К.е.н. Аветісян К.П., Дідик В.О.

Одеска національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

Особливості конкурентного середовища ринку мобільного зв’язку України

 

В 2004 році ринок мобільного зв’язку України в процесі свого розвитку подолав принциповий рубіж. Кількість телефонних номерів, що їх обслуговують оператори мобільного зв’язку, перевищила таку для традиційного фіксованого зв’язку. В даний час ці показники відрізняються більш ніж вдвічі (рис. 1).

Таким чином мобільний зв'язок з привілею людей заможних перетворився на справді масову, практично загальнодоступну послугу. Більш того, мобільний зв'язок став одним з найважливіших елементів національної інфраструктури. Послуги  мобільного зв’язку утворюють один з найбільших та, безумовно, найдинамічніших секторів споживчого ринку. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1 - Динаміка питомої ваги послуг фіксованого телефонного та мобільного зв’язку у загальному обсязі доходів сфери телекомунікацій в 2003-2008 роках, %

Ринок мобільного зв’язку відрізняється наявністю факторів, які суттєво обмежують дію ринкових механізмів, характерних для розвиненого ринку з необмеженою конкуренцією.

По-перше, з  надання послуг мобільного зв’язку передбачає використання обмеженого природного ресурсу – радіоефіру. Через суто технічні обмеження на ринку не може бути більше трьох загальнонаціональних та одного-двох локальних GSM-операторів.

Один лише цей факт безпосередньо обмежує конкуренцію та ускладнює вихід на ринок нових гравців. За відсутності ефективного державного регулювання ринок мобільного зв’язку монополізується двома-трьома операторами. Шляхом таємних консультацій вони узгоджують тарифну політику, уникаючи реальної конкуренції.

В зв’язку з цим звертає на себе увагу те, що ключові фінансові показники (так звана маржа EBITDA, чистий прибуток та інші) на прикладі основних гравців ринку залишаються, по суті, незмінними протягом останніх років, незважаючи на задеклароване ними посилення конкуренції на ринку та нібито невпинне падіння тарифів и середньомісячного доходу з абонента.

Фактично, розвиток ринку мобільного зв’язку в Україні на сьогоднішній день відбувається під впливом  двох сил  – виробників обладнання та операторів мереж. Ані користувачі  та суспільство  в цілому, ані органи влади не демонструють  послідовної цілеспрямованої  політики.

Нас сьогоднішній день є підстави вважати, що ринкове домінування двох компаній МТС та КС має своїм наслідком зловживання, які проявляються як нечесна та непрозора політика компаній  у відносинах із споживачами. Домінуючі оператори послідовно вдаються до кроків, які унеможливлюють для користувачів прийняття зважених рішень  щодо обсягу послуг, на які вони можуть розраховувати.

Основним інструментом такої політики стали складні тарифи, які, фактично, складаються з трьох компонентів: власне щохвилинної плати, так званої плати за з’єднання та 7,5% податку до Пенсійного фонду. Оператори акцентують увагу виключно на похвилинній платі, всіляко приховуючи наявність інших компонентів та необхідності враховувати їх для того, аби визначити реальну вартість використаного на розмови часу. Фактично, різниця між похвилинною платою та повною вартістю дзвінків відрізняється на 25-100%, сягаючи за певних умов 500-800%

Плата за з’єднання є одним з інструментів непрозорої тарифної політики операторів. Наприклад,  спираючись на цифру 10 копійок за хвилину розмов в межах "МТC-Сім’ї", компанія МТC часто-густо просто  уникає згадки про те, що одна лише плата за встановлення зв’язку складає 27 копійок, тобто реальна вартість становитиме 37 копійок без податку до Пенсійного Фонду.

Серед інших елементів бізнес-практики домінуючих операторів варто відзначити так звані «Додаткові угоди» та інші механізми нав’язування неочевидних для абонентів умов надання своїх послуг. В результаті споживачі нездатні оцінити всі можливі наслідки від укладання угод та обслуговування у домінуючих операторів, в тому числі й негативні.

Загальновживаною є практика надання послуг з правом оператора у будь який момент в односторонньому порядку змінити практично будь-які аспекти договору з клієнтом, включаючи тарифи, обсяг послуг і таке інше. Між тим, ця практика суперечить духу та букві законодавства про захист прав споживачів.

Відсутність критеріїв якості зв’язку постійно призводить до ситуацій, коли послуга зв’язку фактично відсутня (неможливо додзвонитися, погана якість і т. ін.) але жодних можливостей вплинути на оператора немає.

 

Література

 

1.                 1 htth: // www.kyivstar.ua - Офіційний сайт компанії КиївСтар

2.                 htth: // www.mts.com.ua - фіційний сайт компанії МТС

3.                 http: // www.stc.gov.ua. – Сайт Міністерства транспорту та зв’язку України