Секція “медицина”

(підсекція інфекційні хвороби)

 

Петренко В.І., Пікас О.Б.

 

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, кафедра фтизіатрії з курсом пульмонології

(

Газохроматографічний аналіз ліпідів сироватки крові у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, хворих на хронічний бронхіт 

 

         Сьогодні у всьому світі збільшилась кількість бронхолегеневих захворювань, серед яких провідне місце займають хронічні бронхіти. У виникненні хронічного бронхіту важливе значення відводиться проблемі забруднення навколишнього середовища, як промисловими відходами так і радіонуклідами в результаті аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС).

         Оскільки при вдиханні повітря радіонукліди тривалий час затримуються в паренхімі легень, а це приводить до певних змін організму та відкладає певний відбиток на перебіг хронічного бронхіту.

         Метою наших досліджень було вивчення та оцінка спектру жирних кислот ліпідів сироватки крові у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, хворих на хронічний бронхіт в стадії загострення і визначення їх ролі у розвитку хвороби.

МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ

         Нами було обстежено 103 (64,4%) здорові особи (І, контрольна група), 25 (15,6%) хворих на хронічний бронхіт, котрі не брали участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ІІ група) та 32 (20,0%) ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, хворих на хронічний бронхіт (ІІІ група). Обстеження проводили у міському протитуберкульозному диспансері № 1 м. Києва та в Республіканському спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення.

            Визначення жирнокислотного складу фосфоліпідів у сироватці крові проводили біохімічним методом на газорідинному хроматографі серії “Цвет-500” із плазмоіонізаційним детектором в ізотермічному режимі. В основі методу є екстракція ліпідів із сироватки крові, виділення фосфоліпідів, метилування і газохроматографічний аналіз жирних кислот (ЖК). Кількісну оцінку спектра ЖК ліпідів здійснювали за методом нормування площ і визначення частки ЖК у відсотках. Похибка визначення показників складала ± 10%.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ

         У хворих ІІ групи кількість олеїнової ЖК (С18:1) становила            (24,3 ± 2,0)%, а у хворих ІІІ групи зменшувалось до (14,4 ± 1,1)% проти показників у здорових осіб, де рівень її становив (24,2 ± 0,6)%. Рівень арахідонової ЖК (С20:4) підвищувався до (7,2 ± 0,8)% у хворих ІІ групи і до (4,8 ± 0,5)% у хворих ІІІ групи при (2,8 ± 0,3)% у здорових осіб. У хворих ІІІ групи у сироватці крові з’являється ліноленова ЖК (С18:3) і ейкозотрієнова ЖК (С20:3), які відсутні у контрольній групі та у хворих ІІ групи.

         Вміст пальмітинової ЖК (С16:0)  у хворих ІІ групи знижувався до    (30,1 ± 2,0)% при (41,9 ± 0,9)% у здорових осіб, а у хворих ІІІ групи дорівнював (43,9 ± 1,5)%.  У хворих обох груп у сироватці крові суттєво зменшувалась кількість стеаринової ЖК (С18:0) – до (9,5 ± 0,9)% в осіб ІІ групи і до (10,6 ± 1,0)% в осіб ІІІ групи проти (15,1 ± 1,1)% у здорових осіб, що може бути пов’язано із значним підвищенням (Р < 0,05) вмісту есенціальних ЖК – лінолевої ЖК (С18:2) і арахідонової ЖК (С20:4), і веде до зростання ненасиченості ліпідів. У сироватці крові хворих ІІІ групи з’явилась ейкозотрієнова ЖК (С20:3), яка була відсутня у хворих ІІ групи та у здорових осіб. Поява ейкозотрієнової ЖК (С20:3) у сироватці крові свідчить про підвищену суму поліненасичених ЖК (ПН ЖК) в результаті посилених процесів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ).

          

ВИСНОВОК

         Таким чином, у хворих на хронічний бронхіт відмічається зниження вмісту насичених ЖК особливо стеаринової ЖК та підвищення суми ПН ЖК в результаті деструкції клітинних мембран, що є наслідком процесів ПОЛ. Нами виявлений дисбаланс у співвідношенні жирних кислот сироватки крові у хворих на хронічний бронхіт обох груп, але суттєвіше він виражений в осіб ІІІ групи (ліквідаторів), аніж в осіб ІІ групи (“не ліквідаторів”), що є наслідком впливу іонізуючого випромінювання, та свідчить про більш інтенсивні процеси ПОЛ у них.