Економічні науки / Державне регулювання економіки

науковий керівник Гвасалія Д.С.

Луценко Т.С.

Донецький Державний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган -  Барановського, Україна

Місце фінансового контролю в антикризовому управлінні підприємством.

 

Більшість сучасних українських підприємств знаходяться в кризовому стані, який вимагає впровадження активних антикризових заходів. Це вимагає від менеджменту підприємства конкретних скоординованих дій виходу з нього. Для цього необхідне чітке розуміння процесів, що протікають на даний момент на підприємстві. У зв'язку з цим виникає необхідність у визначенні місця фінансового контролю в антикризовому управлінні підприємством, на яких стадіях розвитку кризи його необхідно застосовувати і за допомогою яких фінансових процедур, що існують на даний момент, його необхідно здійснювати [1].

Проблемою більшості українських підприємств, особливо середнього бізнесу, є нехтування фінансовим контролем, що має здійснюватися на всіх стадіях діяльності суб’єкта господарювання. У даній роботі висвітлено необхідність використання фінансового контролю в управлінні підприємством, особливо в антикризовому.

         Від якості та взаємоузгодженості  окремих ланок  державного фінансового контролю безпосередньо залежать результати антикризового управління підприємствами в Україні. Необхідність впровадження фінансового контролю обумовлюється тим, що за його допомогою визначається реальний стан підприємства, перевіряється відповідність його розвитку визначеним завданням, забезпечується ефективне досягнення визначеної мети та завдань управління. Тому питання про місце фінансового контролю в антикризовому управління на сучасному етапі є дуже актуальним.

         Питанню фінансового контролю в антикризовому управлінні на рівні підприємства присвячена значна кількість наукових праць вітчизняних та зарубіжних авторів. Серед них слід зазначити праці таких вчених, як І. Бланк, Г. Іванова, Л. Ситник, Я. Вишнякова та багато інших вчених.

         Метою статті є визначення місця фінансового контролю в антикризовому управлінні підприємства.

         Фінансовий контроль — це цілеспрямована діяльність законодавчих і виконавчих органів публічної влади і не державних організацій, спрямована на забезпечення законності фінансової дисципліни і раціональності в ході мобілізації, розподілу і використання коштів централізованих і децентралізованим грошових фондів держави з метою найефективнішого соціально-економічного розвитку усіх суб'єктів фінансових правовідносин [3].

Призначення фінансового контролю  полягає у сприянні успішній реалізації фінансової політики держави, забезпечення процесу формування і ефективного використання фінансових ресурсів в усіх ланках і сферах народного господарства.
Об'єктом застосування фінансового контролю є грошові відносини, які виникають при формуванні і використанні фінансових ресурсів в усіх ланках фінансової системи; фінансова діяльність підприємницьких структур, бюджетних установ та організацій, фінансово-кредитних інститутів, які здійснюють фінансову діяльність. Предметом фінансового контролю є фінансові операції, пов'язані із створенням та використанням фондів коштів
[3].

Завдання фінансового контролю: дотримання чинного законодавства і нормативних актів у фінансовій діяльності; сприяння збалансованості між потребою в фінансових ресурсах і величиною грошових доходів державного бюджету;забезпечення своєчасності і повноти виконання фінансових зобов'язань перед державою всіма суб'єктами фінансових правовідносин;сприяння раціональному витрачанню товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів на підприємствах і в організаціях;попередження і усунення порушень фінансової дисципліни [1].

Можливість настання кризи існує на всіх стадіях розвитку підприємства. Це зумовлює  необхідність здійснення антикризового управління протягом усього періоду його функціонування. Частіше за все, на малих та середніх підприємствах функції фінансового контролю покладені на бухгалтерію. Проте, найефективнішим є створення фінансової служби, до функцій якої належить і контроль. Наприклад, на таких підприємствах, як ЗАТ  «Конті» або ВАТ «Донецький металургійний завод» фінансовий контроль здійснюється постійно, оскільки це крупні підприємства, що виконують різні види послуг від виробництва до реалізації. Останнім часом термін «антикризове управління» набув широкого поширення, однак розуміння сутності цього напряму управління, його змісту, особливостей, теоретичного підґрунтя ще знаходиться на стадії формування. Антикризове управління являє собою спеціальне, постійно організоване управління, націлене на більш оперативне виявлення ознак кризового стану та створення відповідних передумов для його своєчасного подолання з метою забезпечення відновлення життєздатності окремого підприємства, недопущення виникнення ситуації його банкрутства [2].

За окремими видами діяльності підприємства розрізняють такі види антикризових заходів: операційні, інвестиційні та фінансові. Фінансові антикризові заходи передбачають формування раціональної структури капіталу, джерел та умов залучення власних та позикових  ресурсів, а також оптимізацію напрямів використання отриманого прибутку.

Фінансовий контроль в антикризовому управлінні підприємством буде ефективним лише за умов додержання єдиних принципів, що мають фундаментальне методологічне значення [2].

Таким чином, на практиці головним завданням антикризового управління – був вибір найменш ризикованих управлінських рішень, які дозволяли досягти визначеної мети. Однак, в умовах фінансової кризи, вивчення технологій антикризового управління напряму  залежить від уміння керівництва організовувати, виявляти причини кризи, циклічність їх проходження, іншими словами правильно організувати роботу фінансового контролю на своєму підприємстві.

З вище сказаного можна зазначити, що поняття «фінансовий контроль» та «антикризове управління» мають дуже тісний взаємозв’язок, тому що фінансовий контроль є одним з головних засобів для виведення підприємства з кризового стану. Оскільки передумови виникнення кризи існують на всіх стадіях життєдіяльності підприємства, це означає, що система управління підприємством має обов’язково містити фінансовий контроль в антикризовому управлінні підприємством.

Література

1.Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством: теоретико-методологічні засади та практичний інструментарій. – К.: Київський національний торгово-економічний університет, 2001.

2.Сучасні методи антикризового управління підприємством. // Формування ринкових відносин в Україні. № 10 (89) 2008.

3.http:// www.bur.com.ua/pofiledb/referat - 748.html.