Наукова стаття:

«Подолання кризи в будівельній галузі»

Scientific article:

«

 Overcoming the crisis in the construction industry »

 

  Бєлов Гордій Олександрович,

                                                            кандидат економічних наук,

 Миколаївського міжрегіонального інституту розвитку людини «Україна».

Мержан Ольга Василівна,

магістр кафедри фінансів

Миколаївського міжрегіонального інституту розвитку людини ВНЗ ВМУРоЛ «Україна»

Анотація

Мержан О.В. Подолання кризи в будівельній галузі. Дослідження даної теми в магістерській роботі на отримання ступеня магістра з фінансів за спеціальністю 8.050104 «Фінанси» - Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини ВНЗ ВМУРОЛ «Україна».  В статті розкрито актуальність теми, обґрунтована мета, завдання і об’єкт дослідження, розкрита практична новизна та поставлена проблема дослідження. Стаття  полягає у визначенні факторів,які вплинули на розвиток будівельної галузі. Визначенні методи боротьби з кризою та перспективи на майбутнє.

Аннотация

Мержан О.В. Приодаление кризиса в строительной отрасли. Исследование данной темы в магистерской работе на получение степени магистра финансов по специальности 8.050104 «Финансы» - Николаевский межрегиональный институт развития человека ВУЗ ВМУРоЛ «Украина». В статье раскрыты актуальность темы, обоснована цель, задачи и объект исследования, раскрыта практическая новизна, поставлена ​​проблема исследования.Статья состоит в определении факторов, которые повлияли на развитие сроительной отрасли и привели ее в состояния. Так же определены методы борьбы с упадом в отрасли и перспективы на будущее.

 

Annotation

Merzhan O.V. Overcoming the crisis in the construction industry. The research on this topic in the master's work for a master's degree in the specialty finance 8.050104 "Finance"- Nicholas Interregional Institute of Human Development VMURoL university "Ukraine". The article reveals the relevance of the topic, justify the purpose, objectives, and the object of investigation, disclosed a practical novelty, placed issledovaniya.Statya problem is to determine the factors that influenced the development of sroitelnoy industry and led her to the state. As well defined methods of dealing with the fall in the industry and future prospects.

 

 

Актуальність теми зумовлена визначення основних факторів впливу на будівельну галузь. Ознайомлення та аналіз зарубіжного досвіду боротьби з кризою. Розробка ідей щодо подолання кризи в галузі

Метою є: розгляд напрямів розвитку підприємств  будівельної галузі, аналіз і характеристика факторів, що впливає на їх  діяльність. Розгляд та впровадження  ідей боротьби з кризою в будівельній галузі. Об’єктом дослідження виступають підприємства будівельної галузі.

До завдань дослідження входить:  

-вивчення та аналіз зарубіжного досвіду боротьби з кризою в галузі;

-розробка законопректів та методик;

-прогноз спеціалістів на майбутнє.

Наукова новизна полягає в подальшому розробленні, обґрунтуванні теоретичних положень і методичного забезпечення та використання зарубіжного досвіду в остаточному подоланні кризи в будівельній галузі.

Практична новизна роботи: Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити наступним чином: капітальне будівництво, напевне, як ніяка інша галузь економіки, створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей народ­ного господарства. Економічний ефект від розвитку цієї галузі полягає у мультиплікаційному ефекті коштів, вкладених у будівництво. Адже з розвитком будівельної галузі будуть розвиватися: виробництво будівель­них матеріалів і відповідного обладнання, машино­будівна галузь, металургія і металообробка, нафто­хімія, виробництво скла, деревообробна і фарфоро-фаянсова промисловість, транспорт, енергетика тощо. І, вочевидь, як ніяка інша галузь економіки, будівництво сприяє розвитку підприємств мало­го бізнесу, особливо того, який спеціалізується на оз­доблювальних і ремонтних роботах, на виробництві та встановленні вбудованих меблів і т. ін.

Отже, ріст будівельної галузі неминуче викликає економічний ріст у країні і виникнен­ня необхідних умов для розв'язання багатьох соці­альних проблем. Але на сучасному етапі її розвитку говорити про будь-яку конкурентоспроможність цієї галузі не представляється можливим. Якщо на регіональному рівні чітко просліджується тенденція верховенства будівельних організацій центральних районів та великих міст-мільйонерів у зв’язку з їх значними потужностями і інвестиційною привабливістю, то на глобальному рівні будівельна галузь України програє через брак необхідних фінансових та організаційних перетворень.

 

    Сучасний стан будівельної галузі  переживає глибоку і затяжну кризу. Мабуть, жодна з галузей народного господарства не пережила такого значного спаду, як будівельна індустірія, і особливо її найбільший сегмент – житлове будівництво. Світова фінансова криза, що вдарила по ринку нерухомості в багатьох країнах,відгукнулась в Україні заморожуванням будівництва, падінням цін на квартири, згортанням іпотечних програм та інших форм фінансування галузі.Ще на початку 2008 року вже простежувалось зменшення обсягів фінансування будівельної галузі, скорочення замовлень на будівництво об’єктів в різних галузях і сферах діяльності. Тому стан будівельного ринку в умовах фінансової кризи і шляхи подолання її зараз є найактуальнішим питанням.

З початку 2009року криза нерухомості переходить в активну фазу. Проблеми на ринку набирають все більшої ваги. Вже не стоїть питання отримання прибутку, а оцінюється розмір і відсоток прямих збитків. Незважаючи на високу капіталізацію, фінансова криза в інших галузях змушує в терміновому порядку знижувати ціни на такий товар для забезпечення отримання необхідних коштів. Проблеми у суміжних сферах вже не впливають на ціновий обвал на ринку нерухомості. Якщо раніше ситуація у будівельній сфері і у виробництві будівельних матеріалів розглядалася як причина тих чи інших змін на ринку нерухомості, то сьогодні цей ринок йде своїм шляхом і падає більш значними темпами, ніж інші галузі. Виходячи з поточної ситуації, інвестиції в даний ринок в найближчі два роки будуть високоризикованими. Тому ринок нерухомості займає друге місце у рейтингу найбільш ризикованих інвестицій в Україні на початок 2009 року.

Аналіз причин, які призвели до появи фінансової кризи, показує, що головними факторами кризи стали:

– штучне збільшення доступності іпотечних кредитів за рахунок зниження вимог до платоспроможності позичальників і якості кредитних продуктів;

– стійка тенденція до зниження цін на житло.

Для запобігання впливу фінансової кризи на діяльність будівельного ринку необхідно створити відповідні способи і шляхи її подолання. Для цього, ми спочатку розглянемо, як боролися з кризою найближчі нам сусіди- Росія. Експерти Асоціації будівельників Росії розробили комплекс заходів з підтримки житлового сектору економіки і сфери нерухомості, розроблених Асоціацією будівельників Росії. У його основу повинні бути покладені:

– концентрація державних фінансів на стратегічних напрямках, які забезпечують максимальну ефективність в плані мінімізації наслідків світової фінансової кризи і стабільний розвиток будівельного комплексу;

– стимулювання активності населення в плані збільшення його платоспроможного попиту;

– прискорення вирішення задач, поставлених, але не вирішених в попередній період, дійсним чином, які впливають на стабіліза цію ситуації і динаміку виходу будівельного комплексу з кризи;

– стимулювання розвитку інфраструктурнихпроектів, які забезпечують модернізаціюекономіки і збільшують потенціал внутрішнього російського ринку товарів, робіт і послуг;

– стимулювання розвитку російського фінансового ринку шляхом формування довгострокових джерел ліквідності і впровадження інвестиційних інструментів і механізмів в реальний сектор російської економіки.

Взагалі деякі експерти ринка виокремлюють декілька основних заходів, які можуть сприяти подоланню кризової ситуації в будівельній галузі. До них належать:

– замороження тарифів монополій;

– кредитна підтримка компаній галузі (в першу чергу тих, які займаються будівництвом масового житла);

– збільшення обсягів фінансування будівельних проектів за рахунок коштів федерального і регіональних бюджетів;

– податкові послаблення для підприємств галузі;

– спрощення доступу до необхідних ресурсів(земельні ділянки, енергія, кредити)

Операючись на закордонний досвід, а також досвід і розробки експертів, Україна вибрала свої перщі  шлях подолання кризи будівельної галузі. Одним з таких заходів є прийняття Закону «Про запобігання впливу фінансової кризи на будівельну галузь і житлове будівництво». Даним Законом передбачається:

– викуп у забудовників і фінансових установ нереалізованого житла в об’єктах, які будувались із залученням коштів фізичних осіб;

– держпідтримка громадянам на будівництво/придбання доступного житла;

– отримання житла в оренду з викупом;

– надання пільгових кредитів на житлове будівництво і компенсаційні ставки по ним;

– викуп державою іпотечних кредитів, отриманих фізичними особами.

Ці заходи дали свої результати,будівельна галузь на початку 2010року перейшла в стадію «відродження».

 Які ж зміни нам принесе 2011 рік???

Напередодні провідної виставки будівельної галузі INTERBUDEXPO 2011, яка пройде з 22 по 26 березня у столичній "КиївЕкспоПлазі" наведем короткий огляд основних тенденцій будівельної галузі початку 2011 року.

Стимулами активізації будівельної галузі в Україні сьогодні є кілька чинників. По-перше, Україна має менш розвинену інфраструктуру, отже, і потреба у створенні якісної інфраструктури та житла тут значно вища, ніж у багатьох країнах. По-друге, додатковим стимулом активізації галузі є проведення «Євро-2012» в Україні та Зимової Олімпіади в Сочі в 2014 році. По-третє, реформаторський курс, проголошений урядом, передбачає більш ефективне використання державних фінансів, підтримку реального сектора економіки, соціальної сфери.

     З метою активізації будівельних програм Державна іпотечна установа (ДІУ) вже отримала 2 млрд. грн. бюджетних коштів для поповнення статутного капіталу, говориться в повідомленні, оприлюдненому на офіційному сайті установи. Отримані кошти ДІУ планує направити на рефінансування первинних кредиторів (банків) для кредитування ними забудовників з метою будівництва (завершення будівництва) об'єктів житлового призначення, а також для кредитування фізичних осіб з метою придбання житла в цих об'єктах. Перші кредити вже видані.

     Але найголовніше очікування потенційних інвесторів пов'язане з обіцянками влади знизити ставки за іпотечними кредитами до 15% річних, що автоматично призведе до збільшення обсягів іпотечного кредитування не тільки будівельних організацій, але і населення.
 Позитивні сигнали ринок будівництва вже отримує - Верховною Радою прийнято закон «Про регулювання містобудівної діяльності», який передбачає спрощення дозвільних процедур у будівництві та проектуванні.

     Серед нововведень, спрямованих на захист інвесторів, слід віднести регламентацію порядку встановлення форс-мажорних обставин у будівництві. Крім того, буде скасовано проектна декларація як обов'язковий вид дозвільних документів для проектів житлового будівництва.
                   Таким чином, після спрощення будівельних процедур, на думку віце-прем'єра Сергія Тигипка, собівартість житла може знизитися на 20-30%, що повинне зробити галузь більш привабливою.

    Не менш важливим стимулом для інвесторів має стати програма «ліквідації недобудов і довгобудів», курс на яку проголосив уряд - в першу чергу житла, лікарень, шкіл, дитячих садів, тобто соціальної інфраструктури. Спрощується реєстрація об'єктів незавершеного будівництва, більш активно будуть використовуватися гроші місцевих громад, недержавних організацій

Висновки:

             Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні.     Розглянувши висновки експертів, проаналізувавши думку провідних спеціалістів у галузі розвитку будівництва України можна зробити висновок, що спад у будівельній галузі стає повільнішим,а відродження галузі поступово набирає сили. За даними головного управління статистики в області, загалом з початку року будівельними підприємствами виконано робіт на 411 мільйонів гривень. З них майже половину забезпечили підприємства Житомира (на 204 мільйона гривень), і , майже третину, загальнообласного обсягу будівельних робіт виконали підприємства Новоград-Волинського, Миколаєвська область( за данними статистики) має самий високий  показник індексу обсягу виконаних будівельних робіт за 2010 рік , який скаладає 130,7 %. Серед працюючих підприємств кожне сьоме наростило обсяги робіт. Зростання досягнуто на будівництві автодоріг та на роботах з підготовки будівельних ділянок.

Література:

1. Бум, который треснул//Зеркало недели. – 2008.\– № 42 (721). – С. 9.

2. Йескомб Э.Р. Принципы проектного финансирования. //Пер с англ.; под общ. ред. Д.А. Рябых. М.: Вершина, 2008. – 488 с.

3. Кондратьев В.В., Лоренц В.Я. Даешь инжиниринг! Методология организации проектного бизнеса. Ї 2_е изд., переаб. и доп. – М.: Эксмо, 2007 576 с. – (Навигатор для профессионала).

4. Закон України «Про запобігання впливу фінансової кризи на будівельну галузь і житлове будівництво»(№800- 6 від 25.12.2008) набув чинності 14.01.2009

5 . http://www.ukrstat.gov.ua/