10.Економіка / Економіка підприємства

Заремба Н. В.

Науковий керівник: Полеся В. М.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

 

Глобалізаційні процеси в економіці та аграрний характер України посилюють актуальність та значимість забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних сільськогосподарських підприємств. У досягненні цього важливу організаційну роль грає стратегічне планування, без чого перспективнее високоефективне функціонування стає неможливим.

Стратегічне планування є важливим елементом у системі управління підприємством. Воно здійснюється поетапно в певній послідовності, що залежить від внутрішньої логіки розрахунків та особистих якостей керівництва.  Стратегічне планування дає можливість краще вивчити середовище своєї діяльності, власні потенційні можливості й обмеження. Воно не лише впливає на умови діяльності підприємства, але й створює їх[3].

Місія сільськогосподарських підприємств полягає у формуванні продовольчих потреб країни (для внутрішнього споживання та експорту) якісною сільськогосподарською продукцією, що має вартісні параметри достатні для забезпечення підприємству розширеного відтворення. Через слабкий фінансовий стан багатьох сільськогосподарських підприємств досягнення такої місії є для них можливим лише в довгостроковій перспективі. Тому додатковим фактором вибору типу загальних стратегій, враховуючи місію і цілі підприємства, є його фінансовий стан. Фінансово стійкі підприємства мають потенційну можливість обрати будь-який тип. Частіш за все вони зупиняються на стратегіях стабільності та розвитку.

У сучасних умовах спостерігається перехід від формалізованих правил та процедур до гнучкої системи стратегічного планування, для якої характерна раціональна з позиції фірми поведінка виконавця в рамках заданої функції. За такого підходу значно зростають можливості управлінців адаптувати елементи плану до швидких змін ринку[2].

Важливим критерієм вибору та реалізації будь-якого процесу є зіставлення його позитивних і негативних рис. На основі літературних джерел та власних досліджень нами згруповано переваги й недоліки стратегічного планування, представлені в таблиці 1.

Таблиця 1

Переваги і недоліки  застосування стратегічного планування на підприємствах

Переваги

Недоліки

Заохочує керівництво мислити перспективно

Не може дати детального опису картини майбутнього. Лише якісно описує стан, до якого повинно спрямувати в майбутньому підприємство, яку позицію може і повинно займати на ринку, які дії конкурентів можуть посилити або послабити його становищ

Формує показники діяльності підприємства для наступного контролю

Сприяє більш чіткому визначенню цілей, завдань підприємства та шляхів їх досягнення

Адаптує підприємство до раптових змін ринкового середовища

Негативні наслідки помилок стратегічного планування набагато серйозніші порівняно з оперативним

Забезпечує чіткішу координацію дій підрозділів підприємства (керованість і контроль), демонструє обов’язки та відповідальність керівників усіх рівнів

Немає чіткого алгоритму складання та реалізації плану. Зводиться до певної філософії або ідеології бізнесу Інструментарій стратегічного планування залежить від особистих якостей керівництва підприємства

Сприяє ефективнішому розподілу ресурсів підприємства

Зниження ризиків втрат прибутків в результаті своєчасної оцінки та врахування можливих загроз

Потребує значних витрат ресурсів і часу порівняно з оперативним плануванням

 

Варто зауважити, що складна ситуація в аграрній сфері створює об’єктивні передумови для застосування процесів диверсифікації як одного з ефективних інструментів зниження ризиків і підвищення прибутковості й фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств. В умовах диферсифікованого виробництва роль стратегічного планування зростає, оскільки наявність значного спектра галузей, видів діяльності та номенклатури продукції значно ускладнюють процесс управління об’єктом, що досить часто веде до створення гібридних організаційних структур.

Отже, ми можемо зробити висновок, що стратегічне планування має велике значення для суспільного розвитку. По – перше, стратегічне планування дозволяє певною мірою передбачити майбутні події заздалегідь і підготуватися належним чином.По – друге, стратегічне планування спонукає до досягнення компромісу різних груп у суспільстві при визначенні цілей, шляхів і заходів, необхідних для досягнення запланованого результату. По – третє, стратегічне планування допомагає визначити оптимальну модель використання обмежених матеріальних, людських та фінансових ресурсів. І нарешті, стратегічне планування пропонує орієнтири, за якими влада і громадяни можуть виміряти ефективність виконавчої діяльності.

Література

 

1.Беседін В. Ф., Пенькова О. Г. Логіка стратегічного планування: сутність, реформування, напрями вдосконалення/  В.Ф. Беседін, О.Г. Пенькова// Економіка та держава. – 2010. – №10. – С. 9-14.

2.Дмитренко О. М. Роль стратегічного планування в діяльності сільськогосподарських  підприємств / О.М. Дмитренко// Економіка АПК. – 2009. – №1. – С.43-50.

3.Соловйова Н. І. Інфокомунікаційна мережа інтегрованої системи фінансового прогнозування в аграрному секторі./ Н. І. Соловйова// Економіка АПК. – 2010. –  №13. – С.9-13.

4.Нелеп В. М. Планування на аграрному підприємстві: Підручник. — К.: КНЕУ, 2000. — 372 с.