Зима М.О. , Грицко І. О. , Потапенко Н.Т.

Криворізький факультет Запорізького національного університету

 

Проблеми  бухгалтерського обліку торгової націнки та шляхи їх вирішення

 

Правильне відображення в бухгалтерському обліку товарних надбавок торгівельних   підприємств на товари, які оприбутковують та обліковують за продажними цінами, раціональне й об’єктивне визначення та списання товарних надбавок на реалізовані товари ( в тому числі реалізованої торгової націнки) має важливе значення для визначення фінансових результатів діяльності та рівня рентабельності торгівлі.

У підприємствах роздрібної торгівлі та інших підприємствах торгівлі, що обліковують товари за  продажними цінами , дохід створюється за рахунок      торгової націнки на реалізовані товари. В кінці місяця за підсумком торгівельних операцій в звітному місяці ці підприємства визначають і відображають в обліку суми торгових націнок, що відносяться до реалізованих товарів.

Планом рахунків окремий синтетичний рахунок для обліку торгової націнки на товари не передбачений. Її обліковують на рахунку 28 «Товари», субрахунок 285 «Торгова націнка».

Обєднання на рахунку 28 «Товари» активних субрахунків для обліку товарів і тари з контрактивним пасивним регулюючим субрахунком 285 «Торгова націнка » з точки зору теорії й практики бухгалтерського обліку явище аномальне.

В торговельних підприємствах, які обліковують товари за продажними цінами, фактичну собівартість реалізованих товарів слід визначати за нормами п.22 П(С) БО 9 «Запаси» як різницю між продажною вартістю реалізованих товарів і сумою торгової націнки, яка за розрахунком до них відноситься. Однак , а ні П(С) БО 9 «Запаси», а ні Інструкція про застосування Плану рахунків не уточнюють, як практично це здійснити в синтетичному і аналітичному обліку, застосовуючи для обліку товарів  продажні ціни. До речі, назва субрахунку «Торгова націнка» не відповідає термінології, встановленій та закріпленій  П(С) БО 9 «Запаси», де розкрито  термін «торгівельна націнка».

Згідно зі змістом П(С) БО 9 «Запаси» та від повідними положеннями Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку здійснена спроба перенести методологію бухгалтерського обліку запасів на облік товарів без належного врахування особливостей діяльності торгівельних підприємств та накопиченого десятиліттями досвіду організації бухгалтерського обліку товарів у торгівлі.

В торгівельних підприємствах , які здійснюють  різні види торгівельної діяльності, в  робочих планах  рахунків доцільно виділити субрахунки до рахунку 28 «Товари» для окремого обліку товарів кожного виду торгівлі. Оскільки на субрахунку 285 «Торгова націнка» подібне зробити фактично неможливо, то для обліку торгівельної націнки доцільно використати  резервний код  рахунку 29.

Такий  підхід  до обліку товарів і торгівельної націнки не лише дасть можливість спростити синтетичний і аналітичний облік, а й сприятиме обєктивному відображенню бухгалтерському обліку та звітності фактичної собівартості реалізованих  товарів, залишків товарів, а також фінансових  результатів торгівельних  підприємств  і організацій.

Не раціональним   є облік на субрахунку 285 « Торгова націнка » різниць між цінами придбання і середніми обліковими цінами на тару. Тим більше, що Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань  і господарських операцій підприємств і  організацій №291  не встановлює  порядку списання цих  різниць із субрахунку 285. Таке неконкретизоване положення Інструкції викликає ускладнення синтетичного й аналітичного обліку торгової націнки і  помилки в облікових записах.

Для раціональної організації синтетичного й аналітичного обліку в організаціях і підприємствах торгівлі у робочому плані рахунків доцільно до рахунку 28 «Товари» ввести окремі субрахунки з в рахуванням багатогалузевої торговельної діяльності, уточнивши назву деяких субрахунків за Планом  рахунків.

Рекомендуємо до рахунку 28 «Товари» відкрити додатково такі субрахунки:

281 «Товари на оптових складах»;

282 «Товари в роздрібній торгівлі»;

283 «Товари в громадському  харчуванні»;

284 «Товари на комісію»;

285 «Тара  під  товарами».

Для обліку товарних надбавок за видами торгівлі доцільно закріпити резервний код 29 в класі 2 рахунків «Запаси». Облік торгової націнки на окремому синтетичному рахунку 29 «Торгівельна націнка» дасть можливість значно спростити бухгалтерські записи в синтетичному й аналітичному обліку, уникнути плутанини в записах. У цьому разі замість субрахунку 285 «Торгова націнка» на рахунку 29 «Торгівельна націнка» слід виділити такі субрахунки:

291 «Товарні надбавки на товари на оптових складах»,

292 «Товарні надбавки  на товари в роздрібній торгівлі»,

293 «Товарні надбавки  в громадському харчуванні»

Таким чином, правильне відображення на бухгалтерських рахунках торгової націнки на товари в роздрібній  та оптовій торгівлі має важливе значення для забезпечення своєчасного й точного виявлення фактичної собівартості реалізованих товарів та їх залишку, а також визначення та відображення в бухгалтерському обліку фінансових результатів торгівельної  діяльності.