Секція «Економічні науки»

6. Маркетинг і менеджмент

 

Євась Тетяна Володимирівна

Національний аграрний університет

 

Оцінка ефективності управлінської діяльності менеджера сільськогосподарського підприємства

 

  Сільськогосподарське підприємство – це складна самостійна система, що характеризується такими властивостями, як: цілісність, ієрархічність, динамізм, імовірність поведінки, яка залежить від впливу різних внутрішніх та зовнішніх факторів. Для забезпечення ефективного функціонування такого підприємства повинна бути створена дієва система управління. На думку професора Й.С. Завадського, ефективність аграрного сектора економіки лише на третину зумовлюється вкладеннями в техніку й устаткування, а усе інше залежить від людського чинника, інтелектуального потенціалу, кваліфікаційного рівня, здібностей керівників і спеціалістів [2].

Ефективність управлінської праці – соціально-економічна категорія, що характеризує рівень результативності управлінської діяльності щодо реалізації мети управління. Визначають її відношенням економічних результатів до затрат праці. При оцінці  ефективності праці визначають, крім економічного, соціальний ефект (поліпшення умов праці, підвищення соціальної активності  колективу та ін.), який проявляється в якісному аспекті діяльності та в управлінні (кількісному) економічного ефекту  [1].

Тому, одним із головних завдань дослідження процесу управління є визначення критеріїв ефективності або успішності управління.

         Ефективність управління визначається за допомогою різних критеріїв, серед яких  найбільш часто використовуваним є ступінь того, наскільки успішно керівник виконує завдання та досягає поставлених цілей. У всякому разі, даний параметр вимірювання торкається результатів дій підлеглих. При цьому у більшості випадків об'єктивна виробничо-економічна оцінка грає велику роль. Критеріями досягнення цілей виступають прибуток, обсяг продажу, частка ринку, кількість продаж відносно до поставлених цілей, продуктивність, витрати на одну одиницю порівняно до результатів або до фінансової переваги.

         Також це можуть бути результати роботи людини, яка за певний період досягла відповідного рівня в ієрархії організації або  рівня заробітної плати. Також враховуються суб'єктивні критерії визначення успішного управління: оцінка роботи керівництвом підприємства, начальниками, співробітниками чи колегами, при цьому суттєву роль відіграє критерій задоволеності або тісний зв'язок співробітників організації з поставленим завданням. Крім, того в експериментальних дослідженнях ефективності управління часто порівнюють людей, які досягли посади керівника, та людей, які не змогли отримати підвищення по посаді [3].

Зазначені вище критерії оцінки ефективності управлінської діяльності здебільшого являють собою якісні показники. Але на сучасному етапі розвитку науки управління не менш важлива увага повинна приділятись і кількісним критеріям оцінки ефективності управлінської діяльності.

При цьому до кількісної оцінки управлінської діяльності можна висунути такі  вимоги, як: точність, правильність, повнота, придатність, вичерпність, надійність, зрозумілість, індивідуальність, контрольованість, ефективність.  

Крім того, показники оцінки ефективності управлінської діяльності   повинні забезпечувати можливість як переведення якісних ознак в кількісні, так і якісну інтерпретацію результатів вимірювання явища чи процесу.

         Також, необхідно сформулювати принципи,  що дозволяють визначити ефективність праці керівника. До них відносяться:

1) Результати роботи колективу, що відображають ефект праці менеджера;

2) Відокремлення відповідальності керівника, з одного боку, по стадіях виробничої діяльності та за спеціальними функціями управління (наприклад, капітальне будівництво і реконструкція), а з іншого – за ієрархічними рівнями управління (бригада – дільниця - зміна);

3) Розподіл відповідальності між управлінським працівниками за загальними функціями управління;

4) Взаємозв’язок показників виробничої діяльності підприємства.

         Серед всіх цих принципів можна встановити, де менеджер прикладає більше зусиль, а де менше [6].

Специфіка проведення оцінки ефективності системи управління  зумовлена особливостями управлінської праці. Оскільки праця у сфері управління є розумово-інформаційною діяльністю, яка не створює безпосередньо матеріально-речових цінностей, вона не може оцінюватися виходом готової продукції або вартістю наданих послуг. Однак, оскільки управлінська праця є продуктивним видом діяльності (має великий і всебічний вплив на результати виробництва), при її оцінці потрібно зіставити показники виробничої діяльності підприємства з показниками керуючої підсистеми.

Виходячи з цього кількісна оцінка ефективності управління базується на використанні системи економічних показників, які відображають результати господарської діяльності аграрних фор­мувань, а також рівень витрат на управління у співвідношенні із загальними витратами виробництва. При цьому використовують індексний метод оцінки (порівняння досліджуваних показників за проектною та фактичною структурами).

Загальний індекс ефективності управлінської праці розрахо­вується за формулою:                                                                                   

 

                                                       Е = Р + (1-К),                                                         (1)

 

Де: Р - середній індекс результативності управлінської праці,

К - середній індекс економічності управлінської праці.

При цьому:                     

                                           Р = SР 1-4 /4,                                                        (2)

                                           К = SК 1-4 /4.                                                       (3)                      

 

Де: Р 1-4 та К 1-4 - часткові індекси результативності та економічності управлінської праці [4].

Слід зазначити, що аналіз наведених економічних показників дає побічну характеристику ефективності управління виробництвом. У ньому не завжди відокремлюється конкретний вплив управління на досягнуті результати, слабо помічаються коливання рівня ефективності у результаті змін в окремих підсистемах управління.

Тому, при аналізі структури управління корисно додатково використовувати показники, що характеризують якісний рівень організації управлінської діяльності (коефіцієнти: керування, якості виконання управлінських функцій, оснащення засобами оргтехніки, стабільності кадрів, кваліфікації персоналу, умов праці, оперативності управління та ін.).

Також, до якісних показників ефективності управлінської праці можна віднести:

·        науково-технічний рівень управління (використання наукових методів, організаційної та обчислювальної техніки);

·        обґрунтованість рішень, які приймаються робітниками апарату правління;

·        достовірність і повнота інформації, якою володіють менеджери;

·        рівень культури управління (характеризується використовуваним стилем керівництва, кількістю конфліктних ситуацій тощо);

·        рівень культури праці робітників апарату управління (використання робочого часу, режим дня).

На сьогодні, як і у вітчизняній, так і у закордонній практиці, не існує єдиного підходу до проблеми вимірювання ефективності роботи управлінського персоналу. Складність полягає в тому, що процес трудової діяльності менеджерів пов’язаний із виробничим процесом та його кінцевими результатами, соціальною діяльністю суспільства, економічним розвитком підприємств тощо [6].

Оцінка ефективності управлінської діяльності менеджера  сільськогосподарського підприємства, як правило включає чотири групи показників: загальні результативні, економічність апарату управління,  продуктивність управлінської праці, організованість апарату управління (ці показники порівнюють та аналізують за ряд років), які наведено у таблиці 1:

 

Таблиця 1

Показники оцінки ефективності управлінської діяльності на сільськогосподарському підприємстві

Група

Показник

1

2

Загальні результативні

1. Вартість валової продукції на 100 га сільськогосподарських угідь.

2. Вартість валової продукції на 1 людино-день, витрачений у виробництві.

3. Прибуток на 100 га сільськогосподарських угідь.

Економічність апарату управління

1. Питома вага заробітної плати працівників апарату управління у загальному фонді заробітної плати.

2. Питома вага витрат праці і коштів на управління у собівартості продукції.

Продуктивність управлінської праці

1. Вартість валової продукції на 1 людино-день, витрачений в управлінні.

2. Вартість валової продукції на 1 грн. витрат праці і коштів в управлінні.

Організованість апарату управління

1. Число ступенів у структурі управління.

2. Наявність конкретних посадових інструкцій.

3. Кількість підлеглих у керівника, начальників цехів, навантаження на бригадирів.

4. Укомплектованість апарату управління.

        

         При цьому найбільш складною є кількісна оцінка рівня організації апарату управління, і зокрема, праці його робітників [5].

         Результат праці менеджерів – творчі та аналітичні узагальнення, ідеї, концепції, які набувають форм управлінських рішень. Кількість цих рішень ще не визначає ефективності результатів праці керівника або спеціаліста. В цілому якість управління сільськогосподарським підприємством визначають за загальної тенденції зростання обсягів виробництва абсолютним співвідношенням кінцевих результатів та витрат. При цьому кінцеві результати не співпадають у часі і просторі з моментом прийняття управлінських рішень. Це ускладнює вимірювання, а потім і оцінку ефективності управлінської діяльності на сільськогосподарському підприємстві. 

           

Література:

1.     Довідник з управління сільськогосподарським виробництвом в умовах АПК /Л.Д.Залевський, Й.С.Завадський, М.О.Кононов та ін.; За ред.. Л.Д.Залевського. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Урожай, 1987. – 240 с.

2.     Завадський Й., Червінська Л. Фактори мотивації персоналу в менеджменті //Економіка України. – 1999. - №9. – с.53.

3.     К.Родлер, Э.Кирхлер. Управление в организациях // Психология труда и организационная психология; т.2 /пер с нем. – Х.: Изд-во Гуманитарный центр, 2003. – 128 с.

4.     Нагаєв В.М. Аграрний менеджмент (модульний підхід): Навчальний посібник. - Харків: Вид-во ХНАУ, 2004. - 299 с.

5.     Организация управленческого труда в сельском хозяйстве/В. А. Тихонов, Н. С. Посунько, В. М. Зыков, Н. Г. Рак; Под ред. В. А. Тихоно­ва.— М.: Агропромиздат, 1986.

6.     Персональный менеджмент: Учебник /С.Д. Резник и др. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2002. – 622 с.


Євась Тетяна Володимирівна

 

аспірант

 

Місце навчання: Національний аграрний університет

(м. Київ)

 

Місце роботи: Вінницький фінансово-економічний університет

 

Посада: старший викладач кафедри економіки

 

Адреса: 21007 м.Вінниця, вул. Тімірязєва 2, кв. 56

 

Телефон: 8 (0432) 68-89-72

             8-050-916-75-22

 

e-mail:  evasss@inbox.ru