К. е. н. Ангеліна І. А., Яноля А. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла 

Туган-барановського

Удосконалення організації внутрішнього фінансового контролю підприємств

 

У статті розглядається можливість реструктуризації системи внутрішнього фінансового контролю шляхом її організації на основі системи зворотних зв’язків.

Перехід економіки України на ринкові шляхи призвів до радикальних змін в плануванні, обліку та контролю виробничо-господарської діяльності, трансформації системи управління комерційними організаціями. Зовсім іншими стали цілі підприємництва, засоби їх досягнення, економічна основа суспільства[4]. У сучасних умовах розвитку української економіки актуальною проблемою для всіх суб’єктів господарювання є організація ефективної і надійної системи фінансового контролю. Так, приватні підприємства зацікавлені у отриманні стабільних високих прибутків і в роботі на основі чіткого дотримання законодавства. Підприємства з державною формою власності залучають менеджерів на умовах забезпечення їх персональної зацікавленості в результатах діяльності. Тому необхідний такий механізм, який би допомагав уникнути в діяльності підприємства різних зловживань, порушень, перекручень та інших видів викривлення інформації, особливо тієї, що стосується фінансових потоків підприємства. Одним із варіантів перебудови фінансової системи підприємства є реорганізація облікової політики, впровадження комплексної системи автоматизації, створення паралельної системи оперативно-аналітичного обліку поряд із автоматизованою бухгалтерією. Ефективною стратегією в такому випадку є реструктуризація системи управління з налагодженням системи внутрішніх і зовнішніх зворотних зв’язків, особливо зв’язків тієї частини системи управління, що стосується внутрішнього контролю на підприємстві[1, 23].

 

 

Проблемою організації та здійснення внутрішнього фінансового контролю як на рівні держави, так і на рівні підприємств займаються відомі зарубіжні і вітчизняні науковці Д. Ірвін, М. Білуха, Ф. Бутинець, В. Бурцев, І. Белобжецький, Є. Калюга та інші.

Мета статті стосується розробки заходів з удосконалення організації внутрішнього фінансового контролю за фінансовими потоками підприємства. Ці заходи базуються на застосуванні теорії зворотніх зв’язків і формалізації прав для здійснення контролю.

Якщо розглядати систему управління будь-якого суб’єкта господарської діяльності , то вона складається з таких елементів, як суб’єкт і об’єкт управління, прямий і зворотній зв’язки. Прямий зв’язок – це вид з’єднання елементів, за якого вихідний вплив одного елемента передається на вхід іншого елемента(інформація передається від суб’єкта управління до об’єкта). Зворотний зв’язок – вид з’єднання елементів, за якого вихідний вплив одного елемента передається на вхід того самого елемента( від об’єкта управління до суб’єкта). Тому на підприємствах повинна бути налагоджена система зв’язків між суб’єктами і об’єктами управління[2, 63].

Наприклад, нарахування і видача заробітної плати є одним з фінансових потоків підприємства. Після того, як заробітна плата нараховується відділом бухгалтерії, ця інформація повинна надаватися робітникам підприємства у вигляді розрахункових листків. Працівник може проконтролювати правильність нарахування своєї заробітної плати. У випадку правильного нарахування він отримує кошти, в протилежному випадку звертається до бухгалтерії. Якщо працівник не отримує розрахункових листків і не відслідковує свою зарплату(в даному випадку відбувається повна довіра працівника відділу бухгалтерії), то може виникнути випадок неправильного нарахування зарплати відділом бухгалтерії. Отже, відсутність зворотних зв’язків, особливо щодо фінансових потоків, може вплинути на порушення в інформаційному середовищі.

 

   Якщо спостерігається відсутність певного зв’язку, то може виникнути ситуація викривлення інформації. Якщо система внутрішнього контролю добре налагоджена на підприємстві, то повинен бути налагодженим і механізм прямих та зворотних зв’язків, адже контроль легше здійснювати за наслідками операції, а не за її рухом, так як іноді контролеру дуже складно прослідкувати рух всіх операцій. Налагоджений механізм прямих  зворотних зв’язків знизить ризик при прийнятті рішення за результатами кінцевого контролю.

У статті визначено важливість і необхідність зворотніх зв’язків, налагодження яких вплине на ефективність системи контролю і зробить можливим здійснювати контроль постійно протягом всього виробничого циклу, що приведе до зменшення грошових і часових витрат на контроль. В подальшому планується розробити стандарти внутрішнього контролю, які регламентують методику проведення контролю, засновану на організації системи зворотних зв’язків. Для реалізації даної стратегії планується розробити алгоритм та інформаційне забезпечення, необхідні для розробки автоматизованої системи внутрішнього контролю. У подальших наукових дослідженнях слід зосередити увагу саме на дослідженні цих питань[3, 164-166].

 

Література:

1.                     Бурцев В. Характеристика системы внутреннего( финансового) контроля коммерческой организации // Финансовый бизнес. -2000.- №8.- с. 24-27.

2.                     Калюга Є. В. Фінансово-господарський контроль у системі управління: Монографія.- К.: Ельга, Ніка-Центр, 2002.

3.                     Марченко Д. М., Яровенко Г. М. Удосконалення організації внутрішнього фінансового контролю підприємств // Актуальні проблеми економіки .- 2005.- №12.- 163-171.

4.                     www.rusnauka.com/16_NTP_2008/Economics/33794.doc.htm - 24k