Економічні науки/Маркетинг

Ткаченко Тетяна Петрівна

Національний технічний університет України «Київський політехнічний університет»

Концепція трьох рівнів товару

 (на прикладі виробу релейного захисту асинхронних двигунів підприємства ВАТ «Електротехнічний завод»)

 

Відносини між продавцем і покупцем на будь-якому ринку будуються навколо об’єкта ринкових відносин – товару. Формуючи програму маркетингу, організація, вивчаючи ринок та попит споживачів, створює товар. Покупці здобувають набір благ, який має як фактичний, так і соціальний вимір. З погляду маркетингу товар можна охарактеризувати наступними властивостями:

• призначається для задоволення певних потреб споживачів;

• виробляється певними виробниками;

• придбається споживачем шляхом купівлі за певну ціну.

Під час формування ринкової пропозиції підприємство повинно розглядати три рівні товару. Перехід на новий рівень означає збільшення цінності товару для покупців; а всі вони разом утворюють ієрархію споживчої цінності. В її основу покладено основну вигоду – ті головні послуги або переваги, які насправді прагне придбати покупець. Другий рівень – товар у реальному виконанні, що включає такі характеристики як марка, торговий знак, властивості товару, якість, дизайн, зовнішнє оформлення, стиль та естетика. Третій рівень товару – товар з підкріпленням, що включає сервісну діяльність, доставку, лізинг, кредитування.

ВАТ «Електротехнічний за­вод» (м. Київ) вже понад 25 років є провідним виробником релейної техніки як в Україні, так і в країнах СНД. Реле серій ВЛ, ВС, ЕЛ, АЛ, НЛ, ПЭ, РЭП, РДЦ добре ві­домі великому колу фахівців, завдяки широкому застосуванню в систе­мах керування автоматикою на промислових підприємст­вах, а також у сис­темах захи­сту електроенерге­тики.

Сьогодні ВАТ «Електротех­нічний завод» є багатопрофіль­ним підприємством, що здійс­нює по­вний цикл робіт з випу­ску конку­рентоспроможної про­дукції під торговою маркою «РЕЛСіС», - починаючи від ма­ркетингових досліджень і ана­лізу запитів спо­живачів, науково-дослідних робіт і до серійного випуску сертифіко­ваних ви­робів.

Важливе місце у товарній номенклатурі виробів займає продукція релейного захисту електродвигунів. Вперше у 2004 році підприємство  запропонувало новий виріб – реле  захисту  трьохфазних асинхроних електродвигунів  – РДЦ-01 на мікроконтролерній основі з цифровою індикацією. Даний  виріб  забезпечує  захист  двигунів  з номінальним током у діапазоні від 1 до 500 А від   перевантажень, асиметрії навантаження тощо з індикацією причин аварій та автоматично повторним запуском.

Далі представлені габаритні та установчі розміри РДЦ-01 (рис. 1.1, рис.1.2).

 

 

 

 

 

Рис. 1  «Габаритні розміри РДЦ-01»               Рис. 2 «Установчі розміри РДЦ-01»

Товар РДЦ-01 за задумом ― автоматичний захист трьохфазного двигуна від аварій та керування ним при відповідних змінах фізичних величин (струму, тиску, частоти, температури тощо), локалізація пошкодженого обладнання з паралельним захистом непошкодженого.

Товар РДЦ-01 у реальному виконанні:

Функціональні властивості товару РДЦ-01 полягають в тому, що виріб має цифрове налаштування та індикацію контролюючих параметрів, що призначено для захисту трьохфазних асинхронних двигунів від наслідків електричних аварій та пошкоджень у мережі. РДЦ-01 виконує наступні функції захисту обладнання:

·        зміна номінального струму від 1 до 20 А,

·        відключення при перенавантаженні по струму електродвигуна,

·        відключення при роботі електродвигуна з недовантаженням (по сухому ходу),

·        відключення при роботі електродвигуна з недопустимою асиметрією струмів,

·        відключення при  перевищенні напруги живлення,

·        відключення при пониженні напруги живлення,

·        заборона включення при неправильній послідовності фаз,

·        заборона включення при порушенні ізоляції електродвигуна,

·        заборона включення при западанні контактів пускателя,

·        обмеження кількості повторних запусків електродвигуна.

А також наступні сервісні функції: цифрова індикація режимів роботи, лічильник моторесурсу електродвигуна з дискретністю 10 год, вимір поточних дієвих значень струму по фазам, вимір поточних дієвих значень напруги по фазам, індикація частоти мережі,  функції квітирування.

Якість виробу РДЦ-01 являє собою сукупність властивостей і характеристик продукції релейного захисту, найбільш важливими з яких є:

Показники уніфікації товару – виріб має досконалу конструкцію, наступність технічних рішень, основні індикатори вимірювання показуються екрані, що є дуже зручним та дає змогу зафіксувати відхилення, на передній панелі містяться кнопки керування з чітким позначенням.

Надійність – виріб РДЦ-01 має 100% показник ймовірності безвідмовного функціонування протягом 5 років.

Ремонтопридатність – має низький ступінь складності відновлення робочого стану обладнання, яке вийшло з ладу або відмовило.

Отже, ВАТ «ЕТЗ» забезпечує високу якість та надійність продукції, для підтвердження цього на підприємстві розроблена з 10.10.2007 р. та запроваджена  05.05.2008 р. Сертифікована органом сертифікації TÜV NORD CERT GmbH система менеджменту якості в відповідності з міжнародним стандартом ISO 9001:2000.

На кожному виробі ВАТ «ЕТЗ» зазначені торгова марка підприємства-виробника та торговий знак, які призначені для ідентифікації товару та вирізнення його від однорідних товарів інших підприємств. Торгова марка – “РЕЛСіСТМ.

Зареєстрований торговий знак

Відповідно до марочної стратегії, то ВАТ «ЕТЗ» використовує дві стратегії: розширення кордонів використання існуючої марки та розширення сімейства марки. Першу стратегію підприємство впроваджує коли розробляється продукція у зовсім новій категорії товару. Другу стратегію, розширення сімейства марки, ВАТ «ЕТЗ» використовує при виведенні на ринок нових товарів в рамках вже існуючої товарної категорії, наприклад, модифікованих товарів.

Товар РДЦ-01 з підкріпленням:

Сервіна діяльність підприємства ВАТ «ЕТЗ» поєднує допродажний та післяпродажний сервіс. Складові елементи системи допродажного сервісу підприємства включають:

·        Проведення консультацій персоналу як особистих, так і за допомогою цілодобової телефонної лінії, мережі Internet, поштою – таким чином забезпечується навчання персоналу та постійна інформаційна, технічна підтримка у будь-яких ситуаціях.

·        Проведення сервісних робіт зі встановлення обладнання та пусконалагоджувальної діяльності.

·        Проведення семінарів за темами впровадження та практичного застосування релейного захисту на промислових обєктах.

 Складові елементи системи післяпродажного сервісу підприємства включають: безкоштовну доставку, надання запчастин, гарантія безвідмовної роботи виробу протягом року.

Література:

1.     Ф.Котлер, К.Келлер Маркетинговий менеджмент.- Київ: Імджест,  2008р.- ст.394.