Челах О.О.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Лукашова І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Момент визнання валового доходу з експорту товарів

 

Необхідною умовою побудови ринкової системи господарювання є здійснення зовнішньоекономічних операцій, що дозволить розширити ринки збуту вітчизняного виробника. Джерелом інформації про діяльність суб’єкта господарювання, в тому числі й експортну, є дані бухгалтерського обліку. Докладна та всебічна інформація щодо експортних операцій є основою прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Але існуюча система  бухгалтерського обліку експортно-імпортних операцій не в повній мірі задовольняє інформаційні потреби управління [2]. Невідповідність між даними бухгалтерського та податкового обліку експортних операцій спричиняє  проблеми при отриманні ефективних результатів фінансово-господарської діяльності.

Питання бухгалтерського обліку експортних операцій розглянуті в працях Бутинця Ф.Ф., Герасимовича А.М., Голова С. Ф., Кужельного М.В., Литвина Б.М., Лукашової І.О., Мниха Є.В., Пархоменка В.М., Пушкаря М.С., Сопка В.В., Шевчука В.О. та інших. В цих роботах розглянуто питання видів експортних операцій, формування вартості експортних товарів, документального забезпечення митного оформлення, синтетичного та аналітичного обліку експортних операцій, порядку здійснення розрахунків за експортними операціями та розрахунку ПДВ.

Не зважаючи на кількість і обсяг облікової інформації щодо здійснення експортної діяльності, ще залишаються питання, які не вирішені практично. А саме існує невідповідність методики визначення фінансових результатів від експортної діяльності в бухгалтерському і податковому обліку, не обґрунтовано  момент визнання валових доходів при здійсненні експорту та валютного курсу, який повинен застосовуватися при визнанні таких доходів.

Метою статті є вдосконалення бухгалтерського та податкового обліку експортних операцій, а саме визначення моменту визнання валових доходів при експорті товарів.

На практиці виникають суперечливі моменти щодо застосування курсу та дати, які використовуються при визнанні суми валового доходу з експортної операції. За експортними постачаннями  визнання доходів  і відображення їх в обліку виробляється не за методом нарахування, а за датою оформлення вивізної ВМД. Серед авторів немає однозначної думки з приводу цього питання. Деякі з них згодні з даною методикою визнання доходів [5], інші вважають правомірним визнання доходів на момент їх відвантаження [4]. Слід зауважити, що здійснюючи визнання доходів на момент оформлення вантажної митної декларації не враховується момент виникнення права на відвантажені товари.

Трапляються випадки, коли дата відвантаження товарів зі складу та оформлення ВМД не збігаються з датою перетину товарами митної території країни. Наприклад, відвантаження товарів зі складу та оформлення ВМД може здійснюватися на кінець звітного періоду, а фактично товари перетинають кордон в наступному звітному періоді. Згідно Закону України «Про податок на прибуток» датою збільшення валового доходу  є дата відвантаження товару зі складу, тобто дата оформлення митного документа. У випадку, коли відвантаження товарів відбувається раніше оформлення вантажної митної декларації, датою збільшення валового доходу вважається дата відвантаження товарів за умови, що оплата за таку продукцію відсутня [2]. Тому, логічним буде для визначення та визнання суми валових доходів використовувати дату та курс відвантаження товару зі складу постачальника. Якщо відвантаження товарів відбувається раніше оформлення ВМД, датою збільшення валових доходів продавця вважатиметься дата першої події – дата відвантаження товару. Виходячи з цього, для розрахунку валового доходу логічним буде застосовувати валютний курс НБУ на дату відвантаження товарів зі складу та оформлення супровідного документа, не беручи до уваги дату оформлення ВМД. Дана методика визнання валового доходу не суперечить чинному законодавству і не розмежовує момент визнання доходу та передачу прав на товар.

У статті зроблені пропозиції щодо моменту визнання валових доходів при здійсненні експорту товарів. Зокрема, у випадку, коли першою подією є відвантаження товарів зі складу постачальника, для визнання валових доходів доцільно буде використовувати дату і курс відвантаження товарів зі складу постачальника, а не дату оформлення ВМД або перетину товарами митного кордону України. Дана методика визнання валового доходу дозволяє уникнути неузгодженість між моментом виникнення доходу та моментом передачі майнових прав на нього.

 

Література:

1.             Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Доход" [Текст]: наказ МФУ від 10.08.2000 р. № 193 з наступними змінами і доповненнями // Бухгалтер. – 2005  - N 5 - с. 32

2.             Письмо ГНАУ от 08.04.2005 г. № 2930/ 6/15-1116  [Текст] // Вестник налоговой службы Украины. – 2005. - № 24.

3.             Удосконалення обліку операцій з експортно-імпортних постачань товарів 2002 года. Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / І.О. Лукашова: : [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ard/2002/02ltdzsp.zip

4.             Коденчук К.А. Проблемні питання визнання валових доходів під час здійснення експортних операцій [Текст] /  Коденчук К.А. // Вісник ДонНУЕТ – 2007. - №4. – с. 198-203.

5.             Коблянская Г. Методология учета и финансовой отчетности экспортных операцій [Текст] /  Коблянская Г.  // Бухгалтерский учет и аудит. – 2008, - №5. – с. 4 – 14.