История.Общая история.

        Дудник А.И.,научный руководитель к.и.н. доц.Мармазова О.И.

          Донецкий национальный университет экономики и торговли

                                 имени Михаила Туган-Барановского

   Роль кооперації в суспільно-політичному і культурному   житті Півдня України.

   Протягом останніх двох десятиліть Україна знаходиться на шляху побудови ринкових відносин. Проте, говорити про їх повне затвердження в країні зарано. Процес переходу від однієї до іншої соціально-економічної формації є непростим і супроводжується змінами не лише в політичній, соціальній, економічній сферах, а й впливає на зміну менталітету, світогляду населення. Подібна до сучасної ситуація спостерігалася в другій половині XIX - на початку XX ст. Одним із факторів, що сприяв капіталізації суспільства у той час була кооперація. Діяльність кооперативних товариств позначилася не лише на залученні більш широкого кола населення до ринкових відносин, а й сприяла впровадженню нових технологій у сільське господарство, розвитку культури, зміні світоглядних позицій, пробуджувала в їх членів такі риси, як Ініціативність, підприємливість.

Широке використання досвіду кооперативної співпраці здатне позитивно позначитися на сучасному соціально-економічному становищі України, сприяти розвитку аграрного сектора, дрібного підприємництва.

Актуальність даної проблеми зумовлена також відсутністю досліджень кооперативного руху наприкінці XIX - на початку XX ст. з позиції його значення в суспільстві, впливу на соціально-економічну, політичну, культурну сфери життя населення. Важливим є вивчення цієї проблеми на регіональному рівні, зокрема на Півдні України, де природні та історичні особливості розвитку краю в свою чергу позначилися на ступені поширення, механізмі та значенні діяльності кооперативних товариств.

Мета дослідження полягає у виявленні та аналізі впливу кооперації на суспільно-політичну та культурну сфери життя населення Півдня України наприкінці XIX - на початку XX ст. Для ефективного втілення кооперативних ідей у життя необхідно вивчити досвід минулого, критично переосмислити історичну практику, враховуючи потреби та реалії сьогодення.

   Встановлено, що з кінця XIX ст. південноукраїнські товариства почали брати участь у суспільно-політичному житті краю, займатися культурно-просвітницькою справою та благодійністю. Активізація цих напрямів діяльності відбулася під час та після російської революції 1905-1907 рр. Найбільш активно в політичному житті краю брали участь споживчі кооперативи. Саме вони розпочали боротьбу за право на самоуправління від адміністрацій підприємств, підтримували революційні події, їх члени залучалися до нелегальної пропаганди ідей РСДРП (б).

Поширення кооперативного руху припадає на час українського національного відродження. У зв'язку з історичними особливостями розвитку краю національні тенденції в кооперативному русі були мало помітними. Вони втілювалися у впровадженні української мови в кооперативному діловодстві, поширенні україномовної літератури та преси. Захисником національних ідей на Півдні України був «артільний батько» М. В. Левитський.

Політична активність кооперативів також проявлялася в законодавчих ініціативах. Інтереси кооперативного руху були представлені в четвертій Державній Думі незначною кількістю депутатів, які ставили перед собою завдання ухвалення загального кооперативного закону. І хоча їх задуми не були в повній мірі реалізовані, обговорення законопроектів свідчить про важливе місце кооперативного руху в суспільно-політичному житті країни на початку ХХ ст.

     З'ясовано, що важливим неекономічним напрямом діяльності кооперативних товариств була культурно-просвітницька діяльність. Найбільш активно нею займалися сільськогосподарські та споживчі кооперативи. Завдання культурно-просвітницької діяльності кооперативів полягало в широкій пропаганді кооперативних ідей, вихованні свідомих кооператорів, впровадженні нових знань у сільське господарство. Найбільш поширеною серед південноукраїнських товариств формою культурно-просвітницької роботи було відкриття бібліотек. Кооперативи також організовували короткострокові курси, лекції на сільськогосподарську, кооперативну тематику. Для їх проведення товариства запрошували дільничних агрономів, ветеринарів, інструкторів з садівництва, інспекторів дрібного кредиту.

  До культурно-просвітницьких заходів кооперативів належить і організація сільськогосподарських виставок, екскурсії на показові поля, сади інших господарств. Окремі кооперативи регіону, наприклад споживче товариство Північного родовища на Микитівських кам'яновугільних копальнях Катеринославщини, мали музично-драматичні, спортивні гуртки, кінематограф.

Встановлено, що вжиті кооперативами заходи у цьому напрямі сприяли покращенню стану сільського господарства, підвищенню освітнього та культурного рівнів населення регіону, були цікавою і пізнавальною формою проведення вільного часу.

  У роботі проаналізовано напрями кооперативної благодійності. Одним з них була організація для членів спеціальних кас (взаємодопомоги, похоронних), надання матеріальної допомоги постраждалим від неврожаю, безробітним. Важливою складовою діяльності товариств була їх матеріальна підтримка розвитку освіти в регіоні. Кооперативи інвестували значні кошти на відкриття нових навчальних закладів, допомагали учням та студентам. Вони також підтримували створення різних суспільно-корисних та релігійних закладів у регіоні.

  Особливого значення благодійна справа набула в роки Першої світової війни. Кооперативи регіону відшкодовували кошти на потреби армії, будівництво лікарень, різним комітетам опіки військовими, Червоному хресту, допомагали родинам мобілізованих членів. Хоча благодійність не була провідним напрямом діяльності кооперативних товариств І не досягла значного розмаху, у певній мірі вона допомогла тим категоріям населення, які її потребували найбільше.

  Отже, кооперація відігравала помітну роль в економічному, суспільно-політичному і культурному житті Півдня України, сприяла розвитку ринкових відносин, удосконаленню сільськогосподарського виробництва, покращенню матеріального становища населення регіону, його духовному збагаченню.

Література:

1.Роль кооперації в житті населення Півдня України наприкінці ХІХ –на початку ХХст. / Пятницькова І.В. – Донецьк,2010. – 20с.