Олійник М.В.

Науковий керівник: Маркіна Л.Ю

Миколаївський Міжрегіональний Інститут Розвитку Людини Університет “Україна”

 

Основні аспекти державної та регіональної підтримки малого підприємництва

 Одним з механізмів підтримки малого підприємництва стала державна Програма розвитку малого підприємництва в Україні на 1997-1998 рр., розроблена Міністерством економіки відповідно до положень Концепції державної політики розвитку малого підприємництва, і затверджена постановою Кабінету Міністрів 29 січня 1997 року [1]. Метою Програми було визначено забезпечення сталого розвитку малого підприємництва як невід’ємної складової ринкової економіки та головного чинника створення нових робочих місць.  

За  1999-2004 рр. було прийнято майже 20 указів Президента України з питань розвитку підприємництва, Верховною Радою України прийнято закони України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” [2], “Про державну підтримку малого підприємництва”[3], “Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні”[4], а також “Про захист економічної конкуренції”[5], окремі норми якого передбачають виняток для малих та середніх підприємців у частині положень, що жорстко регулюють дії суб’єктів господарювання у сфері економічної конкуренції.

Завдяки реалізації відповідної державної політики та активізації громадського впливу представників малого бізнесу, останнім часом спостерігаються певні позитивні зрушення в сфері удосконалення нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності, усунення правових та адміністративних перешкод на шляху розвитку малого підприємництва, запровадження нових підходів до державного регулювання на місцевому рівні. 

Значно посилилась роль громадськості в процесах розвитку сфери малого бізнесу на місцях. Зараз, за підрахунками Держпідприємництва, в Україні нараховується близько 750 регіональних громадських об’єднань підприємців. В усіх регіонах країни при місцевих державних адміністраціях створені і діють дорадчі органи - координаційні ради.

Cьогодні в Україні повноваження контролю фінансової або господарської діяльності підприємств мають близько 30 органів державної влади. Труднощі, які виникають внаслідок внутрішньої неузгодженості цієї системи, частої зміни концептуальних орієнтирів, створюють необґрунтовані ризики та бар’єри на шляху здійснення підприємницької діяльності. Нестабільність законодавства, бюрократизм у прийнятті рішень місцевими та центральними органами влади, невизначеність прав і обов’язків держави та суб’єктів підприємницької діяльності, неврегульованість та суперечливість нормативних актів, які видаються різними відомствами, все ще обумовлюють неефективність та обтяжливість регуляторного середовища для суб’єктів господарювання.

Згідно Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва”[3] метою державної підтримки малого підприємництва визначено:

·                   створення умов для позитивних структурних змін в економіці України;

·                   сприяння формуванню і розвитку малого підприємництва, становлення малого підприємництва як провідної сили в подоланні негативних процесів в економіці та забезпечення сталого позитивного розвитку суспільства;

·                   підтримка вітчизняних виробників;

·                   формування умов для забезпечення зайнятості населення України, запобігання безробіттю, створення нових робочих місць.

Виходячи з цього, Закон встановлює такі напрями державної підтримки малого підприємництва в Україні:

·                   формування інфраструктури підтримки і розвитку малого підприємництва, організація державної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для суб’єктів малого підприємництва;

·                   встановлення системи пільг для суб’єктів малого підприємництва;

·                   запровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності;

·                   фінансово-кредитна підтримка малого підприємництва;

·                   залучення суб’єктів малого підприємництва до виконання науково-технічних і соціально-економічних програм, здійснення поставки продукції (робіт, послуг) для державних та регіональних потреб.

Розроблена на підставі зазначеного закону Національна програма сприяння розвитку малого підприємництва в Україні[4] встановлює більш конкретні завдання. Основними завданнями Програми є:

·                   створення державної системи забезпечення розвитку та підтримки малого підприємництва;

·                   створення належних умов розвитку малого підприємництва в регіонах;

·                   сприяння створенню нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва;

·                   підтримка ділової та інвестиційної активності, розвиток конкуренції на ринку товарів та послуг;

·                   залучення до підприємницької діяльності жінок, молоді, пенсіонерів та інших верств населення;

·                   активізація фінансово-кредитних та інвестиційних механізмів, пошук нових форм фінансово-кредитної підтримки малого підприємництва;

·                   формування регіональної інфраструктури розвитку та підтримки малого підприємництва;

·                   створення умов для розвитку малого підприємництва у виробничій сфері, в тому числі на базі реструктуризованих підприємств.

Очікуваними результатами реалізації Програми є прискорення розвитку малого підприємництва, використання його потенційних можливостей, перетворення його на дієвий механізм розв’язання економічних і соціальних проблем, сприяння структурній перебудові економіки, стійка тенденція збільшення кількості малих підприємств, зменшення рівня “тіньового” обороту у сфері малого підприємництва, збільшення внеску малого підприємництва в економіку України, зміцнення економічної бази регіонів, позитивний вплив на вирішення проблем безробіття, насичення вітчизняного ринку товарами та послугами.

 

Список використаних джерел:

1.                 Постанова Кабінету Міністрів України від 29 січня 1997 р. N 86 «Про Програму розвитку малого підприємництва в Україні на 1997-1998 роки»

2.                 Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» 1 червня 2000 року N 1775-III.

3.                 Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва» вiд 18 вересня 2008 № 523- VI.

4.                 Закон України  «Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні» вiд 21.12.2000 № 2157-III.

5.                 Закон України «Про захист економічної конкуренції» вiд 11.01.2001 № 2210-III.

6.                 Варналій З. С. Мале підприємництво: основи теорії і практики. — К.: Знання, 2005.

7.                 Диба М. І. Малий бізнес на ринку України // Маркетинг в Україні. — 2004. — № 1.

8.                 Копченко І. М. Етапи формування державної регуляторної політики у сфері малого підприємництва в Україні // Актуальні проблеми економіки. — 2002. — № 12.