Дяковський О.С., Гладищук І.О.

Національний університет державної податкової служби України, Україна

Проблемні питання банківського страхування в Україні

Розвиток фінансового ринку вимагає від його субєктів розширення спектра послуг, які надаються в умовах конкурентної боротьби на страховому ринку. Для таких учасників фінансової діяльності, як страхові компанії, необхідним є побудова партнер­ських відносин з іншими субєктами ринку банківськими установами, компа­ніями з управління активами. На сьогодні у сфері реалізації страхових послуг набуває поширення нова форма співпраці банківських установ та стра­хових компаній, що породжує всі  економічні перспективи  для розвитку банківського страхування.

Договір страхування завжди був та залишається об’єктом підвищенної уваги юристів. Сучасні дослідники приділяють значну увагу проблемним питанням  договірних відносин у сфері банківського страхування. Серед них варто відзначити роботи юристів-науковців В. Демченко, О. Циганов, О. Залєтов, Г.О Романова, М.С Клапкін, Р.М Сабодаш, А.М Єрмоленко. Кожен із них зробив значний внесок  у вивчення питання але банківське страхування потребує подальшого опрацювання.

Для з’ясування можливості реалізації бан­ківського страхування в Україні необхідно здійснити аналіз чинного законодавства  щодо форм співпраці банків та стра­ховиків. Так, ст. 19 Закону України «Про бан­ки і банківську діяльність» від 20.09.2001 р. встановлює, що банк має право здійснювати банківську діяльність тільки після отримання банківської ліцензії. А пункт 2.6 Положення про порядок видачі банкам банківської лі­цензії, письмових дозволів та ліцензій на ви­конання окремих операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.07.2001 р. № 275, встановлює, що банкам забороняється діяльність у сфері матеріального виробництва, торгівлі (за ви­нятком реалізації пам'ятних, ювілейних та ін­вестиційних монет) та страхування, крім виконання функцій страхового посередництва [3,ст.6].

Закону України «Про стра­хування» від 07.03.1996 р. містить застережен­ня про те, що підприємства, установи та організації не можуть стати страховиками шляхом внесення змін до статутних документів за умови коли вони займалися іншим видом діяльності, навіть у разі виконан­ня вимог, що висуваються до страховика у за­конодавстві України [1,ст.2].

Державна комісія регулювання ринку фінансових послуг Украї­ни у своєму розпорядженні «Про затверджен­ня Положень про встановлення обмежень на суміщення діяльності фінансових установ з надання певних видів фінансових послуг» від 08.07.2004 р. № 1515, чітко встановлює, що діяльність з надання фінансових кредитів за рахунок прямо або опосередковано залучених коштів має право здійснювати на підставі відповідної ліцензії лише кредитна установа, і така діяльність не може суміщатися з будь-яким видом інших фінансових послуг. Отже, проаналізувавши дані нормативно правові акти можна зазначити, що законодавець дотримується позиції неприпустимості об'єднання в одній юридичній особі кредитної та страхової ком­панії. Практика інтеграції страхового сектора і банківської сфери у країнах з розвиненими фінансовими ринками свідчить, що для налагодження ефективного співробітництва страхових компаній і банків, насамперед необхідно створити відповідні умови нормативно правового характеру. Також чинне законодавство в даній сфері є досить розрізненим і не має системного характеру [4,с.14].

Наступною причиною, за якої ці дві фінансові установи не можуть бути об'єднані в одній юридичній особі, є те, що характер їх діяльності носить підвищений рівень алеаторності. І банк, і страхова компанія можуть тим чи іншим чином доповнювати один од­ного, існуючи як дві окремі юридичні особи, щоб невдала діяльність однієї не спричинила припинення існування іншої [5,с.167].

Однак Європейське банківське страхування передбачає створення фінансової холдингової групи,  до якої входять і банківська установа і страхова компанія. Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 20.09.2001 р. перед­бачає імовірність входження банку до фінансової холдингової групи. Так, фінансова холдингова група має скла­датися переважно або виключно з установ, що надають фінансові послуги, причому серед них має бути щонайменше один банк і материнська компанія має бути фінансовою установою. Ма­теринській компанії має належати більше 50 % акціонерного капіталу кожного з учасників фінансової холдингової групи [2,ст.17].

З вище зазначеного слід зробити висновок , що банківське страхування є невідємною складовою суспільних відносин і потребує :

          - Впровадження банківського страхування в Україні;

- Систематизацію національного законодавства у сфері банківського страхування; 

- Підвищення правової культури у сфері банківського страхування;

 

Література:

1.Закон України «Про страхування» від 07.03.1996 №85/96. Відомості Верховної Ради України , 1996, N 18, C. 78

2 Закон України "Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000р № 2121-III. Відомості Верховної Ради України , 2001, N 5-6, C.30
3.Постанова Правління Національного банку України від 17.07.2001№ 275. Преса України № 5 C.45
4 Р.С.Сабадаш Банківське страхування форми існування в Україні. Право України №4 2009,110c.
5.М.А Єрмоленко. Порівняння основних моделей банківського страхування. Право України №6 2008,169c.