Економічні науки. 11.Логістика

Гончар Л.А., Сергєєва О.Р.

Дніпропетровський університет економіки і права

РОЛЬ СКЛАДІВ У ЛОГІСТИЧНІЙ СИСТЕМІ 

 

 Складське господарство торгівлі складає частину матеріально-технічної бази суспільства, де склади мають велике народногосподарське значення і відіграють важливу роль у розв’язанні проблеми раціоналізації товаропросування.

Сучасний склад – це складна технічна споруда, яка складається з численних взаємопов’язаних елементів, має визначну структуру та виконує ряд функцій щодо перетворення матеріальних потоків, а також накопичення, переробку і розподіл вантажів між споживачами.

Впровадження на складах збірних стелажів  і різнотипної вантажної техніки  на початку 90-х років стало подією для початку розвитку у нашій країні внутрішньої логістики складування. Ріст вимог до ефективності складських операцій та економічна криза 1998 року вимагала системного підходу до вирішення проблем складу.

Можна стверджувати, що склад є складною системою та одночасно елементом логістичного ланцюга, який формує основні вимоги до неї, встановлює мету і критерії її оптимального функціонування.

Однак, використання складу у логістиці необхідне лише тоді коли є можливість покращити загальні показники логістичного процесу, тобто створення умов для оптимізації матеріального потоку.

Головними логістичними задачами складської системи на думку авторів Григорьєва М.Н., Дольова А.П., Уварові С.А. є наступні:

● раціональне планування складу;

● ефективне використання складської площі при розстановці обладнання;

● використання універсального обладнання;

● мінімізація маршрутів внутрішнього перевезення товарів;

● використання централізованої доставки;

● максимальне використання можливостей інформаційних систем [1. с. 216].

Погодившись з думкою авторів та виходячи з вищезазначеного, головним призначенням складу необхідно вважати – концентрацію запасів, їх зберігання та забезпечення безперебійного і ритмічного виконання замовлень споживачів.

Поряд з призначенням складу  можна розглянути основні його функції:

1. Перетворення виробничого асортименту у торговельний  мережі згідно попиту споживачів.

2. Забезпечення відповідної інтенсивності матеріальних потоків.

3. Забезпечення концентрації товарних запасів і їх зберігання.

4. Досягнення синхронності технологічного процесу.

5. Формування партій товарів.

6. Надання комплексу послуг: підготовка товарів до продажу, перевірка кількості і якості, транспортно-експедиційні операції.

Логістичні функції складів реалізуються у процесі здійснення окремих логістичних операцій.

Російські вчені Федько В.П., Бондаренко В.А. логістичний процес складу  пропонують ділити на три частини:

- операції, які спрямовані на координацію служби закупівлі;

- операції, що безпосередньо пов’язані з переробкою вантажів і оформленням відповідної документації;

- операції, що спрямовані на координацію служби продаж [2, с.201].

Якщо логістичний процес складу дійсно представити у вигляді трьох частин, то основними його завданнями будуть наступні: забезпечення запасами, контроль за постачанням, розвантаження і приймання вантажів, внутрішнє транспортування, складування і зберігання, комплектація замовлень і відвантаження, транспортування і експедиція замовлень, збір і доставка порожньої транспортної тари, інформаційне забезпечення складу, контроль за виконанням замовлень, забезпечення обслуговування клієнтів і надання після продажних і передпродажних послуг.

У цілому, технологічний процес складу залежить від спеціалізації самого складу, його функціонального призначення, технічної оснащеності і наявності зовнішніх транспортних зв’язків. Однак, послідовність його виконання практично однакова (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Схема послідовного виконання складських операцій

Найбільш тісного зв’язку з учасниками логістичного процесу потребує склад при здійсненні операцій з вхідними і вихідними потоками, тобто при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт.

Суттєвою операцією є приймання вантажів за кількістю і якістю, перевірка відповідності фактичних даних про вантаж з даними супроводжувальних документів.

Подальше переміщення вантажу у зону зберігання, його зберігання, відбір товарів,  підготовка до відпуску та відправлення  забезпечить своєчасну доставку споживачам.

Необхідно відмітити, що функції складів значно змінюються у порівнянні з традиційною системою і у повному обсязі приймають на себе роль повноцінного елемента цілісної логістичної системи, яка перетворює матеріальний потік.

Таким чином, можна зробити висновок, що складське господарство є важливою складовою частиною інфраструктури торгівлі, однак стан його розвитку в Україні не відповідає сучасним вимогам. Серйозної уваги потребує реконструкція і технічне переозброєння існуючих складів. Тому проектування складів необхідно здійснювати з урахуванням наступних факторів:

1. Застосування найбільш сучасних технологій обробки матеріальних потоків.

2. Використання вантажно-розвантажувальної техніки нового покоління.

3. Широке використання нових видів універсальних і спеціальних стелажів.

4. Впровадження сучасних автоматизованих систем управління зі сканерами штрихових кодів.

5. Розвиток систем механізації складських операцій.

6. Розрахунок економічних показників і визначення періоду окупності.


Література:

1. Григорьев М.Н., Долгов А.П., Уваров С.А. Логистика: учеб. Пособие для студентов вузов / М.Н. Григорьев, А.П. Долгов, С.А. Уваров. – М.: Гардарики, 2006. – 463 с.

2. Федько В.П., Бондаренко В.А. Коммерческая логистика: Учебное пособие. – Москва: ИКЦ «МарТ», Россов н\Д: издательский центр «МарТ», 2006. – 304 с.

3. Гончар Л.А., Мазур В.М. Роль товарных складов и распределительных центров в логистической системе // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу -2005” Том 6. - 2005. - с. 5-7.