АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
СТУДЕНТІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ
Кондратюк
Тетяна Вікторівна, Герасименко Надія Валеріївна
Кафедра іноземних мов Вінницького
національного технічного університету.
21021, Вінниця, вул. Хмельницьке
шосе, 95. Тел.: (0432)598-478
Розвиток міжнародних зв’язків та співробітництва в різних сферах економіки, політики, культури, науки може здійснюватися за допомогою висококваліфікованих спеціалістів, які вільно володіють іноземними мовами.
Необхідність досягнення якісно нового рівня підготовки спеціалістів зумовила пошук засобів та нових напрямків в навчанні студентів з іноземної мови.
Процес активізації пізнавальної діяльності студентів є складовою частиною процесу навчання навчанню і сприяє формуванню таких якостей як допитливість, ініціативність, працелюбність тощо. Ось чому активізація пізнавальної діяльності є однією з найактуальніших проблем вищої школи, вирішення якої дає можливість якісно підвищити рівень знань і сприяти формуванню творчої особистості студентів.
У роботах відомих методистів Е.П. Шубіна, Г.В. Рогової, Є.И. Пасова розкриваються механізми активізації пізнавальної діяльності, які ґрунтуються на методичних принципах навчання іноземним мовам.
Навчання іноземним мовам має свої особливості, не властиві іншим дисциплінам в області методики, індивідуального підходу, засобів та методів активізації пізнавальної діяльності. Ця проблема недостатньо опрацьована теоретично і методично.
Питання інтенсифікації вивчення іноземних мов базується на системі колективних дій викладача і групи студентів.
Основний шлях вдосконалення змісту навчання залежить від контингенту студентів і передбачає такі форми роботи:
1. Раціональне використання навчального матеріалу з виділенням у ньому основного, другорядного, додаткового.
Перерозподіл
матеріалу з максимальною концентрацією нового на початковій стадії навчання.
Економічне і раціональне використання кожної
хвилини робочого часу.
4. Активізація потенційних можливостей студента в умовах творчої взаємодії викладача із студентом.
5. Створення в аудиторії сприятливого психологічного “мікроклімату”, який передбачає довірливе ставлення викладачів до студентів і навпаки.
Завдяки таким формам роботи виникає розуміння інтенсивності, яка вимагає мінімальних витрат часу для досягнення максимального навчального результату.
Самі по собі ці форми роботи не нові, але чомусь викладачі інколи забувають про них, захоплюючись суто теоретичним викладанням матеріалу, що викликає у студентів швидке стомлення і апатію.
Для максимальної реалізації можливостей кожного студента потрібно враховувати такі моменти:
а) на основі довіри звільнити студента від почуття невпевненості у собі;
б) продумати міру заохочення, яка б дозволила студентам повірити в свої сили;
в) організувати цілий ряд ділових ігор з метою підвищення інтересу до вивчення іноземних мов.
Важливе місце на всіх цих етапах навчання відводиться викладачеві, який при інтенсивних формах навчання виконує здебільшого роль партнера у спілкуванні.
Рішення основного протиріччя між рівнем знань студентів, їх комунікативною компетенцією і реалізацією вміння спілкуватися в різноманітних життєвих і професійних ситуаціях може бути знайдено через використання таких форм навчання, що стимулюють активізацію пізнавальної діяльності студентів. До них ми відносимо:
1. Щорічні студентські конференції. Студенти виступають з цікавими доповідями іноземною мовою. У процесі підготовки опрацьовується великий за обсягом матеріал на іноземній мові. Під час таких видів роботи студенти активніше тренуються в монологічному та діалогічному видах мовлення, в умінні задавати питання дискусійного характеру, аргументовано відповідати на запитання.
2. Тематичні вечори проводяться разом з науково-технічною бібліотекою університету до знаменних і пам’ятних дат, вечори, присвячені В. Шекспіру, Ч. Байрону, Р. Кіплінгу, Р. Бернсу тощо. Це стимулює інтелектуальну активність студентів, їх самостійність, допомагає краще себе виразити.
3. Проведення Днів іноземної мови в університеті. Програма Дня іноземної мови включає проведення олімпіади, вечора і виставку літератури. Кожний учасник вечора одержує завдання, при виконанні якого він дізнається про нове, набуває певних навичок, що активізує їх творчий потенціал.
4. Бесіди на сучасні події. Під час підготовки студенти використовують статті з газет, журналів, передачі радіо, телебачення, а також інформацію з мережі Інтернет, що розширює їх світогляд.
5. Вікторини. При проведенні вікторин використовують наочні матеріали. Студенти на практиці можуть застосовувати знання, одержані на заняттях, що стимулює їх до вдосконалення своїх знань, мовний та мовлений багаж.
Слід відмітити, що кафедрою іноземних мов постійно проводяться заняття з використанням того чи іншого методу зокрема чи в сукупності з іншими. Проблемні обговорення тем, що вивчаються, дискусії, діалоги є невід’ємною частиною кожного заняття з іноземної мови. Їх мета – удосконалення раніше набутих студентами навичок та вмінь (говоріння та слухання).
Як відомо, найважливішим принципом навчання є принцип поєднання різних методів та прийомів навчання. Майстерність викладача полягає в тому, щоб вибрати оптимальне сполучення методів та засобів навчання, методичних прийомів, що забезпечують активізацію пізнавальної діяльності, яке є каталізатором процесів викладання і навчання.
Література
1. Бех І.Д. Духовні цінності в розвитку особистості // Педагогіка і психологія. – 1997, №1, с. 124 – 129.
2. Китайгородська Г.А. Методичні основи навчання іноземним мовам. – М., 1995.
3. Петрушинський В.В. Методика інтенсивного навчання. – М., 1998.
4. Чернилевський Д.В., Філатов О.К. Педагогіка вищої школи: Підручник. – К.: Либідь, 2007.