Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

Григор’єв І.Є., Завсєгдашня І.В., Завсєгдашня О.В.

Криворізький технічний університет, Україна

Підготовчий етап процесу оцінки конкурентоспроможності промислових підприємств

 

Процес оцінки конкурентоспроможності підприємства є складним багатоетапним процесом, який включає в себе підготовку, визначення складу факторів які впливають на конкурентоспроможність, збір інформації та розрахунок значень показників, визначення рівня впливу кожного фактора, а також аналіз результатів і визначення шляхів підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства.

Необхідно зауважити, що в сучасних роботах, присвячених оцінці конкурентоспроможності підприємства, не приділяється достатньої уваги процесу підготовки. В багатьох роботах процес підготовки полягає у зборі даних про діяльність підприємства та його конкурентів. Інші дії, такі як вибір виконавця оцінки, визначення джерел інформації та необхідних ресурсів залишаються «по-за кадром». Хоча, з управлінської точки зору, підготовчий етап є чи не найголовніший і подібне ставлення до нього може звести нанівець всю подальшу роботу і знизити репрезентативність результатів.

Таким чином, більш докладно розглянемо організаційні аспекти підготовки до проведення оцінки конкурентоспроможності підприємства в цілому і гірничо-збагачувальних підприємств зокрема.

Перш ніж приступити до оцінки конкурентоспроможності, керівництву підприємства та безпосереднім виконавцям необхідно визначити її мету.

Визначення мети оцінювання конкурентоспроможності є основним етапом, адже якщо мета поставлена невірно, результати оцінки навряд чи можна буде використовувати для прийняття якісних управлінських рішень.

Основною метою здійснення процесу оцінки конкурентоспроможності підприємств є отримання якісної достовірної інформації про конкурентний стан підприємства, його переваги та «вузькі місця» для прийняття ефективних управлінських рішень.

Мета оцінки конкурентоспроможності підприємства може бути розширена або уточнена у відповідності до того, хто зацікавлений у її проведенні і яким чином будуть використовуватися її результати.

Після того, як буде визначена мета оцінювання необхідно провести підготовчу роботу.

Перша задача, яку потрібно вирішити керівництву підприємства, це прийняти рішення щодо виконавців оцінки.

Тут існує два варіанта: використовувати власні ресурси (інформаційні, кадрові); звернутися до аналітичних агентств (аутсорсінг).

Нами було встановлено переваги та недоліки кожного варіанту.

Таблиця 1

Порівняння спеціалістів, які проводять оцінку конкурентоспроможності підприємства

 

Переваги

Недоліки

Внутрішній спеціаліст

привабливо у фінансовому плані;

наявність спеціалізованих знань щодо специфіки галузі і виробництва.

може бути зацікавленим у результаті оцінки;

може мати недостатньо часу для проведення оцінки (особливо, коли спеціаліст поєднує проведення оцінки із основною діяльністю);

може не вистачати технічних навичок та досвіду оцінки;

можливо буде потрібно додаткове навчання;

зацікавлені сторони можуть менше довіряти результатам оцінки.

Зовнішній спеціаліст

неупередженість;

наявність спеціалізованих навичок оцінки;

доступ до інформації. яку складно відшукати;

заслуговує більшої довіри з боку зацікавлених сторін підприємства (акціонери, інвестори).

може не мати спеціалізованих знань щодо специфіки галузі;

потенційно дорого.

 

Остаточне рішення приймається згідно з метою процесу оцінки та кадровою і фінансовою політикою конкретного підприємства.

Основні завдання, які необхідно реалізувати на підготовчому етапі, незалежно від того, хто буде безпосереднім виконавцем процесу оцінки, наступні:

-         проведення аналізу ринкового середовища;

-         визначення галузевих особливостей;

-         визначення необхідної інформації та джерел її отримання;

-         визначення додаткових ресурсів, які необхідно залучити до проведення оцінки.

Аналіз ринкового середовища дозволяє відповісти на два основних запитання:

1. Хто є основними конкуренти підприємства за товарними групами; географічному розподілу; сегментам ринку; ціновій політиці; каналам розподілу й збуту?

2. Яку частку ринку займає підприємство та його основні конкуренти?

Дослідження ринку також дозволяє визначити основні галузеві особливості, які впливають на діяльність підприємств, визначають його характеристики і повинні бути враховані в процесі оцінки конкурентоспроможності.

Також важливим етапом є визначення інформації, яка потрібна для проведення оцінки та джерел її отримання. Найчастіше така інформація є вторинною. Використання вторинної інформації часто є найдешевшим і найлегшим способом одержання інформації.

Необхідно наголосити наступне: для оцінки конкурентоспроможності підприємства необхідно формувати статистичну вибірку яка містить дані про діяльність досліджуваних підприємств за період 3-5 років:

-         дані мінімум за 3 роки дозволять сформувати статистично-значиму вибірку, яка піддається статистичній обробці;

-         враховуючи швидкість змін, які характерні для сучасної економіки (як української, так і світової) недоцільно досліджувати період більший ніж 5 років, адже це може спровокувати виникнення аномальних значень у вибірці.

-         рекомендується обирати до вибірки періоди, для яких не були характерними різкі макро- та мікроекономічні зміни.

Цінним джерелом вторинної інформації для оцінки конкурентоспроможності промислових підприємств України є дані річного звіту про діяльність підприємств.

Необхідно зауважити, що Інтернет є також дуже цінним джерелом інформації для здійснення оцінки конкурентоспроможності підприємств. Беззаперечною перевагою Інтернет джерел є те, що доступ до необхідної вторинної інформації про діяльність підприємств є безкоштовним і здійснення пошуку необхідних даних є відносно простим та не трудовитратним процесом.

Необхідну інформацію для розрахунку факторів конкурентоспроможності промислових підприємств можна отримати із великої кількості галузевих енциклопедій, статистичних щорічників, збірок наукових праць та наукових журналів.

Останнім етапом підготовки до процесу оцінки конкурентоспроможності підприємств є визначення додаткових ресурсів, які необхідно залучити до проведення оцінки. В якості таких ресурсів можуть бути фінансові ресурси (наприклад вартість проведення оцінки, витрати на оплату праці) та кадрові ресурси (визначення областей де потрібна експертна оцінка, встановлення контакту із експертами).

Тільки отримавши всю необхідну інформацію можна починати безпосередній процес оцінки конкурентоспроможності підприємства.