Экономические науки /1. Банки и банковская система

Федченко Т.В., Попович Н.П.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Ім. М. Туган-Барановского

ЕЛЕМЕНТИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕСУ ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

Прийняття рішень щодо доцільності вкладення інвестиційних коштів має базуватися на відповідних економіко-математичних моделях, які в Україні нині розроблені недостатньо. Серед робіт, присвячених темам практичного використання і надійності розрахунків бюджету інвестиційного проекту, можна назвати праці Г.А Сіка [3]. Серед вітчизняних науковців треба відзначити Азарову А.О., Бершова Д.М. [1], Балюка В., Яцуру А. [2] та ін. Проте наявні підходи не дають змогу здійснити точної та повної оцінки ефективності інвестиційних проектів, що додає актуальності даному питанню.

Метою статті є підвищення ефективності оцінювання привабливості інвестиційних проектів. Задачами даної статті є дослідження сутності інвестиційних проектів, класифікувати критерії вибору найвигідніших з них, розкрити етапи, труднощі інвестиційного проекту, надати рекомендації щодо його вдосконалення.

Існує багато різноманітних думок вітчизняних авторів визначення терміну «інвестиційний проект», раціональні з яких наведені в таблиці 1.

Таблиця 1. Сутність інвестиційного проекту

№з/п

Автор

Сутність поняття

1

Федоренко В.Т. [7]

інвестиційний проект - це викладення цілей та особливостей конкретного інвестування та обґрунтування його доцільності

2

Несветаєв Ю.О. [5]

інвестиційний проект - це будь-яке діяльність направлена на досягнення визначених цілей (економічного чи соціального характеру) і яка вимагає для своєї реалізації витрат чи використання капітальних ресурсів (природних ресурсів, машин, обладнання і т.д.), тобто капіталоутворюючих інвестицій

3

Марголін О.M. [4]

інвестиційний проект - це комплексний план заходів направлених на створення нового або модернізацію діючого виробництва товарів і (або) послуг з ціллю досягнення стратегічних цілей фірми, отримання економічного і (або) соціального ефекту

В процесі прийняття інвестиційних рішень існують визначені критерії вибору найвигідніших інвестиційних проектів. Вони розглядаються під час аналізу інвестиційного проекту на різних його етапах. На першому етапі «Збір інформації» визначаються наступні критерії, які дозволяють оцінити реальність проекту:

-     нормативні критерії (правові): норми національного, міжнародного права, вимоги стандартів, конвенцій, патентоможливості тощо;

-     ресурсні критерії за видами: науково-технічні критерії; технологічні критерії; виробничі критерії; обсяг та джерела фінансових ресурсів.

На другому етапі «Аналіз доцільності інвестиційного проекту і надійності підприємства» окреслені такі групи критеріїв:

-     кількісні критерії, які дозволяють оцінити доцільність реалізації проекту: відповідність мети проекту на довгу перспективу цілям розвитку інвестиційного середовища; ризики та фінансові наслідки (чи ведуть вони додатково до інвестиційних видатків або зниження очікуваного обсягу виробництва, ціни чи продажу); ступінь стійкості проекту; ймовірність проектування сценарію та стану інвестиційного середовища;

-     кількісні критерії (фінансово-економічні), які дозволяють вибрати із тих проектів, реалізація яких доцільна (критерії сприйняття): вартість проекту; чиста поточна вартість; прибуток; рентабельність; внутрішня норма прибутку; період окупності; чутливість прибутку до горизонту (строку) планування, до змін у діловому середовищі, до помилки в оцінці даних.

На третьому етапі вже відбувається прийняття рішення щодо інвестування [8].

Сучасна економічна ситуація в Україні нестабільна, характеризується підвищеним рівнем ризику, як правило, незадовільним фінансовим станом і недосконалим управлінням виробничими підприємствами, відсутністю платіжної дисципліни, майнової відповідальності дирекцій за фінансові результати своєї роботи. Усе це впливає на технологію розробки й аналізу інвестиційних проектів. Тому варто визначити труднощі оцінки проекту і запропонувати елементи вдосконалення процесу оцінки (табл. 2).

Про те, яким жорстким має бути підхід до прийняття рішень при реалізації проекту, свідчить той факт, що з десятків розглянутих проектів банківські експерти, як правило, вибирають одиниці. Рішення у сфері інвестиційних проектів є жорсткими, адже експерт несе відповідальність за майбутню окупність вкладених у проект коштів. Існують численні методи аналізу проектів, але ці методи не містять строго обґрунтованих правил що пояснюється зокрема тим, що опрацьовані дотепер методи ґрунтуються на досить абстрактних концепціях, які складно виразити кількісно. На думку авторів, розглянуті проблеми ще тривалий час лишатимуться актуальними.

 

Література

1.    Азарова А.О., Бершов Д.М. Оцінка ефективності інвестиційних проектів // Фінанси України. - 2004. - № 9.- с 52-57

2.    Балюк В., Яцура А. Довгострокове кредитування інвестиційних проектів // Банківська справа. 2005.- №1. с 67

3. Бугрова О. Методологічні основи оцінки ризику при прийнятті інвестиційних рішень // Економіка України. 2003. - №10.- с.29-32

4. Марголин A.M., Быстряков А.Я. Экономическая оценка инвестиций: Учебник.- М.: Издательство "ЭКМОС", 2001.- 240с.

5.   Несветаев Ю.А. Экономическая оценка инвестиций: Учебное пособие. - М.: МГИУ, 2003.- 163с.

6.   Пересада А.А. Основы инвестиционной деятельности. К. "Издательство Лира" ООО, 1996.- 344с.

7.   Федоренко В.Г. Інвестиційний менеджмент: Навч. Посыбник.- 2-ге вид. доп. К. МАУП, -2001.-280с.

8.   Череп А.В. Інвестознавство: Підручник. - К.: Кондор, 2006.- 398с.


Таблиця 2. Труднощі і елементи вдосконалення процесу оцінки інвестиційних проектів

№з/п

Труднощі під час оцінки

Елементи вдосконалення процесу оцінки

1

Невідповідність зовнішнім умовам:

невідповідність прогнозованим на період реалізації проекту макроекономічним процесам і умовам; невідповідність прибутковості проекту середньоринковій прибутковості фінансового ринку, середній процентній ставці; невідповідність запланованих обсягів продажу місткості відповідного місцевого ринку; недостатня увага інфляції під час планування ресурсного забезпечення, витрат виробництва;, невідповідність договірних відносин між учасниками проекту їх юридичним статусам і правам власності; поверхневе опрацювання договорів інвестора з учасниками проекту.

У процесі роботи над проектом потрібно оцінити його узгодженість із зовнішніми умовами, насамперед макроекономічними параметрами, прогнозованими, на період реалізації проекту. Комплекс такої макроекономічної оцінки може охоплювати показники фінансової стабільності (інфляція, девальвація, рівень бюджетного дефіциту, зростання державного боргу, стан платіжного балансу країни), кон'юнктуру внутрішнього ринку у формі прогнозованого зростання чи зниження ВВП, зміну параметрів податкової системи країни, стан банківської системи та фінансового ринку (що відбивається на вартості кредитних ресурсів). Тому макроекономічні прогнози мають відбиватися у проекті на механізмах обліку грошових потоків і виборі дисконтної ставки для приведення грошових потоків у порівнянні умови

2

Внутрішні суперечності проекту:

невідповідність доходів проекту потребам у коштах, зокрема для погашення позик; неузгодженість термінів повернення кредиту і періоду окупності проекту; недооцінювання величини витрат, пов'язаних з експлуатацією (ремонти й налагодження) устаткування; недооцінювання потреби в умовно постійних витратах і не вміння дотримуватися запланованого кошторису; недостатність досвіду і кваліфікації персоналу, зокрема менеджерів проекту.

Особливу увагу слід приділити оцінюванню рівня ризику щодо проекту, тобто виконати варіантні розрахунки прибутковості проекту при різних зовнішніх і внутрішніх умовах реалізації проекту. Бізнес-план проекту має містити спеціальний розділ, де аналізується ризик і формуються заходи, що компенсують чи дають змогу зменшити ймовірність кризових подій при реалізації проекту. Потрібно оцінити чутливість проекту щодо найважливіших факторів, а також перевірити стійкість проекту щодо цих факторів.

3

Недосконала організація управління проектом:

невміння створити ефективно діючу систему мотивації персоналу; невміння вищих керівників проекту відслідковувати процес реалізації проекту, нерозуміння проекту в деталях; невдалий добір персоналу, несумісність людей для роботи в одній команді проекту; відсутність налагодженого оперативного моніторингу; відсутність оперативної системи інформування, підготовки рішень і їх прийняття.

Ураховуючи можливий незадовільний стан підприємства, на базі якого планується реалізація проекту, потрібно здійснити всебічний аудит підприємства й оцінити ділові якості його дирекції. Такий самий підхід має бути до всіх підприємств-партнерів і учасників проекту.

4

Недоліки планування:

недостатнє врахування інфляційних процесів і помилки у прогнозуванні цінової ситуації на ринку продукції проекту та ресурсів для нього; надто оптимістичний вибір ставки, приведення майбутніх грошових потоків до сучасних умов; неврахування якогось чинника, що поступово перетворюється на значний фактор ризику;. помилки в оцінці перспектив ринку і виборі маркетингової стратегії; помилки у прогнозуванні динаміки ділової активності в економіці країни.

Найважливішим для комерційної цінності проекту в ринкових умовах України є рівень маркетингового і фінансового опрацювання проекту.