Экономика/ Финансовые отношения

Акмаєва Н.В., Чурбаков А.В.

Донбаський державний технічний університет

ПЛАНУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ

 

В цій статті порушується проблема планування Державного бюджету Укра­їни та його показників. Вона  існує не тільки в Україні, а і в багатьох інших країнах, зокрема, у країнах колишнього СРСР. Проблема планування бюджету полягає в тому що в Україні використовується практика планування бю­джету на  наступний рік коли в Європі бюджет планується на 3 роки уперед, що дає змогу у наступні роки мати приблизну картину усіх показників майбутніх років  і мати «повчаючу» адаптацію запланованих показників. Це  має вагоме значення для України, якій потрібно пе­рехо­дити на середнє- строкове перспективне планування свого бюджету, яке може суттєво змінити стратегію планування і складання довгострокових прогнозів. Тому треба показати необхідність реформ у бюджет­ному прогнозуванні і плануванні.

До аналізу цієї проблеми фахівці підходять по-різному. Економіст Олександр Жолудь і директор центру досліджень ім. Разумкова аналізують цю проблему з точки зору необхідності планування бюджету на 3-5 років уперед і підтримують ідею «повзаючего» планування. Ін­ший автор керівник центру економічних досліджень Вероніка Мовчан аналізує ситуацію з точки зору необхідності прогнозів уряду, що є першим кроком до створення середнє строкового бюджет­ного планування періодом на 3-5 років і про­понує взяти до уваги приклад Авст­ралії, яка має великий досвід у середнє- і довгостроковому плану­ванні. Колиш­ній перший віце-прем`єр міністр Микола Азаров коментує постанову Кабінету міністрів щодо планування і бюджетної резолюції на 2009-2011р. і дає з цього приводу свої коментарі і міркування  [1].

Дослідження динаміки доходів бюджету України наведено на рисунку 1. Аналізуючи ці дані, можна сказати, що шанси збутися прогнозу бюджету на 2008 рік настільки ж великі як і не збутися, оскільки перспективи розвитку нашої економіки дуже сильно пов'язані з політичними проблемами.

 

Рисунок 1 – Динаміка доходів бюджету, млрд. грн.

 

Порівнюючи фактичні дані доходів бюджетів з плановими, можна сказати, що відхилення знахлдяться в межах 6%. Аналіз фактичного дефіциту показав, що у 2004р. дефіцит склав 10,2 млрд. грн., у 2005р.- 6,9 млрд. грн. (за рахунок недо­виконання бюджету на 1 млрд. грн.), у 2006р.- 3,8 млрд. грн., у 2007р. - 9,8 млрд. грн. Проаналізувавши різницю між плановими та фактичними доходами бюдже­тів та порівнявши їх з фактичним дефіцитом за період 2004-2007р., можна прийти до висновку, що бюджетний дефіцит був непокритий у 2004-2007 р.

Треба зауважити, що політичні фактори будуть впливати на економіку і далі. Тому у нинішній ситуації, коли нашій країні притаманна політична нестабі­льність і на додачу ще прийшла і криза, яка вже сильно вплинула на економічну ситуацію, дуже важко робити середньострокові прогнози [1, 2]. У той же час, прогноз уряду побудований у розрахунку на незмінність економічної полі­тики у країні, який сформував уряд. Але чи буде прогноз незмінний у нинішніх умовах – це пи­тан­ня. Тому середнєстрокове чи довгострокове планування може вказувати на деякі тенденції, за якими потрібно слідкувати [2].

Складати такі плани і прогнози необхідно тому, що Україні пот­рібно переходити на планування і прогнозування терміном на 3-5 років. Потрібно розробити проекти законів, які б могли впровадити і регулювати середньостро­кове прогнозування і планування бюджету на почат­ковий період до 3 років. Через 10-12 років при успішній програмі реалізації середньострокового прогно­зування і планування можна буде думати о переході на довгострокове плану­вання і прогнозування бюджету.

Проаналізувавши основну частину статті, можна прийти до висновку щодо до­цільності  перспектив планування бюджету на 3-5 років наперед. Треба взяти на озброєння приклади Європи і Австралії у вирішенні питання середньо- і довго­строкового планування. Підходити до цього питання треба враховуючи усі чин­ники розвитку української економіки і складність політичної ситуації у країні, а також економічні ускладнення у зв'язку із світовою економічною кризою. 

Рекомендується на основі посилань на Закони України  «Про Державний бюджет» за 2004-2007 роки, аналізу дина­міки росту доходів бюджету  періодів з 2004-2007р. та фактичного дефіциту за аналогічний період розробити проекти законів, які б могли регулювати плану­вання бюджету та складання «повзаючих» прогнозів, які б полегшували плану­вання державного бюджету і робили його більш реальним до фактичного. Можна взяти до уваги досвід середньострокового і довгострокового планування бюджету європейських держав і впровадити їх в Україні у найближ­чий час.

 

Перелік посилань

1. Жолудь О. Все буде добре // Бізнес, 2007. – № 42. – С.36

2. Мовчан В. Все буде добре // Бізнес, 2007. – № 42. – С.37

3. Закони України «Про Державний бюджет) на 2004 – 2007 роки

4. www.business.ua – інтернет-портал газети «Бізнес»