«Педагогические науки» / Проблемы подготовки специалистов

Горбуліч І. О.

 Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

Ділове спілкування як складова професійної компетентності маркетологів

Підготовка фахівців економічного профілю в нових соціально-економічних умовах незалежної України має бути спрямована на виховання у людини прагнення до економічних дій, формування самостійного дбайливого господаря, який відчуває потребу в розвитку особистої економічної культури, у інноваційному застосування знань на практиці, у прагненні до ділового успіху [1, c. 49]. Важливим напрямом підготовки сучасних фахівців в галузі економіки є формування їх професійної компетентності, ділових якостей. Зазначимо, що питання професійної підготовки фахівців в галузі маркетингу вченими практично не розглядаються, не зважаючи на те, що професія маркетологів сьогодні є однією з затребуваних у економічній сфері. Зокрема, один з напрямів професійної підготовки маркетологів –  формування культури професійного спілкування – не знайшов висвітлення в наукових дослідженнях, не зважаючи на його актуальність для теорії й практики професійної освіти фахівців-маркетологів.

Професійне спілкування є важливою складовою професійної компетентності майбутнього маркетолога, діяльність якого полягає в маркетинговому дослідженні ринку, зокрема – виявленні потенційних споживачів товару, визначенні найбільш перспективного асортименту продукції, кон’юктурі товарного ринку та визначенні його різних сегментів, задоволенні адресних потреб споживачів, організації контролінгу, а також створенні позитивного іміджу певному виробникові, реклами його продукції тощо [2, с. 40]. Отже, кожна з названих форм маркетингової діяльності, ґрунтується, перш за все, на здатності фахівця до професійного, зокрема, ділового спілкування, важливішою особливістю якого є вміння будувати відносини з різними людьми, досягаючи максимальної ефективності ділових контактів.

Проаналізувавши значну кількість досліджень щодо компетентностей фахівців у різних сферах діяльності (дослідження Ю. В. Атаманчука, М. В. Вачевського, Є. В. Прозорової, М. В. Черезової та ін.), ми розробили структуру професійної компетентності майбутніх маркетологів, що поєднує три структурні компоненти: інтелектуальний, діяльнісно-вольовий та емоційно-моральний. Змістом інтелектуального компонента структури професійної компетентності маркетологів є знання з економічних та психолого-педагогічних дисциплін, що визначають специфіку діяльності фахівця-маркетолога та особистісні якості фахівця, що впливають на ефективність процесу професійної діяльності маркетолога. Змістом діяльнісно-вольового компонента структури професійної компетентності маркетологів є комплекс організаційних вмінь та особистісних характеристик фахівця, що визначають рівень його готовності успішно налаштовувати контакт з іншою людиною, здійснювати процес професійного спілкування. Змістом емоційно-морального компоненту структури професійної компетентності маркетологів є особистісні якості фахівця, що пов’язані з емоційно-ціннісною характеристикою процесу спілкування та загальною гуманістичною спрямованістю особистості фахівця.

Професійне спілкування, відзначають вчені, стало основою маркетингу і його головним методом, тому що спеціалісти-маркетологи повинні знати запити та бажання споживачів, зустрічатися особисто з клієнтами, кожний з яких відрізняється характером, темпераментом, звичками тощо. Отже, можна стверджувати, що ділове спілкування є процесом установлення і розвитку контактів між людьми, що породжується потребами їх спільної діяльності. Змістом ділового спілкування є обмін діловою інформацією і економічним досвідом, що здійснюється з певною метою для вирішення конкретної економічної проблеми. Отже, готовність людини до професійного спілкування, підкреслюють дослідники, можна вважати справжнім професіоналізмом.

Спираючись на дослідження вчених в галузі ділового спілкування, ми визначаємо поняття ділового спілкування маркетологів як процес установлення і розвитку ділових контактів між маркетологом та потенційним споживачем маркетингових послуг, що породжується потребами їх спільної взаємовигідної діяльності. Процес ділового спілкування ґрунтується на вмінні маркетолога будувати особистісні відносини з потенційними клієнтами в різних галузях (економічній, освітянській, соціокультурній тощо) у такий спосіб, що досягає максимальної ефективності ділових контактів.

Підкреслимо, що культура професійного спілкування, ділового зокрема, є необхідної складовою професійної компетентності маркетологів, що реалізується у професійних ситуаціях і виявляється в адекватній мовленнєвій поведінці, висококультурній інтерактивній взаємодії фахівця у ситуаціях, що пов’язані з виконанням професійних завдань [3, с. 103].

Вища освіта сьогодні має орієнтуватися на розвиток пізнавального потенціалу майбутніх фахівців, їх творчих здібностей, самостійності у прийнятті рішень, відповідальності за результати власної діяльності та опанування високопрофесійними навичками у галузі ділового спілкування. Саме здібності ділового спілкування мають стати, на нашу думку, системоутворюючим чинником професійної компетентності фахівців з маркетингу.

Література

1. Гіптерс З. Виховання діловитості і творчості майбутніх фахівців економічного профілю / З. Гіптерс // Рідна школа. – 2005. – № 12. – С. 49 – 52.

2. Міщенко Г. Маркетинг і вища освіта / Г. Міщенко // Вісник книжкової палати. – 2004. – № 8. – С. 38 – 41.

3. Черезова М.В. Формування культури професійного спілкування майбутніх фахівців сфери тризму у навчально-виховному процесі коледжу: дис. …канд.  пед. наук : 13.00.04 / Черезова Маряна Володимирівна. – Луганськ, 2010. – 245с.