УДК

Мановицька Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім.. М.І. Туган-Барановського

Сучасні тенденції розвитку інновацій у металургійному комплексі

 

У сучасних умовах одна з галузей спеціалізації України є національна металургійна промисловість. Продукція української металургії становить значну частку у світовому виробництві й торгівлі металами, але сучасний рівень техніко-технологічного виробництва є досить примітивним у порівнянні з іншими провідними металургійними державами, у першу чергу США і Японії. Тому однією з найважливіших завдань розвитку України э збільшення її економічних позицій на світових ринках.

Проблеми, які існують зараз в металургійному комплексі, носять різноплановий і часто суперечливий характер, аналіз яких припускає вироблення єдиної й довгострокової стратегії розвитку, що визначає основні моменти й варіанти рішення поставлених цілей і завдань перед металургією відповідно до  світових тенденцій і найбільш технологічними сучасними розробками для підвищення її конкурентноздатності та зниження собівартості продукції.

Аналізуючи сформовану ситуацію в 2008 році у порівнянні з 2007 роком можна зробити висновок, що виробництво основних видів металургійної продукції знизилося на 76 %, у тому числі виробництво чавуну знизилося на 45% (488,6 тис.тон), сталі на 53% (685,4 тис.тон), прокат готових чорних металів на 47% (333,7 тис.тон).

У цих умовах, стає зрозумілим, що головним завданням держави, повинно стати стимулювання прогресивних технологічних зрушень і створення умов для переходу металургійної промисловості на інноваційний шлях розвитку.

Інноваційний розвиток металургії припускає реалізацію комплексу мір з реформування й розвитку галузевої наукової сфери, з концентрації бюджетного фінансування на найважливіших інноваційних проектах із залученням стороннього фінансування. При цьому, доцільно здійснювати заходи щодо підтримки, у тому числі, у вигляді участі на паях держави, проектів освоєння й розширення виробництва високотехнологічних видів металопродукції.

Головною метою розвитку металургійної промисловості України є забезпечення необхідних за якістю й обсягом поставок конкурентноздатної продукції на внутрішні та зовнішні ринки.

Основний шлях реалізації головної мети – це широке і прискорене впровадження інновацій у результаті активізації інвестиційної діяльності на всіх виробничих ланках. Посилення інноваційно-інвестиційної діяльності послабить негативний вплив факторів, що обмежують розвиток підприємств, забезпечить кардинальне відновлення виробничого потенціалу, випуск традиційних і нових видів продукції при зниженні витрат всіх видів ресурсів і дотриманні норм при охороні навколишнього середовища.

На базі прискорення темпів впровадження інновацій повинна бути поліпшена виробнича структура металургійного комплексу - у першу чергу, за рахунок підвищення частки конкурентноздатних потужностей, а також за рахунок збільшення частки потужностей для випуску продукції більш глибокого ступеня переробки, частки імпортозаміщюючих і нових виробництв. Це дозволить поліпшити структуру товарної продукції металургійної промисловості, підвищити її конкурентноздатність та адекватність вимогам ринків.

Для забезпечення переходу металургійної промисловості на інноваційний шлях розвитку необхідно:

·        концентрація бюджетного фінансування на найважливіших інноваційних проектах державного значення з метою підвищення конкурентноздатності української металургії;

·        створення центру науки й високих технологій в області металургії на базі провідних державних наукових центрів в області металургії із залученням освітніх інститутів, на які будуть покладені функції по державному аудиту та сертифікації існуючих гірських і металургійних техніки й технологій;

·        стимулювання впровадження ресурсосберігаючих і природоохоронних технологій;

·        реалізація мір щодо стимулювання скорочення неефективних виробничих потужностей з виробництва мартенівської сталі, у тому числі шляхом надання податкових та інших пільг;

·        удосконалення технічного регулювання в металургії шляхом розробки галузевих технічних регламентів, що враховують особливості виробництва конкретних видів металлопродукции й максимально гармонізованих з міжнародними стандартами й вимогами.

Ефективна реалізація перерахованих заходів щодо усунення обмежень і стимулюванню розвитку металургії повинна привести до істотного поліпшення якісних показників роботи галузі й збільшенню обсягів виробництва на 20-30% залежно від  сценаріїв розвитку української й світової економіки.

У загальному виді, перспективи розвитку й модернізації металургійної промисловості значною мірою  залежать від можливості формування у металургійних компаній власних фінансових джерел і залучення позикових засобів, що, у свою чергу, пов'язане з удосконаленням законодавства в області інвестиційної, тарифної, інноваційної й бюджетної політики, зовнішньоекономічної діяльності, оподатковування, ціноутворення й ряду інших сфер.

Список літератури:

1. www.metalgroup.don.ua

2.www.donetskstat.gov.ua

3.www.donmetal.ua