Экономические науки/10.Экономика предприятия.

Сазонова О.О.

Науковий керівник: к.е.н. доц. Бедзай О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Особливості аналізу майнового стану підприємства в умовах економічної кризи

 

З розвитком в Україні ринкових відносин все більше значення набуває аналіз фінансового стану підприємства.

Зараз функціонування економіки України відбувається у важких умовах економічної кризи, що призводить до падіння виробництва й інфляції. Це негативно впливає на організацію фінансових відносин підприємств, знижує можливості збільшення фінансових ресурсів, і як наслідок, зменшує фінансування для вирішення економічних і соціальних питань. У цих умовах дуже важливим для підприємств виступає проведення оцінки фінансового стану підприємств з метою виявлення резервів збільшення фінансових ресурсів.

Одним із найважливіших етапів аналізу фінансового стану підприємства є аналіз майнового стану підприємства, що дає змогу визначити абсолютні і відносні зміни статей балансу за визначений період, відслідкувати тенденції їхньої зміни та визначити структуру фінансових ресурсів підприємства.

Аналіз майнового тану підприємства – це широка сфера наукових досліджень як з боку вітчизняних вчених і економістів, так і закордонних. Серед них можна виділити Омелянович Л.О., Філімоненков О.С., Маркар’ян Е.А., Ярошевський М. К., Кирилюк С.Р., Боднарук М., Яковець В.Т., Хиврич К. П. та інших. Однак у існуючих наукових працях в більшій мірі представлені загальнонаукові методики аналізу без конкретизації по підприємствах різних галузей і масштабів діяльності. Це ще раз підтверджує необхідність уточнення методики аналізу майнового стану підприємства в залежності від його галузевої придатності, видів діяльності.

Метою даної роботи є розгляд особливостей коефіцієнтного методу аналізу майнового стану підприємства у якості самостійної системи.

В роботі використовується  коефіцієнтний метод дослідження.

Об’єктом дослідження виступає підприємство ВАТ «Укртрансгаз» Краматорське УГГ. Метою діяльності підприємства є: виконання комплексу робіт по експлуатації систем газопостачання, проектування, будівництва та ремонту газових мереж, у тому числі на замовлення населення, а також одержання прибутку від усіх видів виробничої, торгової, комерційної, фінансової та іншої діяльності, у рамках законодавства України.

В умовах економічної кризи діяльність підприємств газової сфери викликає особливу зацікавленість багатьох аналітиків та підприємців, тому що газопостачання  у сучасних умовах є основою «життєдіяльності» майже всіх промислових підприємств і забезпечення нормальних умов життя населення.

Для оцінки майнового стану доцільно розрахувати показники (коефіцієнти), які характеризують виробничий потенціал підприємства: суму господарських засобів (валюта балансу); питому вагу активної частини не обігових активів у структурі необігових активів; коефіцієнт зносу основних засобів, коефіцієнти оновлення та вибуття основних засобів (таблиця 1).

Таблиця 1

Розрахунок показників оцінки майнового стану підприємства

Показники оцінки

2007 р.

2008 р.

Відхилення

Абсолют-не, грн.

Відносне, %

1

Сума господарських коштів, які є в розпорядженні підприємства

94710772

94260111

-450661

-0,48

2

Питома вага активної частини необігових активів у структурі необігових активів

0,68

0,67

-0,01

-1,47

3

Коефіцієнт зносу основних засобів

0,43

0,45

+0,02

+4,65

4

Коефіцієнт оновлення основних засобів

0,67

0,68

+0,01

+1,49

5

Коефіцієнт вибуття основних засобів

0

0

0

0

Сума господарських коштів, яку має підприємство у розпорядженні у 2007 р. порівняно з 2006 р. зменшилася на 450661 грн. або на 0,48%, що свідчить про зменшення майнового потенціалу підприємства. У 2007 р. порівняно з 2006 р. відбулося зменшення питомої ваги  активної частини необігових активів у структурі не обігових активів на 0,01 грн. або на 1,47%, що є негативною тенденцією майнового стану підприємства.

Аналізуючи отримані показники видно, що коефіцієнт зносу основних засобів у 2006 р. складає 0,43 і показує частку  зношених основних засобів у загальній їх вартості. У 2007 р. цей показник виріс на 0,02 (4,65%), що говорить про ріст зносу основних засобів. Підприємству в найближчі десять років треба обновити частину основних засобів або закупити більш досконале обладнання.

Коефіцієнт оновлення основних засобів збільшився на 0,01 (1,49%) у звітному році порівняно з попереднім. Але порівнюючи його з попереднім коефіцієнтом видно, що знос основних засобів випереджає їх оновлення.

Таким чином, враховуючи результати, отримані в процесі дослідження, а саме незадовільний майновий стан підприємства, де простежується зменшення основних показників у динаміці, що є результатом випередження темпів зносу основних засобів темпами їх оновлення та специфікою діяльності даного підприємства, стає доцільним залучення банківських коштів у вигляді кредиту  та фінансових інвестицій для розширення діяльності підприємства. Беручи до уваги сьогоднішній стан економіки України і відсутність можливості залучення необхідних коштів, стає очевидним, що завчасне проведення аналізу майнового стану підприємства дасть можливість своєчасно реагувати на кризові явища сьогодення і забезпечити стабільну та стійку діяльність підприємства.

 

Література:

1.     Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000.

2.     Омелянович Л.О. та ін. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001.

3.     Ванькович Д. В. Удосконалення системи управління фінансовими ресурсами промислових підприємств // Фінанси України. – 2002. - №7. – С. 44 – 50

4.     Карбовик А. М. Деякі аспекти управління дебіторською заборгованістю та їх вплив на джерела формування оборотних коштів // Фінанси України. – 2001. - №9. – С. 92 - 97