Шерстюк В.В., Колокольцев А.В.

Донецкий университет экономики и торговли

имени Михаила Туган-Барановского

ПРОБЛЕМИ СКЛАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ УКРАІНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ЗГІДНО  МСФЗ

Протягом останнього десятиріччя в Україні відбувається реформування системи бухгалтерського обліку, викликане зміною економічної системи та включенням країни у світові інтеграційні процеси. Усунення економічних та торговельних бар’єрів, вихід на світові ринки капіталу створюють середовище, в якому виникає потреба у підготовці зрозумілої фінансової звітності. В цих умовах гармонізації стандартів бухгалтерського обліку приділяється значна увага в Україні і в розвинених країнах.

Мета статті – дослідити основні проблеми адаптації та гармонізації звітності українських підприємств до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

Існує проблема практичного застосування окремих національних облікових положень та інвестування капіталу відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності та національних П(С)БО. Зміни, які внесені до Міжнародних стандартів фінансової звітності, передбачають переосмислення окремих процесів, які відбуваються в цьому напрямі, зокрема щодо доцільності перебудови національних П(С)БО відповідно до зміни МСФЗ. Якщо виходити з потреб консолідації звітності відповідно до вимог інвесторів, то досягти незалежного вирішення цього питання складно, адже інвестор із США вимагає ведення обліку згідно з стандартами США (GAAP), а інвестор з європейської країни – згідно з МСФЗ, що становить під сумнів доцільність переходу до МСФЗ [1].

Щодо проблеми значимості звітної інформації та місця бухгалтера в суспільстві, необхідно зазначити, що в Україні органи статистики узагальнюють дані всіх підприємств. Однак індивідуальна облікова політика, відмінності у формуванні даних у фінансовій звітності, можливості ухилення від сплати податків, застосування монопольно високих цін на продукцію окремих підприємств і окремих галузей економіки вимагають побудови звітності на єдиних засадах з урахуванням потреб головного споживача звітної інформації урядових установ.

Відсутність загальних вимог у практиці бухгалтерського обліку є суттєвою перешкодою на шляху до глобалізації ринків капіталу, що обмежує здатність інвестора прийняти обґрунтовані рішення щодо інвестиційних альтернатив. Тому питання гармонізації бухгалтерського обліку та фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів на сьогодні є надзвичайно актуальним.

На сьогодні вчені приділяють значну увагу  питанням впливу явищ глобалізації на процеси стандартизації обліку  серед них: Бутинець Ф., Голов С., Суворов А.В., Кірейцева Г., Малюга Н., Картузова Т.В., Грінчук М.С. та інші [2].

З введенням Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) на правовому полі України виникає безліч проблем та ситуацій технічного характеру, зокрема, суб'єкти господарювання, які повинні будуть складати звітність відповідно до вимог МСФЗ, мають вкласти значні кошти на впровадження нових стандартів і покриття відповідних витрат, а також постає питання контролю правильності бухгалтерської звітності, складеної за МСФЗ, з боку державних органів і професійних об'єднань бухгалтерів та аудиторів.

Вихід вітчизняних підприємств на міжнародні ринки капіталу, потребує подальшого реформування системи бухгалтерського обліку та запровадження методології поширення інформації з економічних питань, згідно з міжнародними стандартами, для забезпечення відкритості, прозорості та зіставлення показників фінансової звітності суб'єктів господарювання [1].

Застосовувати основні принципи міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності треба всім підприємствам. Але необхідно встановити різні вимоги до розкриття інформації у фінансовій звітності для різних груп підприємств з урахуванням обсягів їх діяльності та операцій на ринках капіталів.

Отже, на основі проведеного дослідження можна зробити висновок про необхідність реформування  національних стандартів бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів та визначити основні проблеми гармонізації та уніфікації.

Основною причиною одностороннього впровадження міжнародних стандартів виявляється їх  ігнорування  у встановленні універсальної організаційної та методологічної основи цього процесу в національних межах та на міжнародному рівні.

Стандартизація бухгалтерського обліку є невід’ємною частиною розвитку економіки й налагодженні міжнародних відносин, тільки необхідно враховувати особливості нашої країни [2].

Отже, вітчизняні вчені повинні не тільки  ідеалізувати МСФЗ, а й  розробляти свої пропозиції щодо їх удосконалення й адаптації.

Запровадження МСФЗ дасть змогу залучити іноземних інвесторів і розширити експортні можливості України, що, своєю чергою, приведе до зниження безробіття, забезпечити вихід із кризи та майбутнє процвітання економіки.

Однак, не слід поспішати  із впровадженням МСФЗ необхідно підключати вітчизняних науковців і національні бухгалтерські школи, які б розробили тактику і стратегію розвитку бухгалтерського обліку в нашій країні.

 

Література

1.   Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: вдосконалення та застосування // Бухгалтерський облік і аудит. - 2010. - №11

 2. Картузова. Т.В Необхідність переходу україни на міжнародні стандарти фінансової звітності // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. - № 20(9). – С.176-180.