Филологические науки/1.Методика  преподавания языка и литературы

 

Тімкова Ю.М.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Застосування  проектної  методики у навчанні
іншомовному спілкуванню

Перебудовчі процеси в Україні обумовили нові тенденції щодо розвитку освіти. З'явилась потреба суспільства в творчих, діяльних і обдарованих, інтелектуально і духовно розвинених громадянах. Для того, щоб обдарована людина повністю розкрила свої здібності, реалізувалася в житті, необхідно створити певні умови у навчальному закладі. Саме під час використання на заняттях сучасних освітніх технологій (проектних) студенти можуть повністю розкритися як творчі особистості.

Навчальне проектування не є принципово новою технологією. Метод проектів виник у 20-ті роки минулого століття у США. Спочатку його називали "методом проблем" і розвивався він у межах гуманістичного напряму у філософії та освіті, в педагогічних поглядах та експериментальній роботі Джона Дьюї.

Проект - це можливість того, хто навчається, виразити свої особисті ідеї у зручній, творчо продуманій формі: виготовлення колажів, афіш, газет, проведення виставок тощо. Основне, що сам студент, а не викладач, визначає, яку інформацію буде мати проект, в якій формі пройде його презентація. Робота над проектом включає усвідомлення мети, формування задуму, розробку організаційного плану, роботу за планом, підбиття підсумків у вигляді письмового звіту. Технологія проектування передбачає розв'язання студентом або групою студентів якої-небудь проблеми, яка передбачає з одного боку, використання різноманітних методів, засобів навчання, а з другого - інтегрування знань, умінь з різних галузей науки, техніки, творчості. Метою навчального проектування є створення педагогом таких умов, за яких результатом  є індивідуальний  досвід  проектної діяльності студента.

Розглянемо одну з частин роботи над проектом на занятті з англійської мови. Проект до теми "У готелі". Ситуація: студенти під час подорожі до Англії  мають продумати, в якому готелі у Лондоні вони б хотіли зупинитися. Тип проекту визначається як практико-орієнтований. Однак він, як і будь-який інший проект, передбачає використання дослідницьких методів. Тут може знадобитись інформація історичного, географічного плану. Це покаже розвиток проблеми сюжету.

Перший етап роботи. Ситуація пропонується викладачем на першому занятті роботи над темою "У готелі". Викладач дає завдання: обговорити, який готель оберуть студенти. Починається дискусія (фронтально, цілою групою). Студенти описують готель, в якому вони бажають зупинитися. На цьому етапі викладач дає всю необхідну лексику на тему. Наприклад, to be located, a courtesy bus, to be close to, wonderful views over…, to book a single/double room, a suite, 1night/2nights, room service, sauna/pool, Internet services, maid, newsstand, gym, swimming-pool, desk clerk, attendants, breakfast is included, the reception, a bill, a wake-up call, to pay for the room etc. Потім  викладачем  пропонується обговорити питання, пов'язані з послугами, які надаються обраним студентами готелем (hotel facilities, room, leisure facilities). Аудиторія поділяється на підгрупи, кожній з яких доручається підготувати своє питання для обговорення. Під час обговорення викладач знову ж надає студентам необхідний лексичний матеріал. Після обговорення наступає етап презентації кожної групи обговорених послуг готелю, які вони б хотіли мати.

Hotel Facilities

Room Facilities

Leisure Facilities

bar

air-conditioning

fitness

24-hour room service

cable/satellite TV

sauna

parking

television

swimming pool

no smoking rooms

telephone

sports ground

club

safe in room

whirlpool

free garage space

minibar

live entertainment

lift

hairdryer

sauna + jacuzzi

conference centre

tea/coffee – making facilities

floodlit tennis court

balcony

laundry service

disco

На інших етапах роботи можна використовувати рольові ігри ( Front Desk – Guest, Room Service – Traveler etc.), обговорити проблемні ситуації, які можуть виникнути у готелі, зробити рекламу свого готелю, використовуючи мультимедійні технології.

Проектна робота може бути виконана в аудиторії або вдома. Ключ до успіху проектної роботи - це добра організація і підготовка. Студенти вчаться працювати самостійно і самостійно планувати свої проекти. Слід відмітити, що метод проектів є надзвичайно демократичним видом співпраці, довіри і особистої орієнтації. Цей метод сприяє розвитку творчої обдарованості,  забезпечує партнерство, рівноправну співпрацю викладача і студента. Ніхто не стверджує, що проектна робота допоможе вирішенню всіх проблем у вивченні іноземної мови, але це ефективний засіб від одноманітності, нудьги. Він сприяє розвитку творчої особистості студента, розширенню мовних знань. Це реальна можливість використати знання, отримані на інших заняттях, засобами іноземної мови.

Таким чином, проектну методику навчання іноземній мові розуміємо як методичну систему, що ґрунтується на засвоєнні студентами знань, навичок та вмінь в процесі виконання проектів, що становлять структуру дослідної діяльності кожного студента.