Ніна Федорова

РОЗКРИТТЯ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ВІКУ

 

     Знання сьогодні стали не тільки капіталом окремої особистості, але й цілих організацій і суспільства в цілому. Організація як і особистість, мають потенціал індивідуального та інтелектуального розвитку. Таким організаціям притаманна здатність розпізнавати загрози стабільного існування і традиційним функціям організації з однієї сторони та впроваджувати нові можливості і запроваджувати нові ініціативи – з іншої.

Інтелектуальний капітал організації становлять люди, які є носіями знання і можливостей їх продукувати [1].

Запроваджуючи інноваційні технології у діяльність особистісні або колективні  останні забезпечують собі конкурентоспроможність на ринку праці.

Закон України «Про інноваційну діяльність» у ст.1 дає визначення поняття «інновації» - новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери [2]. 

Тому, хто володіє знаннями у сучасному світі забезпечено високий суспільний статус, визнання і матеріальний прибуток.

Отже, можна зазначити, що характерною рисою сучасності є не стільки інформація та знання самі по собі, скільки спосіб використання нових знань та їх інформації, розробка нових процесів їх продукування, вдосконалення технологій та пристроїв. 

Для розвитку особистості необхідно знати ключові компетентності, що можна подати у сукупність об`єму здібностей людини, що долучаються до діяльності. Компетентності створюють певну ієрархію.

Ключові компетентності базуються на властивостях особистості і проявляються певними способами поведінки, що спираються на психологічні функції особистості.

Видатний російський вчений Г.К.Селевко зробив таку класифікацію компетентностей, див рис. 1.

Рис. 1. Модель структурних якостей особистості (за І.П.Івановим)

Де: 1) СФР – сфера фізичного розвитку;

 2) ЗУН – сфера знань, умінь та навичок;

      3) СРД – способи розумових дій;

      4) СКМ – самокеруючий механізм особистості;

      5) СЕП – сфера естетично-практичних якостей;

      6) СДП – сфера дієво-практичних якостей;

      7) СТР – сфера творчого розвитку [2].

Ми не випадково проранжували  саме так якості компетентності дорослого субєта навчання  тому, що якщо людина  у будь-якому віці здорова то вона подолає всі перепони і труднощі для досягнення мети. Якщо у дитини з раннього віку розвивати допитливість розуму, гнучкість мислення, пам`ять, здібність до оцінювання, здібність передбачати та інші якості, то з віком ці якості укріплюються і стають характерними рисами особистості.

     Розглядаючи кожний елемент цієї моделі можемо говорити, що:

-                        ЗУНи виділяють індивідуальні сукупності збережені у пам`яті, що виникла при взаємодії людини з дійсністю, її досвідом пізнання, спілкування тощо. Для дорослого суб`єкта навчання ЗУНи мають важливе значення тому, що маючи певні кваліфікацію і досвід, за певних умов їм необхідно отримати знову певну кількість знань, щоб мати більш перспективнішу кваліфікацію, яка була б конкурентоспроможною на ринку праці сьогодні і завтра.

-    СРД – це мислення, процес пізнання людиною об`єктів і явищ оточуючого середовища та його зв`язків, а також вирішення життєво важливих проблем.

-  СКМ. В основі внутрішньої саморегуляції знаходяться  групи якостей (психогенні фактори розвитку), які можна поділити на групи потреб, здібностей, спрямованості, Я-концепції.

До суб`єктів навчання дорослих більше наближено потреби і спрямованість. У дорослого потреба виражається в його необхідності отримати професію, мотивом якої є соціально-економічні умови, що створилися у країні та освіті. Спрямованість на навчання дорослих спонукають також умови в які сьогодні попала особистість. Залежно від поглядів, переконань, соціальних обставин, вона (доросла людина)  йде навчатись, перенавчатись або підвищувати кваліфікацію не зраджуючи своїм цінностям, принципам, світогляду.

-                              СЕН. Своїми емоціями особистість відображає оточуюче середовище з яким нерозривно пов`язана. Доросла людина, яка має нагоду навчатися, естетичні смаки прилаштовує до сучасних соціальних умов, впевнюючись у тому, що свобода, демократичність, честь, відповідальність, доброта тощо необхідні і притаманні будь-якому віку.

-                              СДП. Ця сфера діяльності особистості показує сукупність суспільно необхідних знань, вмінь, навичок, здібностей та інших якостей, що забезпечують успіх практичної діяльності.

-      СТЯ. Будь-яка професійна діяльність має бути творчою, а вищою фазою творчості є креативність, що вважається особливою якістю особистості. Чим креативніший дорослий суб`єкт навчання, тим швидше він адаптується до нових умов, опановує нові знання і набуває високої кваліфікаційності. 

-     СФР – фізичне здоров`я особистості є пріоритетною її якістю. Для успішного творчого зростання необхідно виділити:

1) якість і склад нервової системи людини;

2) її фізичний стан та психофізичний розвиток;

3) здоровий спосіб життя, а також потреба у самовдосконаленні.

         Таким чином, тільки фізично і психічно здорова особистість будь-кого віку спроможна оволодіти знаннями наук, які необхідно їй для повноцінного суспільного життя, вибудові кар`єрного зростання, становлення у  суспільстві.

Література:

1. Наталія Балабанові. Суспільство знань та інноваційні шляхи до майбутнього України. – К.: «Арістей», 2005. -103с.

2. Закон України «Про інноваційну діяльність», 4 липня 2002 року № 40-ІV.

3. Г.К.Селевко. Энциклопедия образовательных технологий. Т.2. –М.: НИИ школьные технологии, 2006. -815с.