Облік і аналіз розрахунків з бюджетом по податках і зборах

К.е.н. доцент кафедри «Фінанси і банківська справа»

Л.М.Очеретько

Магістрант ЗНТУ   Ємець Наталія Іванівна

 

 

 

Одна з найбільш складних у практиці проведеної економічної реформи в Україні є проблема податків. В умовах реформування ринкових відносин одним з основних факторів формування стабільної економічної ситуації є розвита і цивілізована система оподатковування. Система оподатковування є одним з найбільш важливих факторів, що роблять вплив на діяльність підприємства. В умовах реформування економічних відносин в Україні вона визначає масштаби діяльності підприємств, їхній фінансовий і економічний стан. Податки виплачуються з прибутку що впливає на показники діяльності – у рамках підприємства і викликає необхідність планування податків.

Аналіз розрахунків з бюджетом є важливим інструментом управління діяльністю підприємства в ринкових умовах. Величина платежів до бюджету має найбільшу питому вагу в розрахунках з фінансовою системою, вона в першу чергу залежить від величини одержуваного підприємством прибутку та операцій з продажу товарів на митній території України.

Вирішення цих питань неможливе без здійснення фінансового аналізу, який, складається з ретроспективного, оперативного і стратегічного аналізу стану розрахунків з бюджетом [2].

Ключовим питанням податкової політики України в сучасних умовах є формування податкової системи, орієнтованої на економічний ріст. Висновки економічної теорії й історичний досвід різних країн свідчать, що економічному росту сприяє  така  податкова  система,   що   забезпечує   доходи держави, але, підлога можливості, менше торкається ринковий механізм [5].

Оптимізація оподаткування та податкове планування на сьогодні розвинулося в окремий вид послуг, що на сьогодні є одним із найбільш необхідних для підприємства напрямків фінансового планування.  Оптимізація оподаткування – організаційні заходи в рамках чинного законодавства, пов’язані з вибором часу, місця та видів діяльності, створенням та супроводженням найбільш ефективних схем та договірних відносин, з метою збільшення грошових потоків компанії за рахунок мінімізації податкових платежів [3].

Пропонована оптимізація базується на впровадженні податкового планування та застосування методу аналізу витрат, адже сплата податків – це, з економічної точки зору, звичайна стаття витрат. Розробка та встановлення методології податкового обліку в залежності від специфіки галузі дозволяє зменшити податковий тягар та здійснювати повний контроль над оподаткуванням підприємства.  Одним з інструментів, що використовується при оптимізації оподаткування є розробка та відпрацювання методології бухгалтерського обліку [1].

Реформувати бухгалтерський облік і адаптувати його до міжнародних норм у розумінні лібералізації нормування витрат, переходу на вільну амортизаційну політику і забезпечення прозорості фінансових потоків.

Збільшення децентралізації збору і використання податків. Це означає збільшення ролі регіональних і місцевих бюджетів. Автори пропонують перейти на нульову ставку податків для суб'єктів сфери соціально-культурних послуг, послуг наукових, цивільних і політичних організацій, застосування нульової або пільгової ставки ПДВ при інвестиціях, купівлі товарів соціального призначення, виробництві продукції. У зв’язку з цим про­понується узгодити щодо них дату виникнення об’єкту оподаткування відповідно до засад бухгалтерського обліку, а саме визначати таку дату в момент відвантаження товару (оприбуткування товару), зберігши для певних категорій підприємств пільги визнання податкового зобов’язання з ПДВ за “касовим методом” [3].

Важливим напрямом покращення стану облікових робіт є розрахунок амортизаційних відрахувань у розмірах, адекватних реальним строкам корисного використання основних засобів. Виходячи з цього, доцільною є також відмова на законодавчому рівні від нарахування амортизації за податковим законодавством. Натомість пропонується використовувати з цією метою лише методи, визначені Положенням бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби” та обліковою політикою підприємства.  Це забезпечить поступовий процес перенесення вартості основних засобів на витрати звичайної діяльності пропорційно тривалості їх експлуатації та швидкості морального зносу об’єк­та основних засобів.

Побудова податкової стратегії підприємства передбачає розробку податкової політики, податкове пла­ну­ва­н­ня та аналіз ре­­зультатів його впровадження. У межах здійснення податкового планування за даними бухгалтерського обліку запропонована модель мінімізації податку на прибуток підприємств, внаслідок чого визначені важелі зме­ншення його бази оподаткування (застосування податкових пільг; здійснення затрат у межах, регламентованих законодавством обмежень щодо валових витрат).

6 Список використаних джерел

1.     Загородній А.Г., Єлисєєв А.В. Податкове планування в системі фінансового менеджменту підприємництва.// Фінанси України. - 2004. - №8.

2.     Вишневська М. Удосконалення структурних елементів системи оподаткування // Вісник податкової служби. 2006. - № 12.

3.     Крисоватий А. Державна податкова політика і система податків // Фінанси України. 2006. - № 1.

4.     Коцій В. Податки в майбутньому: базу розширюєм, пільги скорочуєм // Фінансова Україна. – 2004. - № 45.

5.     Мельник В. До питання про податки // Фінанси України. – 2005. - № 10.

6.     Новиков С. Облікова політика підприємства у 2008 році // Бізнес– Бухгалтерія. Право. Податки. Консультації. 2008. № 1–2 (468–469).             –С. 40.