Секція „Экономические науки ”, підсекція № 4

 

Інвестиційна привабливість агропромислового комплексу України

 

Лук’янова Г. М., ст. гр. Мен-9Маг, ДонНАБА 

Веретенникова О. В., к.е.н., доц., ДонНАБА

 

Україна – одна з небагатьох країн, де є великі можливості для здійснення сільськогосподарської діяльності. Помірний клімат, достатня кількість робочої сили, опадів, джерел води, сонячного світла, вигідне географічне розташування, а також чималі земельні ресурси створюють сприятливі умови для розвитку агропромислового комплексу. Крім того, Україна має приблизно 45% всього чорнозему світу, а це свідчить про родючість українських земель.

Сільське господарство є основним джерелом сировини, оскільки його головним засобом  виробництва є земля. Тому можна вважати Україну аграрною державою і, відповідно, одним з пріоритетних напрямів інвестиційної діяльності повинно бути саме сільське господарство.

Проблемами інвестування в агропромисловий комплекс України займаються такі вчені-економісти, як Гуткевич С. О., Гайдуцький А. П., Ванькович Д. В. та інші.

Тема даної дослідницької роботи була обрана, виходячи з того, що в ході розглядання публікацій з’ясувалося, що автори торкаються лише окремих питань інвестиційної привабливості галузі та характеризують їх окремі конкурентні  переваги. Тому метою статті є загальне дослідження сучасного стану даної галузі, основних факторів, які впливають на привабливість аграрного сектору, а також визначення найбільш перспективних напрямів здійснення інвестування.

Інвестиційна привабливість аграрного сектору характеризується  такими складовими: ресурсною, інфраструктурною, фіскальною та економічною.

Ресурсна привабливість характеризується комерційною ефективністю використання основних ресурсів галузі. Інфраструктурна привабливість для інвестора означає рівень розвитку виробничої, сервісної, соціальної та ринкової інфраструктури, яка створює сприятливі умови для ведення бізнесу. Фіскальна привабливість характеризує насамперед податкове навантаження та бюрократизацію процедури збирання податків. Кількість податків, їхня сума з розрахунку на гектар площі, частка податків у структурі доданої вартості аграрного сектору в Україні у 3-4 рази менші, ніж у інших країнах Європи. Це є важливою рисою інвестиційної привабливості аграрного сектору. Економічна привабливість аграрного сектора комплексно характеризує збалансованість факторів виробництва, їхню придатність до використання в реальній практиці та ефективність.

Для інвестора необхідна оцінка інвестиційної привабливості, яка визначається в результаті аналізу економічного стану регіону, який включає ресурсне забезпечення природними, енергетичними, трудовими ресурсами; характеристику науково-технічного потенціалу; інфраструктури; стан пільгової системи; ступень участі населення в інвестиційному процесі; вплив інфляції на інвестування.

На формування інвестиційної привабливості аграрного сектору впливають наступні фактори: потреба в ресурсних поставках сировини для власних  переробних потужностей; наявність власних каналів та ринку збуту сільськогосподарської продукції; інтелектуальний потенціал в галузі; високий рівень рентабельності окремих виробництв в сільському господарстві; результативність сільського виробництва, а також економічна стабільність регіонів.

Найбільш пріоритетними і одночасно прибутковими сферами для іноземного інвестування є: впровадження високопродуктивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та утримання худоби і птиці, створення потужностей та сировинної бази для виробництва тари і пакувальних матеріалів, розвиток сільськогосподарського машинобудування, налагодження випуску ефективних хімічних засобів захисту сільськогосподарських рослин і тварин, надання виробничих послуг сільськогосподарським та іншим агропромисловим виробництвам, а також застосування прогресивних, ресурсозберігаючих та екологічно чистих технологій.

В 2015 році планується збільшити обсяг інвестицій в сільське господарство в чотири  в порівнянні з 2006 роком, майже в три рази збільшити виручку від реалізації, в п’ять разів чистий прибуток та у 2,5 рази рентабельність – з  7,8%  у 2007 р. до 21,8% у 2015 р.

Для сільськогосподарського потенціалу необхідно переглянути структуру та використання земельних угідь, технічний потенціал та ін. Ефективність галузей АПК, якість продукції, що виробляється, залежить від сировинних ресурсів. В галузях АПК слабо розвинена ринкова система виробництва та збуту, недосконалі системи оподаткування і ціноутворення, відсутні правові гарантії. Це створює певні проблеми в українській економіці.

На основі вдосконалення пільгової системи, проведення фінансово-кредитної політики і дії інших важелів, держава повинна забезпечувати стабільність економіки і низький темп інфляції, що є важливою умовою для активізації інвестиційної діяльності. Іноземний капітал у формі інвестицій надходить перш за все у ті країни, де створена стабільна та ефективна законодавча база щодо режиму залучення та використання іноземних інвестицій.  Дуже важливо, щоб інвестиційна діяльність в країні регулювалася законодавчими актами, які мають довготривалий характер.

Таким чином можна  відзначити, що хоча Україна має розвинену сировинну базу, сприятливі природно-кліматичні, геополітичні та інші умови для ефективної діяльності аграрного сектору, іноземні інвестори обережно підходять до вкладання коштів. Треба створити в агропромисловому комплексі сприятливий інвестиційний клімат, спростити процедуру реєстрації та оформлення кредитів, створювати спільні підприємства та інше.