ШИДЛОВСЬКА А.В.

 Київський національний університет внутрішніх справ, Україна

 

ПРОЕКТНА ТЕХНОЛОГІЯ ОСОБИСТІСНО ОРІЄНТОВАНОГО НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ КУРСАНТІВ ВНЗ СИСТЕМИ МВС УКРАЇНИ

На сучасному етапі розвитку вищої школи  набувають все більшого значення освітні технології особистісно орієнтованої спрямованості, що відноситься до гуманістичного напрямку в педагогіці.

Основний принцип цього напрямку - в центрі навчання повинен знаходитися студент, а не викладач, діяльність пізнання, а не викладання.

Особистісно орієнтоване навчання передбачає відмову від стандартних шляхів вирішення проблем, звернення до особистості студентів, урахування їх вікових, статевих особливостей, різних типів та рівнів засвоєння ними навчального матеріалу, життєвого досвіду, інтересів, створення позитивної емоційної атмосфери під час занять.

Роль викладача змінюється з інформуючої і контролюючої на консультативну і корегуючу. Це вимагає змін у мисленні викладача, його стереотипах поведінки в організації взаємного спілкування зі студентами.

Однією з педагогічних технологій, яка відображає реалізацію особистісно орієнтованого підходу у викладанні іноземних мов, є метод проектів.

Під педагогічними технологіями навчання розуміється сукупність прийомів, які дозволяють послідовно виконати певний вид діяльності.

Метод проектів – не нове явище в педагогіці. Він виник на початку
XX століття в американській школі. Протягом останнього десятиріччя цей метод застосовується як один з найбільш прогресивних порівняно з існуючими іншими.

Проект може виконуватися індивідуально, парно або в малої групі співробітництва. Робота за методом проектів передбачає визначення певної проблеми, вирішення якої потребує інтегрованого знання, дослідницького пошуку, чітке планування дій, розподіл ролей для кожного учасника, їх тісну взаємодію, відповідальність за свою частину роботи, систематичне обговорення проміжних кроків і результатів.

На основі аналізу педагогічної літератури можна запропонувати таку типологію проектів:

1)       за домінантою у проектній діяльності: дослідницькі, інформаційні, творчі, ігрові, прикладні;

2)       за предметно-змістовими напрямами: монопроекти, міжпредметні проекти;

3)       за кількістю учасників проекту і характером контактів: індивідуальні, парні, групові, внутрішні, регіональні, українські, міжнародні;

4)       за тривалістю виконання проекту: короткотермінові, середньої тривалості, довготермінові.

На практиці найчастіше зустрічаються змішані типи проектів.

Можна виділити такі основні етапи роботи над проектом:

1.        Підготовчий: вибір теми проекту, його типу, кількості учасників, розподіл задач, тобто гіпотез для дослідження, обговорення методів дослідження.

2.        Аналітичний: аналіз і систематизація отриманих даних, пошук творчих рішень, оптимального способу досягнення цілі проекту.

3.        Практичний: самостійна діяльність учасників проекту щодо виконання запланованих кроків.

4.        Презентаційний: оформлення результатів, підготовка презентації та захист проекту.

5.        Підсумковий: зовнішня експертиза, оцінка якості проекту, формулювання висновків, висування нових проблем для дослідження.

Курсантам ВНЗ системи МВС України під час вивчення змістового модуля «Безпека дорожнього руху» можна запропонувати проектну роботу, висунувши проблему для дослідження «Причини дорожньо-транспортних пригод (ДТП) в Україні та у країні, мова якої вивчається». Самостійна дослідницька, пошукова діяльність курсантів здійснюється згідно індивідуальних планів, де прописані завдання кожного учасника.  Курсанти повинні самостійно дослідити, що впливає на збільшення ДТП, зробити висновки, намітити заходи щодо зниження кількості ДТП на дорогах.

Необхідний матеріал можна підібрати з електронних джерел, газет і журналів поліцейської тематики, в медіатеці Культурного центру країни, мова якої вивчається.

Виконання та подання матеріалів проектної роботи можуть бути з використанням сучасних інформаційних технологій або на основі традиційних технологій опрацювання  паперових документів.

Результати дослідження і висновки можна відіслати на сайт студентських робот або можна створити власний сайт групи при використанні в навчальному процесі сучасних інформаційних технологій.

Вивчаючи модуль «Правоохоронні органи країни, мова якої вивчається», курсанти можуть дослідити проблему «Підвищення якості підготовки кадрів для правоохоронних органів України та країни, мова якої вивчається». Презентацію проекту можна провести на занятті у формі міжнародної конференції. Курсанти виступлять з доповідями, зроблять висновки і винесуть свої пропозиції щодо поліпшення підготовки кадрів для правоохоронних органів, візьмуть інтерв’ю в учасників конференції, поділяться враженнями від прослуханого, напишуть статтю в газету або журнал про цю конференцію. Проектна діяльність у формі рольової або ділової гри дозволить перетворити заняття з іноземної мови в дискусійний, дослідний  клуб, де вирішуються важливі, цікаві, доступні курсантам проблеми, які мають практичне значення. Проектна робота дасть можливість курсантам відчути значущість свого Я, забезпечить ситуації успіху в процесі навчання іноземної мови, підвищить самооцінку особистості, а також навчить їх критично ставитися до себе і оцінювати себе.

Поєднання творчої роботи в аудиторії з різноманітними індивідуалізованими формами самостійної роботи на основі застосування сучасних інформаційних технологій збору даних, їх опрацювання та подання результатів дослідження підвищує мотивацію курсантів, що покращує якість підготовки фахівців.

Можна запропонувати інші приклади проектів для курсантів-правоохоронців: «Шляхи удосконалення діяльності правоохоронних органів України та країни, мова якої вивчається», «Україна та Європейський Союз. Дійсність і майбутнє», «Проблема наркоманії і боротьба з нею», «Поглиблення співробітництва правоохоронних органів України та країни, мова якої вивчається», «Застосування зарубіжного досвіду в боротьбі з торгівлею людьми» тощо.

Метод проектів дозволяє наблизити ситуації іншомовного спілкування до реальних, що відображають майбутню діяльність співробітників правоохоронних органів.

Застосування проектної форми роботи на заняттях з іноземної мови сприяє розвиткові особистості майбутнього правоохоронця, спроможного виявляти ініціативу, рішучість, організаторські здібності, впевненість в собі, творчо виконувати поставлені завдання, самостійно приймати відповідальні рішення, захищати власну точку зору, переконання, критично мислити, продукувати ідеї, систематично і безперервно поповнювати знання шляхом наполегливої самоосвіти.

Література

   1.    Педагогические технологии дистанционного обучения. Учебное пособие для студентов высших учебных заведений. Под ред. Е.С. Полат. – М.: «Академия», 2006. – 400 с.

   2.    Бех І.Д. Виховання особистості. Кн. 2. Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади. – К.: «Либідь», 2003. – 342 с.

   3.    Приходько Ю.І. Система особистісно орієнтованої самостійної роботи курсантів вищих військових навчальних закладів. Автореф. дис. канд. пед. наук. – К.: 2007. – 20 с.