Історія / 1. Вітчизняна історія

К. і. н. Вовкотруб Ю. М.

Черкаський державний технологічний університет, Україна

Міжнародна освітня та наукова діяльність

вищих навчальних закладів України

(на прикладі Черкаського державного технологічного університету)

 

На порозі XXI ст. розширюються соціальні функції вищої школи та її ролі у суспільстві. Сьогодні вища школа розглядається у цивілізованому суспільстві не тільки як інституція задоволення фахових потреб особистості, але й як духовна необхідність. Зазначені процеси диктують перш за все необхідність визначення, світової співпраці вищих навчальних закладів, гармонізації та затвердження нормативно-правового забезпечення у галузі освіти з урахуванням вимог міжнародної і європейської систем стандартів й сертифікації.

На сьогодні Черкаський державний технологічний університет (ЧДТУ) є одним із провідних державних навчальних закладів України, який забезпечує її народногосподарські галузі фахівцями з інженерних, технологічних, кібернетичних, будівельних, екологічних, фінансово-економічних і лінгвістичних спеціальностей. За свою більш ніж сорокарічну історію вуз добре знаний, як провідний навчальний заклад Черкаського регіону, завдяки надбанням і здобуткам на освітянській та науковій нивах. На сучасному етапі ЧДТУ активно співпрацює з навчальними закладами, науковими установами, громадськими організаціями, приватними фондами інших країн, представляє в установленому порядку інтереси України з питань освіти і науки у міжнародних відносинах. Так, наприклад, у ЧДТУ діє факультет по роботі з іноземними студентами – це складна структура, яка здійснює: міжнародні та економічні зв’язки з країнами світу; обмін досвідом з вузами інших зарубіжних країн; стажування викладачів вузів на факультеті та кафедрі української мови та загального мовознавства; набір студентів з різних країн на навчання у ЧДТУ; навчання студентів на підготовчому відділенні за різними програмами та напрямками (технічний, медичний, гуманітарний, економічний); навчання студентів 1 – 5 курсів та їх випуск з ліцензованими дипломами магістра технічних наук; виховну роботу та роботу по адаптації студентів підготовчого факультету до нових умов навчання та життя, яку виконує деканат разом з кураторами кафедри української мови та загального мовознавства. Міжнародні зв’язки з іншими країнами здійснюються ректором ЧДТУ д. т. н., професором Легою Ю. Г.

ЧДТУ на сьогодні добре знають за кордоном, тому що співпраця з багатьма зарубіжними навчальними закладами, такими як Лінчопінгський університет (Швеція), Копенгагенський інститут Ерстеда (Данія), Страсбурзький університет (Франція), Констанцький університет та Дрезденська гірнича академія (Німеччина), створює позитивний імідж українських вчених в усьому світі і сприяє підняттю престижу вузу.

У 2007 р. в ЧДТУ був розроблений проект “Розвиток трансферу технологій та підприємницьких ініціатив в українських університетах”, який отримав підтримку європейської комісії ТЕМРUS-TACIS. В рамках впровадження проекту ТЕМРUS-TACIS на базі ЧДТУ створюється регіональний науковий центр. Партнерами проекту є Полтавський національний технічний університет ім. Ю. Кондратюка, Харківський національний економічний університет, університет Саарланда (Німеччина), університет Аліканте (Іспанія), Санкт-Петербурзький національний електротехнічний університет (Росія), а також урядові органи. Проект спрямовано на налагодження і розвиток міцних зв’язків між місцевими органами влади, науковими установами регіону та представниками бізнесу, з метою трансферу технологій зі сфери науково-дослідницької розробки в реальний сектор економіки. На базі ЧДТУ створено регіональний центр економічного розвитку громад (науковий керівник центру д. т. н., професор Хомяков В. І.). Створення центру відбулось в рамках спільного Канадсько-українського проекту економічного розвитку громади в Україні. Участь у проекті дозволила підготувати п’ять сертифікованих фахівців у галузі розвитку громад і налагодити зв’язки з канадськими університетами (університет ім. Саймона Фрезера, університет Конкордія в Монреалі, університет Святої Марії у Галіфаксі), з якими підписано угоди про співпрацю.

В рамках угоди про співпрацю між ЧДТУ та Фраунгоферовським інститутом неруйнуючих методів контролю (Німеччина) проведено спільний семінар професорів. За результатами семінару досягнуто домовленості про стажування 2 аспірантів та 2 співробітників ЧДТУ в Німеччині.

У 2006 – 2007 рр. підписано угоди про співпрацю з: інститутом східнослов’янської філології Ягеллонського університету (Краків, Польща); Королівським технологічним інститутом (Швеція); Науково-технологічним університетом (Норвегія); Вендербільським медичним університетом (Нашвіль, Теннессі, США); університетом Небраски в Омасі (США); фірмою ЛИМО мікрооптик (Дортмунд, Німеччина).

Дослідження співробітників ЧДТУ під керівництвом д. х. н., професора Мінаєва Б. П. отримали грант фонду “Євразія” (спільно з Стенфордським науковим інститутом, США). Інші результати міжнародної діяльності ЧДТУ за 2007 р.: направлено за кордон для викладацької та наукової роботи – 36 осіб; для стажування, навчання та підвищення кваліфікації – 6; для проведення наукових досліджень – 7; за кордоном на наукових конференціях, симпозіумах та форумах зроблено 22 доповіді; проведено 8 міжнародних конференцій та семінарів; опубліковано у фахових зарубіжних виданнях 13 наукових та науково-методичних робіт; отримано 2 гранти на наукову роботу від міжнародних фондів; за програмами студентського обміну проходили практику у США 201 студент, а в Канаді 19 студентів.

Отже, вищенаведена міжнародна освітня та наукова діяльність ЧДТУ, спрямована на підвищення в Україні європейської науково-культурної ідентичності та на інтеграцію до загальноєвропейського інтелектуально-освітнього й науково-технічного середовища.