ЭКОНОМИКА. Финансовые отношения

Тодорюк Л. Ю.

Буковинська Державна Фінансова Академія

Управління доходами бюджету

Анотація. Висвітлено питання необхідності здійснення системного процесу управління доходами бюджету, що створює певну теоретичну базу для подальшого розвитку та поглиблення наукових засад, які забезпечують прозорість бюджетного процесу, своєчасність надання інформації щодо виконання бюджету. Запропоновано рекомендації щодо реформування системи управління доходами та наведені конкретні етапи досягнення цілей управління.

Ключові слова. Бюджет, доходи бюджету, управління доходами, менеджмент у сфері управління доходами.

Вступ. Сьогодні в Україні актуальною є проблема розробки концепції управління доходами бюджету, тобто визначення на науковій основі базових напрямів та єдиних підходів до політики формування доходів бюджету, проте це питання мало досліджене в науковій літературі. Необхідність створення такої концепції пов’язана з існуванням широкого переліку задекларованих державою соціальних зобов’язань та недостатнього обсягу дохідної частини бюджетів для забезпечення їх повного виконання та багатьох інших проблем пов’язаних з недостатністю адміністрування та управління доходами бюджету.

Постановка проблеми. Метою статті є розробка науково-теоретичних та методичних засад щодо розкриття сутності управління доходами бюджету, визначення напрямів удосконалення його здійснення та покращення результатів управління.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. За останні роки питання управління доходами бюджету знайшло своє відображення  у роботах таких вчених, як Сибірянську Ю.В., Малярчук А. К., Власенко І. В., Вовна Н.І., Бескид Й.М.,

 Л.П. Гордєєва, І.І. Дьякова, Н.І. Деркача, А.О. Єпіфанова, О.П. Кириленко, В.І. Кравченка, Н.А. Кузьменка, І.О. Мітюкова, В.М. Опаріна, Л.Н. Павлової, К.В. Павлюка, та інші.

Формування цілей статті. При написанні статті були поставлені такі цілі, як обґрунтувати теоретичні основи до організації та розвитку системи управління доходами бюджету, обґрунтувати та доповнити зміст поняття “система управління доходами”, здійснити аналіз етапів здійснення управління доходами бюджету, визначити основні функції, які виконуються в процесі управління доходами бюджету та показати їх взаємозв’язок та взаємозалежність між собою. А також розробити практичні рекомендації щодо удосконалення системи управління доходами запропонувати напрямки подальшого його розвитку.

Виклад основного матеріалу. Необхідно зазначити, що об'єктом управління доходами бюджету є безпосередньо система доходів. Але останні формуються через діяльність певної групи суб'єктів (платників податків, зборів, неподаткових платежів тощо), і ця діяльність також є об'єктом управління. Отже, функції менеджменту у сфері управління доходами бюджету спрямовані на складний керований об'єкт, який являє собою поєднання системи доходів та діяльності платників. Як відомо, будь яке управлінське рішення на практиці реалізується через певний комплекс функцій. Саме тому для розкриття змісту та ролі управління доходами бюджету необхідно визначити та охарактеризувати його функції. Самі функції управління вже загальновідомі і вперше їх визначив А.Файоль, виділивши функції передбачення, організації, розпорядження, узгодження, контролю.

Використовуючи раніше отримані знання можна виділити функції, які розкривають зміст управління доходами бюджету:

1.          Функція планування (прогнозування);

2.          Функції організації та координації;

3.          Функція мотивації;

4.          Функція контролю.

Розглядаючи управління доходами бюджету як безперервний процес, важливо також виділити основні його етапи та визначити що потрібно робити на кожному етапі управління.

Основними етапами управління доходами бюджету є планування і прогнозування; мобілізація доходів бюджету; контроль за виконанням. Як видно етапи управління доходами бюджету є схожими на функції, які виконуються в процесі такого управління. Ці дві складові управління бюджетом доповнюють один-одного і тому їх потрібно розглядати у взаємозв’язку.

На етапі планування доходів бюджету необхідно: розробити стратегію управління доходами бюджету, оцінити доходи бюджету та розробити плани управління ними, перейти до здійснення планування та прогнозування на основі сучасних науково-обґрунтованих методів з використанням економіко-математичного моделювання.

Функція планування та прогнозування передбачає розроблення конкретних планів управління доходами бюджету. Відсутність даної функції може призвести до неефективного і суперечливого управління, а також до неможливості визначити його результативність. Основою для побудови планів є прогнозування, яке дає уявлення про цілі, які бажають досягнути через певний проміжок часу та тенденції розвитку.

На етапі мобілізації прогнозованих доходів бюджету важливо:

1.          Удосконалити механізми адміністрування доходів, зменшити масштаби ухилення від сплати податків.

2.          Вдосконалити систему органів управління доходами бюджету шляхом встановлення чіткого розподілу компетенції і відповідальності між різними рівнями управління.

На цьому етапі реалізується функція організації та координації. Організація менеджменту передбачає розробку та вдосконалення структури органів управління, визначення їх повноважень, рівня відповідальності за прийняті рішення у бюджетній сфері. З іншого боку вона передбачає упорядкування елементів доходів бюджету у єдину систему. Також ця функція означає організацію діяльності платників, а координація забезпечує взаємоузгодженість їх діяльності з цілями і потребами держави.

На даному етапі спостерігається також виконання функції мотивації. Ця функція в певній мірі є результатом узгодженої та ефективної дії всіх інших функцій управління доходами. Результатом виконання функції мотивації є своєчасне та повне виконання платниками податків та зборів зобов'язань перед бюджетом на добровільній основі, мінімізація ризиків мобілізації доходів, зниження розміру податкової заборгованості та ухилень від сплати.

На етапі контролю охоплюються такі сфери бюджетного процесу, як:

1.          Контроль за виконанням основного фінансового плану держави, тобто державного бюджету за доходами.

2.          Контроль за дотриманням вимог податкового законодавства щодо своєчасного та повного виконання юридичними та фізичними особами фінансових зобов’язань перед бюджетом.

3.          Пошук резервів збільшення обсягів фінансових ресурсів і внесення пропозицій з додаткового залучення їх до бюджету.

Реалізації даних заходів сприяє належне та своєчасне виконання функції контролю. Дана функція має бути представлена на всіх рівнях управління і від її дієвості залежить ефективність виконання всіх інших функцій управління. Метою функції контролю є:

1.          Виявлення слабких місць і помилок у процесі управління, своєчасне їх виправлення і недопущення повторення.

2.          Забезпечення відповідності між поставленими планами і фактичними діями.

Для повноцінного і ефективного контролю необхідно також здійснювати своєчасний, достовірний та повний облік доходів бюджету; якісний та кількісний аналіз виконання планових показників доходів бюджету.

Варто розробити критерії ефективного фінансового контролю. Так, висновками про загальний рівень роботи можуть слугувати критерії результативності, дієвості, економічності. Проте для конкретної оцінки практичних результатів фінансового контролю потрібно розробити постійні показники. Потрібно внести зміни до методик здійснення аналізу виконання доходів бюджету, відповідно б до яких аналізувалися всі показники, які характеризують рівень сплачуваності податків: розмір та динаміка заборгованості, обсяг та кількість наданих пільг, втрати бюджету від надання пільг, розмір витрат на справляння різних доходів тощо. Для гармонізації інтересів держави та платників, забезпечення добровільної сплати податків необхідно підвищити фіскальну дисципліну громадян.

Вдосконалити управління податками, які наповнюють бюджет держави можна шляхом упорядкування податкових пільг, запровадження ефективних механізмів управління податковою заборгованістю, закріплення певної частки надходжень від цих податків на постійній основі за місцевими бюджетами, де легше проконтролювати процеси стягнення і використання надходжень. Адже на сьогоднішній день не менш актуальною є проблема забезпечення органів місцевого самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, розширення повноважень місцевих органів влади для кращого та ефективнішого виконання ними покладених на них функцій. Управління доходами бюджету також повинно активно сприяти вирішенню проблеми податкової заборгованості, тому воно має включати і управління податковим боргом.

Виконання цих завдань потребує відповідного часу. При цьому доцільно передбачити короткострокові та довгострокові етапи реалізації цілей та завдань управління доходами бюджету.

Короткостроковий аспект (1-2 роки) передбачає виконання таких завдань:

1.          Розроблення  теоретико-методологічних засад планування доходів бюджету і запровадження ефективного планування на середньострокову перспективу.

2.          Проведення одного чи декількох пілотних проектів у межах концепції.

3.          Вдосконалення критеріїв формування доходів бюджету і управління ними, оцінювання результатів управління, застосування нових методологій управління

Стратегічний аспект (3-5 років) передбачає виконання таких завдань:

1.          Формування, з урахуванням досвіду пілотних проектів, в межах Концепції, розвиненої та повної програми управління доходами бюджету.

2.          Поліпшення планування та прогнозування доходів бюджету в кількісних та якісних параметрах.

3.          Вдосконалення механізму мобілізації доходів бюджету.

4.          Формування партнерських відносин з платниками, виховання податкової культури, стимулювання до сплати податків.

5.          Зниження рівня податкової заборгованості і ухилення від сплати податків.

Висновки. Вищенаведені функції та етапи управління доходами бюджету не можна розподіляти на першочергові та другочергові чи на менш- та більш важливі, всі вони взаємопов'язані та взаємозалежні, тому від якості виконання кожної з них залежить якість виконання всіх інших функцій, а отже, і якість управління доходами бюджету взагалі. В управлінні доходами бюджету функції планування, організації, мотивації та контролю синхронізуються. Якісне та ефективне виконання цих функцій забезпечує виконання головної мети управління доходами бюджету - повне, вчасне та якісне виконання дохідної частини бюджету, а отже - і виконання покладених на державу функцій.

Література:

1.          Бюджетний менеджмент: Підручник / В.Федосов, В.Опарін, Л.Сафонова та ін..; За заг. ред.. В.Федосова. - К.: КНЕУ, 2004. - 864 с.

2.          Вовна Н.І. Удосконалення формування доходів бюджетів в умовах бюджетної реформи // Наукові записки ТДПУ. Серія: Економіка. - 2006. - №15. - С. 97-100.

3.          Сибірянська Ю.В. Теоретичні засади управління доходами бюджету. // Фінансова система України. Збірник наукових праць. - Острог: Видавництво "Національний університет "Острозька академія", 2007. - Випуск 9. - ч. 1. – 428с

4.                    Чечуліна О.О. Управління державними фінансами // Казна. 2007. № 3. С. 2. 5.

5.                    Чорний Г.М. Управління: концептуальні засади національного менеджменту. Монографія. - К.: КНЕУ, 2005. - 102 с.