Соломатіна Є.Ю.

Інститут вищої освіти АПН України

Система фінансування вищої освіти у Франції

Система французької освіти складалася протягом останніх двох сторіч. Основні особливості системи французької освіти - практично однакова якість навчання як у столиці, так і в провінції. Ще одна особливість - перевага державних навчальних закладів і безкоштовність навчання для всіх, включаючи іноземців.

Фінансування вищої освіти у Франції здійснюється майже на 90% з коштів центрального бюджету. Їхнім розподілом займається Головне управління фінансів і адміністрації Міністерства національної освіти. Всі штатні співробітники вищої школи Франції є державними службовцями й у цій якості наймаються на роботу не окремими вузами, а міністерством. Їхня заробітна плата становить близько 70% всіх державних витрат на вищу освіту; приблизно 10% витрачається на соціальну допомогу студентам (стипендії, медичне страхування, різні пільги); 2-3% щорічно виділяється на будівництво й інші капітальні роботи. У безпосереднє розпорядження вузів надходить тільки залишок (17-20% державних засобів), що проводиться по статті “субсидії вузам” [2].

Більш показово вищезазначені статистичні дані представлені на рис. 1

 Рис. 1. Державні витрати на вищу освіту

Відповідно до Закону від 1984 р. вузам надана фінансова автономія у використанні державних субсидій; вони можуть самостійно перерозподіляти виділені засоби по основних видах витрат і звітувати за них тільки по завершенні бюджетного періоду. Розподіл субсидій Міністерством національної освіти здійснюється відповідно до системи національних норм. Ці норми є основою загальнодержавного механізму розподілу засобів по конкретних вузах у формі субсидій на функціонування, інфраструктури, викладацьку діяльність. Ці 3 типи субсидій визначаються виходячи з аналізу кількісних параметрів, що характеризують масштаби діяльності й конкретних умов функціонування кожного навчального закладу [3].

У цей час ці норми, що мають вирішальне значення для регулювання процесу розподілу державних субсидій і їхнього раціонального використання, всі частіше входять у суперечність із реальними умовами функціонування вузів і мають потребу в перегляді. Комітет з оцінки вузів вважає, що існуюча система розподілу субсидій, що цілком залежить від рішень відповідальних осіб міністерства, не бере до уваги науково-дослідну діяльність і розглядає її лише як приватний елемент при розподілі викладацьких постів. Однак така діяльність є одним з найбільш важливих елементів розвитку вузу й оцінки його діяльності.

Друга проблема, що має скоріше технічний характер, пов'язана із труднощами й невизначеністю в одержанні даних. Планований бюджетний рік починається 1 січня, у той час як університетський навчальний рік починається 1 вересня попереднього бюджетного року. Це сприяє тому, що зазначені нормативи й вироблені на їхній основі розрахунки використовуються стосовно до загальної чисельності учнів, а не до чисельності дипломників - саме цей показник є самим очевидним індикатором “віддачі” університетської системи [1].

Третя проблема полягає в тім, що розподіл субсидій здійснюється відповідно до єдиних норм, встановлюваними на майбутній період на основі минулого досвіду. Вся система нормативів базується на абстрактних поняттях “квадратного метра” і “навчальної години”, реальні значення яких досить різні для різних вузів. Знайдеться мало спільного між квадратним метром старого будинку минулого століття й тільки що побудованого, між витратами на опалення в містах на півночі й на півдні [4].

Позабюджетні засоби становлять близько 12% загального фінансування французьких вузів. У цьому обсязі частки основних джерел у середньому становлять: близько 25% - внески за різні платні курси й інші форми підготовки; 20% - надходження за контракти по НДР; 15% - доходи від різних сервісних служб; 14% - вступні внески студентів і аспірантів. Приблизно 2% обсягу позабюджетних засобів надходять від місцевої влади й у якості прибутків від фінансової діяльності.

Рис. 2. Основні джерела позабюджетного фінансування

 

Навчання в державних вищих навчальних закладах Франції є безкоштовним, у тому числі й для іноземних учнів. Зі студентів щорічно стягується так званий вступний внесок, а також певна сума за кожний одержуваний диплом або посвідчення. Їхні розміри встановлюються міністерством на початку кожного навчального року. У той же час у приватних вузах (абсолютна більшість яких становлять комерційні школи) або на платних курсах навчання й підвищення кваліфікації плата за навчання визначається в розрахунку покриття всіх витрат і може бути дуже високою.

Державні стипендії одержує незначна частина студентів з родин з обмеженими матеріальними можливостями. Найбільш широко фінансова підтримка у формі стипендій або особливих виплат виявляється студентам 3-го цикли й аспірантам - протягом 1, 2 або 3 років вони можуть одержувати спеціальні “дослідницькі субсидії”, що виплачуються Міністерством національної освіти. Аналогічні субсидії та стипендії надаються також провідними науковими установами, національними програмами, професійними, суспільними й регіональними організаціями, фондами [5].

В окремих випадках студентам може бути видана безпроцентна позичка з умовою погашення не пізніше чим через 10 років після закінчення навчання. Студенти мають право на відшкодування витрат, пов'язаних з підготовкою курсових і дипломних робіт, проходженням практики й стажування.

Підводячи підсумки, можна сказати, що, незважаючи на нагальну потребу у змінах та реформуванні деяких аспектів, французька система фінансування вищих навчальних закладів має свої безперечні переваги, які мають бути використані українськими науковцями в процесі трансформації задля покращення та вдосконалення фінансування української освіти.

ЛІТЕРАТУРА:

1. Higher education for the XXI century: the lessons of experience // IBRD, WB, 2004. – 105 p.

2. Les fonctions principales de l'instruction supérieure // These du Ministère de l'enseignement, de l'instruction supérieure et de la science FRANCE // Paris-Lille, 2006

3. Montenue P. Le système de l'instruction supérieure en France. – UNESCO: IBE, 2006.

4. Gasskov V. Alternative schemes of financing training // ILO, 2004. / 151 p.

5. Lateineille M. Les particularités principales du système de la formation française // – UNESCO, 2006.