Сенченко А.С., Бедзай О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім.  М. Туган-Барановського

Техніка виявлення резервів збільшення прибутку підприємства

Ринкові перетворення, характерні для української економіки сьогодні, зумовлюють необхідність глибокого теоретичного осмислення сутності явищ, фактів і процесів, а також виважених практичних дій, особливо, коли об’єктом дослідження та реального впливу є конкретний суб’єкт ринку (фінансовий результат його діяльності).

Головна внутрішня мета діяльності будь-якого підприємства або організації, що функціонують в умовах ринкової економіки, складається в максимізації прибутку. Зрозуміло, що для того щоб цього досягти, підприємству необхідно здійснювати аналіз результатів своєї діяльності. Крім того, в умовах розвитку і поглиблення в Україні ринкових засад в економіці об’єктивно ускладнюються завдання у сфері прийняття управлінських рішень у будь-якому масштабі. Оволодіння прийомами і методами економічного аналізу дає змогу фахівцям розвивати економічне мислення, навчитися сприймати економічні процеси, що відбуваються на підприємстві або інших об’єктах управління.

Проведення подібної роботи для вітчизняних підприємств особливо актуально, тому що більшість із них перебуває в кризових умовах і має обмежені фінансові ресурси.

Для того, щоб постійно забезпечувати зростання прибутку, слід шукати невикористані можливості його збільшення, тобто резерви зростання. Резерви виявляються на стадіях планування та безпосереднього виробництва продукції і її реалізації. Визначення резервів збільшення прибутку базується на науково обґрунтованій методиці розроблення заходів з їх мобілізації.

У процесі виявляння резервів виділяють три етапи:

1) аналітичний - на цьому етапі виявляють і кількісно оцінюють резерви;

2) організаційний - тут розробляють комплекс інженерно-технічних, організаційних, економічних і соціальних заходів, які повинні забезпечити використання виявлених резервів;

3) функціональний - коли практично реалізують заходи і контролюють їх виконання.

Резерви збільшення прибутку можливі:

=> за рахунок збільшення обсягу випуску продукції (робіт, послуг);

=> за рахунок зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції;

=> за рахунок економії і раціонального використання коштів на оплату праці робітників та службовців;

=> за рахунок запровадження досягнень науково-технічного прогресу, в результаті чого зростає продуктивність праці.

Розгляньмо деякі з цих напрямків детальніше.

 Резерв зростання прибутку (РЗо) за рахунок збільшення обсягу продукції розраховується за формулою:

де   — планова сума прибутку на одиницю i-ї продукції;

* — додатково реалізована продукція (тис. грн).

Застосування даної формули досить просте, оскільки усі показники доступні. Спостерігається прямий зв’язок між розміром прибутку та обсягом продукції, що реалізується.

Іншим важливим напрямком пошуку резервів збільшення прибутку є зниження витрат на виробництво та реалізацію продукції.

Для пошуку й підрахунку резервів зростання прибутку за рахунок зниження собівартості аналізують звітні дані щодо витрат на виробництво за калькуляціями, користуючись методом порівняння фактичного рівня витрат з прогресивними науково обґрунтованими нормами і нормативами за видами витрат, нормативами використання виробничих потужностей, обладнання, нормами непрямих матеріальних витрат, капітальних вкладень тощо.

Кількісна величина резервів визначається порівнянням досягнутого рівня з нормативною величиною:

,

де  — резерв зниження собівартості продукції за рахунок і-го виду ресурсів;

· — фактична величина використаного і-го виду ресурсу;

· — нормативна величина використаного і-го виду ресурсу.

Тоді загальна величина виявлених резервів зниження собівартості продукції визначатиметься за такою формулою:

Резерви зниження собівартості продукції будуть водночас і резервами збільшення прибутку, а отже, розрахунки резерву зростання прибутку проводять за формулою:

,

де  — резерв зростання прибутку;

*— можливе зниження витрат на 1 грн продукції;

·  — реалізована продукція за звітом;

*— можливе зростання обсягу реалізації.

Після розрахунку загальної величини резервів зниження собівартості продукції за всіма калькуляційними статтями необхідно деталізувати резерви збільшення прибутку за рахунок зниження затрат живої та уречевленої праці за окремими напрямками (підвищення продуктивності праці і зниження трудомісткості; скорочення витрат за понаднормові години роботи, виплат за цілоденні та внутрішньозмінні простої тощо).

Підрахунок зростання прибутку за рахунок виявлених резервів зниження собівартості можна проводити за такими напрямами:

1. Здійснення організаційно-технічних заходів. За рахунок цього можна одержати економію протягом 12 місяців з моменту повного впровадження цих заходів.

2. Доведення чисельності робітників до оптимальної. Цей захід може забезпечити економію за багатьма напрямками (збільшення продуктивності праці, зміну трудомісткості продукції)

4. Зменшення прямих матеріальних витрат.

5. Зниження умовно-постійних витрат також може бути резервом збільшення прибутку. Таке зниження може статися у зв'язку зі зростанням обсягу випуску продукції.

6. Підвищення якості продукції. Це значний резерв збільшення прибутку.

Після закінчення аналізу пошуку резервів збільшення прибутку результати узагальнюються.

Що стосовно інноваційної діяльності, то вона відіграє вирішальну роль у максимізації прибутку підприємства.

Позитивний вплив інноваційної діяльності на збільшення резервів зростання прибутку досягається за рахунок:

1.     Розширення номенклатури реалізованої продукції (послуг)

2.     Максимізації ціни через монопольне положення на ринку й в результаті чого необґрунтоване завищення ціни її реалізації, що спрямовано на збільшення прибутку.

3.     Мінімізації витрат на виготовлення й реалізацію одиниці продукції.

4. Максимізації обсягів реалізації продукції або послуги.

У сучасній економіці відбувається посилення ролі інновацій як чинника стратегічного розвитку господарюючих суб'єків. Це обумовлено значним перевищенням  приросту фінансового результату над величиною витрат на інвестиційну діяльність, спрямовану на досягнення високої прибутковості і стійкості розвитку підприємства.   у їхню діяльність.

Таким чином, збільшення обсягів реалізації продукції або послуги також багато в чому досягається за рахунок відповідних інноваційних перетворень. Узагальнюючи вищесказане, буде доречним зазначити, що розглянуті підходи дозволяють не тільки вести аналіз прибутковості підприємства, але й сприяють підвищенню ефективності та доцільності прийнятих управлінських рішень. ******