Басалюк Н.М.,

Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Компетентність вчителів допоміжної школи

у галузі педагогічних технологій

На сучасному етапі в Україні однією із важливих умов модернізації освіти, підвищення її якості і ефективності є забезпечення навчального процесу кваліфікованими, компетентними педагогічними кадрами. Сучасній школі потрібний досвідчений фахівець, який творчо реалізує нові технології навчання, має високі результати у своїй професійній діяльності. Тому серед основних шляхів реформування освіти є підготовка нової генерації педагогічних кадрів.

Вивчення психолого-педагогічної літератури свідчить, що проблеми впровадження новітніх педагогічних технологій розкриваються у працях: В.П.Беспалька, В.В.Грубкіна, Л.І.Даниленко, І.М.Дичківської, О.М.Пєхоти, В.А.Сластьоніна та багатьох інших; у корекційній освіті - С.П.Миронова, В.М.Синьов, І.В.Федоренко та ін.

В.П.Беспалько визначає педагогічну технологію як проект певної педагогічної системи, що реалізується на практиці як змістова техніку реалізації начально-виховного процесу.

І.М.Дичківська вважає що педагогічна технологія - це своєрідна конкретизація методики, проект певної педагогічної системи, що реалізується на практиці; змістова техніка навчально-виховного процесу; закономірна педагогічна діяльність, яка реалізує науково-обґрунтований проект навчально-виховного процесу і має вищий рівень ефективності; надійності гарантованого результату, ніж традиційні методики навчання і виховання.

Л.І.Даниленко розглядає педагогічні інноваційні технології як якісно нову сукупність форм, методів і засобів навчання, виховання й управління, що привносить суттєві зміни у результат навчально-виховного процесу.

В.А. Сластьонін   у   педагогічній   технології   вбачає   закономірну педагогічну діяльність, яка реалізує науково-обґрунтований проект дидактичного процесу і володіє більш високим ступенем ефективності, надійності, гарантованого результату, ніж за використанням традиційних методів навчання.

Важливого значення набуває й вище означена проблема для корекційної освіти. Впровадження у практику навчально-виховної роботи допоміжної школи нових технологій та методик значно покращить результативність корекційної роботи. Зокрема, С.П.Мироновою доведено, що за допомогою комп'ютерної техніки можна не лише подолати вади розвитку дітей, повною мірою використовуючи їхні можливості, а й диференціювати та індивідуалізувати процес навчання.

З огляду на важливість проблеми ми вивчали компетентність вчителів і вихователів допоміжних шкіл щодо використання педагогічних технологій. З метою дослідження проблеми було розроблено спеціальні анкети і проведено опитування 68 педагогів із різних регіонів України: Закарпатської, Київської, Львівської та Хмельницької областей.

Анкетування було спрямовано на з’ясування таких питань: ставлення педагогів до впровадження новітніх технологій; розуміння місця використання педагогічних технологій у навчально-виховному процесі; напрямки, за якими вчителі хотіли б покращити свої знання для впровадження інноваційних педагогічних технологій у роботі з розумово відсталими дітьми; можливість реалізації корекційної мети.

Ми запропонували педагогам відповісти на запитання: "Які новітні педагогічні технології Ви знаєте?" Більшість респондентів (82%) відповіли, що вони використовують ігрові технології, але здебільшого це дидактичні ігри. Дослідження показало, що вчителі-дефектологи ототожнюють поняття "ігрові технології", вважають, що будь-який ігровий прийом є ігровою технологією. Педагоги є недостатньо обізнаними у класифікаціях новітніх технологій. 11% педагогів до новітніх педагогічних технологій віднесли театральну терапію, казкотерапію, пальчикову гімнастику.

Недоліки новітніх педагогічних технологій 87% респондентів вбачають у відсутності умінь і навичок користування комп'ютером, що вочевидь є неадекватною відповіддю.

Всі опитані корекційні педагоги відповіли позитивно на запитання: "Чи необхідно використовувати новітні педагогічні технології у роботі з розумово відсталими дітьми?" Аналогічною була відповідь на запитання:"Де на Вашу думку, можна використовувати новітні педагогічні технології у роботі з розумово відсталими дітьми?"-  педагоги вважають, що як на уроках, так і у позакласній виховній роботі.

На запитання: "Яких знань Ви потребуєте для впровадження новітніх педагогічних технологій у роботі з розумово відсталими дітьми?" Більшість респондентів - 91% відповіли, що потребують курсової підготовки в оволодінні новітніми педагогічними технологіями; 2% наголошували на відсутності методичної літератури; були і такі відповіді; "невміння складати комп'ютерні програми”.

Отже, проведене анкетування свідчить, що впровадження інноваційних педагогічних технологій у навчально-виховний процес допоміжної школи має великі труднощі через відсутність матеріальної бази, несформованість професійних навичок; погану інформованість про досягнення у новітніх педагогічних технологіях. Все це вказує на необхідну якісну перебудову системи підготовки і перепідготовки фахівців цієї категорії, удосконалення всієї системи корекційної освіти.

 

Список використаних джерел

1.            Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии. - М., 1989. – с.198.

2.            Даниленко Л.І. Педагогічні інновації та інноваційні педагогічні технології: сутність і структура // Нові технології навчання / Кол.авт.-К., 2005. – с.275.

3.            Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: Навчальний посібник. - К.: Академвидав, 2004. – 352 с.

4.            Миронова СП. Підготовка вчителів до корекційної роботи в системі освіти дітей з вадами інтелекту: Монографія. - Кам'янець-Подільський: Абетка-Нова, 2007. – 304с.

5.            Сластёнин В.А., Падымова Л.С. Педагогика: инновационная деятельность. - М.1997. –  224 с