Педагогічні науки. Соціальна педагогіка.

Киричок Е.М., Соловей М.С.

Сумський національний аграрний університет.

 

Освіта дорослих в контексті розвитку систем людинознавства

Сучасний світ переживає зміни підходів до освіти та до соціокультурної політики. Це зумовлено переорієнтацію суспільної свідомості на розвиток людини, її особистісних якостей, що викликало появу нової парадигми освіти.

Стає очевидним, що вузьке, функціональне розуміння є недостатнім, тоді як соціально-економічний і науково-технічний розвиток вимагає інтеграції загальної, професійної і безперервної освіти. Необхідно подолати обмежене уявлення про освіту як відвідування шкіл та університетів. Це не досвід, що було отримано раз і назавжди, це процес, який триває все життя. Важливим фактором, який сприяє ефективній адаптації населення до змінюваних умов, є освіта дорослих. Її функціонування і розвиток мають свою змістову специфіку, зумовлену особливостями контингенту, своєрідністю підходів, завдань і спрямувань.

Зростаюча значущість освіти дорослих – загальновизнаний факт. Це підготовка і перепідготовка людей, які виконують соціально значимі ролі, мають певний життєвий досвід і рівень самосвідомості, достатній для відповідальної поведінки. Сьогодні дорослі представляють собою потужний потенціал в процесі конструктивного розвитку суспільства, адже найбільш мобільною групою, яка здатна швидко і адекватно реагувати на поточні зміни та реорганізаційні процеси, є люди віком від 20 до 45 років.

Кожна людина потребує певних можливостей для тривалого, цілеспрямованого і послідовного навчання, щоб розвинути свої здібності, збагатити знання і вдосконалити технічну та професійну кваліфікацію з метою задоволення власних потреб і потреб суспільства. Доросла людина не повинна відставати від технічних та соціальних змін, вона має усвідомити важливість самореалізації особистості, розкрити свій потенціал.

Процес і результат цього навчання повинні забезпечуватися системою закладів та освітніх програм, які спрямовані на послідовне збагачення знань та вмінь, отриманих людиною до вступу в професійну трудову діяльність. Завдання держави – сформувати сприятливе освітнє середовище, залучити до процесу максимальну кількість учнів. Нові концептуальні уявлення та організаційно-педагогічні принципи вже є в основі різних систем освіти, розроблені та здійснюються соціальні програми в підтримку дорослих, які хотіли б взяти участь у різних видах освітньої діяльності. Серед країн, які займають лідируючи позиції щодо втілення та вдосконалення цих ідей, можна назвати Сполучені Штати та Великобританію, активну участь приймають такі країни, як Франція, Німеччина, Швеція, Данія, Фінляндія, Канада, Югославія, Росія.

Глобалізація суспільства, динамічність науково-технічного прогресу, поява нових об’єктів і напрямків у всіх галузях діяльності людини передбачають систематичне оновлення, поповнення і перетворення знань, умінь та навичок, підвищення кваліфікації людини. З цим пов’язана необхідність створення цілісної системи освіти, яка забезпечить процес перманентності розвитку людини як особистості, її інтелектуального потенціалу, мобільності, а тому повинна стати природною складовою її способу життя у будь-якому віці.

На відміну від традиційної, така освіта безпосередньо звернена до людини, її запитів, можливостей, умов життя. Сьогодні освіта покликана сформувати нові цінності, нове розуміння людської життєдіяльності, перетворити наше середовище в “освітнє суспільство”, сприяти всебічному розвитку особистості, вихованню соціальної відповідальності, глобальної свідомості.

Всебічне ускладнення громадського життя, розширення діапазону видів діяльності сучасної людини, старіння набутих компетенцій порушили питання про нездатність середньої і вищої школи навчити раз і назавжди. Саме тому постало питання про необхідність вчитися все життя. Успішний розвиток людини повинен супроводжуватись процесом безперервної освіти (lifelong learning).

Було сформульовано ключові принципи, на основі яких розвивається сучасна освіта дорослих:

·        Нові базові знання та навички;

·        Збільшення інвестицій у людські ресурси;

·        Інноваційні методики викладання і навчання.

Завдання освіті дорослих полягають не лише в тому, щоб допомогти їм адаптуватися в новій ситуації, але й набувати мобільності, конкурентноздатності, які потрібні впродовж всього дорослого життя.

До 1939 року освіта дорослих, виконуючи компенсаторну функцію, ставила за мету ліквідацію неграмотності; до 70-х років основною функцією стає адаптація до нових умов виробництва, підвищення кваліфікації, перекваліфікація тощо; а сучасне розуміння полягає в тому, що освіта стала носити випереджаючий характер, виконувати розвиваючу функцію не лише щодо соціально-професійної діяльності, але й існування в цілому. Якщо освітні програми будуть спрямовані на бажані загальні цілі, то це створить суттєвий ефект для суспільного розвитку не лише в економічному, але й в суспільному аспекті.

Досягнення цього можливе шляхом формування мережі закладів освіти дорослих, створення їх привабливого іміджу, демонстрації зв’язку між активністю в навчанні та активним способом життя, визнання в числі національних пріоритетів участь в освіті людей різного віку.

Освіта – це не політика соціального захисту населення, а ресурс саморозвитку особистості та суспільства. Розробка програми освіти для дорослих, реалізація якої дозволить суспільству піднятися на новий ступінь сучасного розвитку, потребує фундаментальних досліджень, нових ідей і позитивного бачення реального майбутнього.

Враховуючи все вищезгадане, ми можемо дійти висновку, що освіта дорослих є природною сферою для масового застосування сучасних інформаційних технологій, розвитку дистантних форм освіти. Тому уявляється необхідним проводити подальші дослідження проблем в цій перспективній та багатообіцяючій галузі людинознавства.

 

 

Соловей. М.С.

Домашня адреса:

40030 м. Суми, вул. Кірова, буд. 6, кв. 47, тел. 8 (0542) 27-18-83

Місце роботи:

викладач кафедри іноземних мов Сумського національного аграрного університету.

тел. роб. ( 0542) 22-24-48, 78-34-21, 21-34-22 (кафедра 230)

Киричок. Е.М.

Домашня адреса:

40021 м. Суми, вул. Кірова, буд. 160/5, кв. 90, тел. 8 (0542) 61-95-96

Місце роботи:

Ст. викладач кафедри іноземних мов Сумського національного аграрного університету.

тел. роб. ( 0542) 22-24-48, 78-34-21, 21-34-22 (кафедра 230)