Технические науки/4. Транспорт.

 

Попов С.Ю., Береговий Р.В.

 

Пасивна безпека як складова безпеки дорожнього руху при перевезеннях пасажирським маршрутним транспортом

 

 

Автомобільно-дорожній інститут

Державний вищий навчальний заклад

Донецького Національного Технічного Університету, Україна

 

Перевезення пасажирів можна поділяти на: перевезення відносно невеликі відстані (міські перевезення пасажирів) та перевезення на відносно великі відстані (міжміські, міжнародні).

Маршрутні перевезення які здійснюються на великі відстані, як правило здійснюють згідно куплених квитків, тобто пасажири займають сидячі місця згідно правил перевезення пасажирів.

  Перевезення пасажирів на відносно невеликі відстані, тобто перевезення в міському сполученні, мають інший характер. Як правило коефіцієнт наповнення значно перевищує 0,5 (зайняті всі місця для сидіння, та пасажири мусять стояти). Наповнення залежить від години доби, дня тижня, сезону року.

Перевезення пасажирів в міському сполученні можна поділити наступним чином. Перевезення міським електротранспортом. Міський електротранспорт за причиною фізичного та морального зносу не відповідає належним чином міським пасажирським перевезенням. Відповідно жителі місця мають можливість користуватися автобусними перевезеннями, власними автомобілями або автомобілями таксі.

Власними автомобілями користується визначений відсоток жителів міста й при ціновій політиці яка склалась на ринку палив слід очікувати, що ці люди будуть шукати альтернативний варіант пересування містом. Бути постійним користувачем послуг таксі, для середнього жителя в певній мірі дорого. Залишається останній, найбільш імовірний, варіант - користуватися автобусним транспортом.

На прикладі міста Горлівка представниками послуг з перевезення пассажирів автобусами являються частні підприємці, які використовують для роботи власний рухомий склад або який орендують. Як правило це автобуси ЛАЗ-695Н. Склад автобусів які працюють на міських маршрутах на прикладі міста Горлівка:

-         усього - 367 автобусів;

-         ЛАЗ-695 Н – 218 автобусів;

-         малої місткості – 9 автобусів;

-         ЛІАЗ, ПАЗ та інші – 140 автобусів;

ЛАЗ-695Н - автобус загального призначення. Його призначення - перевезення пасажирів на міських та приміських маршрутах. Ця модель являє найбільш розповсюдженою у більшості міст України. В межах застосування автобусу ЛАЗ-695 для міських перевезень ряд складностей також й конструктивного характеру: відсутня накопичувальна площадка в салоні для стоячих пасажирів, прохід між сидіннями та дверима мають недостатню ширину, 580 и 830 мм відповідно. Розійтися двум пасажирам в солоні свободного автобусу достатньо складно. Автобус не відповідає параметрам вказаним у правилах перевезення пасажирів у міському сполученні.

Існуюча схема компоновки салону автобусу ЛАЗ-695 Н зображена на малюнку 1.

Малюнок 1 - Існуюча схема компоновки салону автобусу ЛАЗ- 695 Н.

Аналіз характеристик пасажиромісткості ЛАЗ–695 Н у порівнянні з моделями автобусів міського типа ЛІАЗ 677 и ЛАЗ 4202 подані у таблиці 1.

 

Таблиця 1 – Аналіз характеристики пасажиромісткості ЛАЗ 695 Н, ЛІАЗ 677, ЛАЗ 4202.

 

Показники

Одиниці

виміру

ЛАЗ- 695 Н

ЛІАЗ 677

ЛАЗ- 4202

Число місць для сидіння

-

34

25

25

Число місць загальне

-

67

80

69

Число місць в годину пік

-

-

110

95

Довжина автобусу

м

9,190

9,700

10,450

Ширина автобусу

м

2,500

2,500

2,500

Площа кузова

м2

22,98

24,25

26,13

Площа яка приходиться на одного пасажира

м2/пас

0,343

0,255

0,237

 

         Мала місткість автобусу викликана не габаритними розмірами кузова, а невідповідним розташуванням сидінь в салоні для забезпечення інтенсивної змінності пасажирів.

         В автобусі ЛАЗ-695 Н найменша ефективність використання площі кузова, відповідно існує можливість удосконалення автобусу з точки зору пасажиромісткості, та безпеки пасажирів.

         Пропонується змінення корисної площі автобусу, за рахунок зменшення площі полу зайнятої сидіннями.

Створення у салоні широких проходів й місць накопичення пассажирів сприятиме більш зручній та швидкій підготовці пасажирів до виходу. Тим самим збільшуємо загальну місткість автобусу та можливість евакуації людей при екстрених випадках. при эвакуации людей з автобусу. Таким чином змінення конструкції салону скорочується час простою автобусу на зупинках, що сприяє зменьшенню середньої швидкості сполучення, зменшенню кількості автобусів на маршруті, розвантаження загальної магістральної мережі, зменшенню інтенсивності руху маршрутного транспорту та загальної інтенсивності транспортних засобів на магістралі. Всі ці показники впливають на загальну безпеку дорожнього руху.

 

Литература:

 

1.                 Matson T.M., Smith W.S., Hurd F.W. Traffic engineering.- New York.: McGRAW-Hill book company inc., 1955.- 462 p.