Економічні науки / 3. Фінансові відносини

     

Бочкарьова О.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

АКТИВІЗАЦІЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМЫ ТА ШЛЯХИ ЇХ РОЗВ`ЯЗАННЯ

 

Україна в теперішній час знаходиться на шляху всебічних економічних перетворень, а за таких умов налагодження стабільного інвестиційного процесу є справою особливого значення. Головне в інвестиційному процесі - це наявність джерел фінансування, раціональне використання інвестицій та повернення коштів юридичним та фізичним особам. Однак в Україні діють фактори, що впливають на низький рівень залучення інвестицій в економіку держави, такі як обмежений попит на внутрішньому ринку внаслідок зниження рівня життя широких верств населення і втрати заощаджень, незавершеність ринкових перетворень, корумпованість і нерозвиненість ринкової структури[2].

Питаннями інвестування в національну економіку, проблемами розробки й оцінки залучення інвестицій займалися такі вчені, як О. Мельник, А. Гайдуцький, М. Долішній, М. Єрмошенко, Г. Маріенко, І. Лукінова, А. Колосова, В. Ре вазова та інші.

Більшість дослідників висвітлюють досвід залучення іноземного капіталу в економіку та соціальну сферу регіонів, розвиток страхового та банківського секторів. Але мало дослідженою залишається діяльність владних структур та органів державного управління з вирішення поставлених проблем та впровадження зарубіжного досвіду стимулювання зовнішніх інвестицій в національну економіку[1].

Метою роботи є визначення організаційних та економічних передумов активізації інвестиційного процесу в Україні з урахуванням зарубіжного досвіду залучення іноземних інвестицій у сферу економіки, формулювання прийнятних для України висновків та пропозицій.

Інвестиційна ситуація в Україні характеризується несприятливим інвестиційним кліматом, зумовленим такими перешкодами, як: складна система ліцензування; високий рівень оподаткування; наявність арбітражних функції у податкової адміністрації та інше

У результаті держава експортує сировину та то­вари з низькою доданою вартістю, і 70% останніх припадає на країни колишнього СРСР, що свідчить про відсутність внутрішньої трансформації економіки України [4].

Аналізуючи динаміку розвитку інвестиційного процесу - можна стверджувати, що інвестиційна місткість економіки України становить щонайменше 40 млрд. дол.. США. Такий обсяг залучених інвестицій вже освоїла польська економіка. Слід відзначити, що за період 2000-2007 років середньорічний темп приросту інвестицій за рахунок власних та залучених коштів досяг майже 20%, а за 2008 рік знизився майже вдвічі[3

Отже, для розвитку інвестиційного процесу важливо забезпечити його ефективне управління. Ви­рішення цієї проблеми залежить насамперед, від рівня підготовки спеціалістів; без наявності висококваліфікованих фахівців швидше за все не вдасться скерувати інвестиційний процес у потрібне русло.

Можна визначити деякі шляхи подолання державою інвестиційної кризи: розробка системи портфельного інвестування та створення спеціального державного інституту, що контролюватиме інвестиційний процес; забезпечення в іноземних кредитних лініях квот для розвитку інноваційної інфраструктури; лібералізація законодавства стосовно прямих іноземних інвестицій, що буде стимулювати приплив приватних вкладень у прибуткові галузі економіки і зростання ефективності виробництва та інші[4].

Одним з основних факторів розширення масштабів інвестиційної діяльності є стимулювання довгострокового банківського кредитування реального сектору економіки та залучення коштів населення. Для цього необхідно впровадити механізм іпотечного кредитування, стимулювання надходження іноземного капіталу в банківську сферу держави, ефективного захисту прав кредиторів і прозорий порядок реалізації заставного майна, забезпечити підвищення рівня концентрації банківського капіталу, стимулювання залучення грошових внесків населення.

У теперішній час від ефективності інвестиційної політики залежать рівень виробництва, стан основних засобів та ступінь технічної оснащеності підприємств народного господарства, можливість структурної перебудови економіки, розв'язання соціально-екологічних проблем в Україні[2].

Спpoщення і впорядкування державного адміністрування, формування умов для ринкового саморегулювання інвестиційного процесу є вкрай необхідним у розв'язанні проблеми створення інвестиційного клімату. Потрібно довести до керівників усіх рівнів розуміння важливості сприятливого інвестиційного клімату в державі для повноцінного функціонування інвестиційного процесу.

Ефективна інвестиційна політика України має передбачати використання державних коштів як засобу створення первинних умов для залучення коштів населення країни та іноземних інвестицій у пріоритетні галузі економіки. Подолання проблем, розглянутих у статті, створить нормальні умови для роботи інвесторів та економічного зростання України.

 

Використана література:

1. Антонечко Т. Фактори, що впливають на іноземні інвестиції //Фінанси України. - 2008. - № 10. - С. З5-40.

2.Кожем’якіна М. Структурні зрушення в інвестиційних процесах економіки України// Фінанси України.-2008 -№6.-С.66-72

3. Згривець Л. Ф. Регулювання діяльності іноземних інвесторів// Фінанси України. - 2008. - №8 - С. 90-94.

4. Шосталь С. Інвестиційний процес в Україні: проблеми та шляхи їх вирішення// Статистика України.-2008.-№3- С.119-122