Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Сімех Ю.А.

Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури, кафедра економіки

Формування конкурентостійкості торгівельних підприємств

 

Торгівля була і залишається однією з ключових галузей економіки країни, особливістю якої є значна мобільність ринкової структури, що дозволяє формувати торгівельних процес у відповідності до вимог споживачів. Однак на ефективне функціонування торгівельних підприємств впливають не лише зростаючі запити споживачів, але й зміни у навколишньому середовищі. Тому забезпечення стабільності підприємств торгівлі у конкурентній боротьбі є сьогодні актуальною проблемою, якою займаються багато вчених-економістів.

Дослідження конкурентоспроможності підприємства сьогодні є однією з найбільш поширених, оскільки це один з показників, що характеризують ефективність діяльності підприємства. Сутність конкурентоспроможності як економічної категорії полягає у здатності підприємства витримувати конкуренцію. Однак потенційні можливості підприємства не завжди гарантують реальний успіх у конкурентній боротьбі. Тому, у сучасних мінливих умовах ринку та посиленої конкуренції більш актуальним є проблема забезпечення конкурентостійкості підприємства.

Конкурентостійкість підприємства можна визначити, як здатність підприємства не лише забезпечувати конкурентоспроможність, але й, підтримувати цей стан, як в умовах впливу негативних чинників, так і при трансформації загальної ситуації на даному сегменті ринку. Зазначимо, що конкурентостійкість підприємства є комплексною економічною категорією, яка характеризує ефективність функціонування підприємства в умовах конкуренції у довгостроковій перспективі та визначається трьома складовими: 1) конкурентоспроможністю підприємства; 2) економічною безпекою підприємства; 3) економічною ефективністю. При чому, на кожну зі складових покладено свої функціональні завдання.

Так, конкурентоспроможність підприємства забезпечує реальну та потенційну здатність підприємства, шляхом ефективного використання свого потенціалу, виробляти та збувати конкурентоспроможні товари (послуги).

Економічна безпека має забезпечувати підприємству стан рівноваги та стійкості, що дає можливість ефективно функціонувати та реагувати на вплив зовнішнього та внутрішнього середовища системи протягом тривалого часу.

Економічна ефективність є обов’язковою складовою конкурентостійкості підприємства, оскільки без наявності ефективності неможливе забезпечення двох попередніх складових. Під ефективним станом розуміється оптимальне розподілення та використання всього потенціалу підприємства за для досягнення певного результату або поставлених цілей.

Для формування напрямків досягнення конкурентостійкості підприємств торгівлі в сучасних мінливих умовах необхідно, перш за все, проаналізувати особливості та вплив конкуренції у даній галузі. У сучасних умовах конкуренція є важелем ринкового механізму, який впливає на розвиток та підвищення ефективності функціонування будь-якої системи. Під впливом постійно зростаючого рівня конкуренції зазнає змін і сучасний стан торгівлі.

По-перше конкуренція змусила торгівельні підприємства найбільше приділяти увагу постійно зростаючим вимогам споживачів. Це, в свою чергу, сприяє постійному підвищенню якості продукції та обслуговування.

По-друге, підприємству необхідно постійно розширювати асортимент продукції, з метою збільшення кола покупців, тобто надавати товари для всіх соціальних груп споживачів.

По-третє, торгівельне підприємство повинно не лише збільшувати кількість своїх клієнтів, але й постійно вживати заходи щоб утримати споживачів.

По-четверте, конкурентна боротьба на ринку змусила підприємства вживати всілякі засоби з метою зменшення витрат, оскільки сучасна цінова політика, в умовах високого рівня конкуренції, вимагає зниження цін.

Загалом, можна сказати, що конкуренція позитивно впливає на розвиток торгівлі, особливо з погляду споживачів. Однак ці зміни призвели до появи таких проблем у торгівлі: 1) неможливість ведення цінової політики в умовах конкуренції не знижуючи вимоги до рівня якості продукції; 2) посилення конкуренції призводить до загострення проблеми збуту продукції, а це в свою чергу, вимагає постійного розширення каналів збуту; 3) розширення асортименту продукції неможливе без суттєвих змін чи модифікації на виробництві; 4) постійне зростання вимог споживачів, однак не тільки по відношенню до якості продукції чи обслуговування, але й сьогодні важливим аспектом для покупців стає локалізація торгівельних підприємств; 5) насиченість ринку не дає можливість збільшувати обсяги продажів, навіть при переході на інший сегмент ринку.

Таким чином, важливим завданням торгівельного підприємства є забезпечення конкурентостійкості, тобто створення такої системи торгівлі, яка зможе функціонувати під впливом навіть негативних факторів.

Конкурентостійкість підприємств торгівлі залежить, в першу чергу, від можливості досягнення конкурентоспроможності. Однак на нашу думку, щоб стати конкурентостійким торгівельне підприємство, як система, повинна враховувати ще й наступні аспекти:

-                     адаптацію всієї системи, або її компонентів до впливу негативних чинників;

-                     наявність фінансових резервів у підприємства, які дають можливість вчасно реагувати на зміни ринкової кон’юнктури та розширювати нові канали збуту продукції;

-                     бути більш диверсифікованою системою, з метою більш ефективного використання своїх конкурентних переваг;

-                     впроваджувати інноваційні проекти та зосереджувати свою діяльність на одному напрямку, що забезпечить у майбутньому стійкі конкурентні переваги.