Секція „Економічні науки”

Підсекція № 4 „Інвестиційна діяльність і фондові ринки”

 

ПЕРСПЕКТИВИ ІНВЕСТИЦІЙНО-ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ У БУДІВЕЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ УКРАЇНИ

 

Девятка В.В., Веретенникова О.В., к.е.н., доцент

ДонНАБА

 

Основною рушійною силою довгострокового економічного розвитку держави є інновації, обов'язковою умовою існування яких являються інвестиції. Сьогодні, в період трансформації України в світову ринкову систему господарювання, конкурентне положення держави буде визначатись наявністю інноваційного потенціалу і ефективністю механізмів фінансування його розвитку.

Будівництво становить одну з основних капіталотворчих галузей економіки. Від її науково-технічного, економічного і конкурентоспроможного стану залежить якісний рівень як суб'єктів господарювання, так і населення держави в цілому. У той же час поліпшення роботи будівельного комплексу нерозривно пов'язане з активізацією інвестиційно-інноваційної діяльності в країні.

Розглядаючи реальний стан інноваційної діяльності в Україні, слід зазначити, що за останні десять років відбулося різке скорочення кількості впроваджених нових технологічних процесів, натомість кількість освоєних нових видів продукції значно зросла.

За умов зростання інвестицій, направлених в капітальне будівництво, в 2005р. будівельними підприємствами України всіх форм власності укладені контракти підряду на 30,1% більше, ніж в 2004р. По видах будівельної діяльності переважна частка виконаних робіт доводиться на підприємства, які займаються будівництвом завершених будівель.

Збільшили обсяги будівництва підрядні підприємства всіх регіонів країни. Значно зросло будівництво в Черкаській, Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Київській, Тернопільській, Херсонській і Чернівецькій областях.

Слід зазначити, що 60% загальнодержавного обсягу підрядні роботи виконані підприємствами сьоми промислово розвинених регіонів - м. Київ, Дніпропетровська, Донецька, Київська, Львівська, Одеська і Харківська області.

Своєчасне надходження протягом 2005р. достатнього фінансування з державних і місцевих бюджетів забезпечило виконання значного обсягу робіт по ремонту і утриманню доріг підприємствами Автономної Республіки Крим, Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Полтавської, Тернопільської, Черкаської, Чернівецької, Харківської, Херсонської і Хмельницької областей. Також здійснювалося будівництво магістральних автомобільних доріг.

Високі темпи зростання обсягів будівництва обумовлені також виходом робіт по ремонту і реконструкції промислових підприємств: металургійних комбінатів в Донецькій і Луганській областях; нафтопереробного заводу в м. Одеса; Новокріворожського, Інгулецького, Північного гірничозбагачувальних комбінатів і комбінату „Криворіжсталь” в Дніпропетровській області, глиноземного заводу в Миколаївській області, „Ковельмолоко” і Луцького підшипникового заводу у Волинській області, Новотроїцької птахофабріки в Херсонській області та ін.

Крім того, спостерігається збільшення питомої ваги інноваційно активних підприємств і загального обсягу фінансування наукових і науково-технічних робіт. Головною передумовою ефективного розвитку інноваційної діяльності є її належне фінансово-кредитне забезпечення. До переліку основних джерел фінансування в Україні відносять власні ресурси, залучені та позичкові кошти. Прямі іноземні інвестиції в Україні поки складають незначну частину.

Ще одним джерелом фінансування інноваційної сфери є міжнародні кредитні лінії, але високі вимоги при наданні кредитів обмежують можливості доступу до них підприємств, що впроваджують інновації. Строк кредитування становить не більше року, а заставні зобов'язання мають бути в 1,5 раза вище суми наданого кредиту, банк бере участь у фінансуванні тільки від З0 до 50 % суми всього проекту, що значно звужує коло постачальників. Таким чином, виходить, що даним джерелом можуть користуватися лише діючі підприємства з достатнім заставним майном, а не нові. Основними причинами, що заважають широкомасштабному залученню іноземних інвестицій в Україну, є:

загальний кризовий стан економіки;

несприятливий   інвестиційний   клімат   (надто складна правова база та щорічні зміни законодавства, що регулює інвестиційні процеси);

складна процедура надання і отримання інвестицій;

недосконалість  національного  інвестиційного менеджменту;

фіскальний   характер   вітчизняної  податкової системи;

відсутність  дієвої  системи   страхування   інвестиційних ризиків на законодавчому рівні;

відсутнасть гарантій стабільності з метою забезпечення довгострокового фінансування інноваційних та інвестиційних проектів.

Опанування інноваційного шляху розвитку економіки, підвалини якого мають бути закладені в процесі структурної перебудови економіки України, дозволяє їй посісти належне місце в Європі і світі. Тільки таким чином можна змінити сировинний вектор вітчизняного розвитку економічних процесів.

В умовах дефіциту власних коштів важливим джерелом фінансових ресурсів для будівельної і інших галузей економіки України є іноземні інвестиції. Тому особливої уваги заслуговує вдосконалення державної політики в галузі іноземного інвестування. Сприяння зростанню інвестицій приведе до активізації інноваційної діяльності і розвитку будівельної галузі.