійснено аудиторською палатою України (АПУ) згідно із Меморандумом про порозуміння з Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ) у 2004 р. [3]
         Основними проблемами сучасного професійного аудиту є розробка та впровадження економічного механізму регулювання аудиту, що включає в себе великі штрафні санкції за неякісні аудиторські перевірки, страхування аудиторської відповідальності, розвиток цивілізованої конкуренції на ринку аудиторських послуг тощо. На сьогоднішній день відсутні достатній законодавчий фундамент і досвід судового розгляду позовів щодо аудиторів (аудиторських фірм), немає методики оцінки розмірів збитку користувачів від неякісного аудиту, суди не завжди вирішують справи і впроваджують їх у життя, страхові фірми не здатні і не підготовлені до масового страхування аудиторської відповідальності. [4]

В Україні відчувається недостатня кількість аудиторських фірм, висока вартість аудиторських послуг, відсутність необхідних регламентуючих положень про порядок проведення аудиту.

Однією з проблем здійснення аудиту в Україні є також неврегульовані питання фінансування робіт зі створення адекватної системи аудиту в Україні та страхування аудиторської діяльності.

   Отже, виникає необхідність розробки на основі МСА національних стандартів аудиту із широким використанням передового зарубіжного досвіду, з урахуванням діючої практики аудиту в Україні.[5]
         Основними потенційними напрямами удосконалення ринку аудиторських послуг в Україні можуть стати:

·        Розробка механізму практичного застосування Міжнародних стандартів аудиту в Україні, створення до них коментарів у повному обсязі.

·        Внесення необхідних змін і доповнень до Закону України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.1993р. (зі змінами та доповнення) з метою приведення його у відповідність до інших законодавчих актів України.

·        Внесення відповідних змін, доповнень та уточнень до структури системи освіти аудиторів через створення  єдиних вимог базової вищої освіти.

·        Сприяння науковим дослідженням у галузі аудиту, написання дисертацій та видання монографій, активізація роботи щодо виконання Меморандуму АПУ «Про підтримку та розвиток наукових досліджень в галузі обліку, аудиту (контролю) та економічного аналізу».

·        Виконання замовлень на аудит органів державної влади (на тендерних чи інших засадах), де державний контроль неможливий або неефективний[6]  

Отже, коло проблем розвитку аудиту у сучасних умовах, залишається ще досить широким. Варто звернути увагу на запропоновані напрями розвитку ринку аудиторських послуг, реалізація яких дасть можливість зростанню престижу та довіри держави, суспільства та суб'єктів господарювання до аудиторської професії в Україні.

 

Література:

1. Бондар В.П.. Удосконалення системи організації аудиторської діяльності в Україні // Формування ринкових відносин в Україні.- 2008.-№9.- С.16 - 19.

2. Куреза Т.  Історико-праові передумови виникнення та здійснення аудиторської діяльності в Україні// Фінансове право. - № 2. – 2010.-С.52-55
3.
Редько О. Аудиторські послуги в Україні: перші кроки до ринку// Бухгалтерський облік і аудит.- 2008.- №11.- С.49 – 55.

4. Пилипенко І., Шевчук В. Національна систем аудиту: проблеми становлення і розвитку // Бухгалтерський облік і аудит .- 2007.- №3.- С.5-12.

5. http://auditkieva.com.ua/k251l1-Razvitie_audita_v_ukraine.html

6. http://intkonf.org.ua