Войтенко В. ОА-07-А

НАСЛІДКИ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ ДЛЯ УКРАЇНИ

За своєю природою глобалізм є пульсуючим явищем, яке переживає часи спаду і підйому, прискорення і сповільнення. Тож криза глобалізму закладена в самій його при­роді. Залежність банківських систем країн, що розвиваються, від зовнішніх ресурсів призвела до того, що вони швидко відчули на собі вплив глобальної кредитної кризи. Як наслідок, різко знизився рівень довіри між партнерами на світовому фі­нансовому ринку. У цьому й полягає основний вплив світової фінансової кризи на ринки економік країн, що розвиваються: ресурси стали дорожчими, а отже, їх важче отримати.

Проблеми зміцнення світової фінансової системи входять до кола наукових інтересів багатьох учених. Зокрема, цій проблематиці присвячено праці А. Грінспена, Л. Лароша, В. Гейця, А. Гальчинського, Ю. Уманця та інших, які у своїх до­слідженнях визначають теоретичні і практичні аспекти регулювання фінансових відносин, характеризують основні проблеми даної сфери, пропонують механізми їх подолання.

Метою статті є виявлення причин і проявів світової кризи, обгрунтування за­ходів щодо запобігання наслідкам кризи в Україні.

На думку українського вченого, академіка НАН України Ю. Пахомова, світова економіка зазнала кризи через однополярність світу. Відсутність сильного конкурента "розслабила" економіку США, що призвело до її краху. На це наклалася іпотечна криза, за якої сума віртуальних грошей в десятки разів перевищила наявність справжнього капіталу. Внаслідок економічної кризи повністю деформувалась економічна модель розвитку США [2].

Зазначимо, що причинами світової фінансової кризи є:

1)      Переваги фінансової складової у світовій економіці.

2)      Відсутність прозорості в діяльності найбільших фінансових компаній сві­ту.

3)      Використання кредитних деривативів як засобу синтетичного придбання активів.

4)      Схема кредитування за плаваючою процентною ставкою [3].

Світова криза вплинула на економічний розвиток України, яка інтегрована у світову економіку. Сьогоднішні умови розвитку вітчизняної економіки істотно відрізняються від тих, які існували у 1998 році, коли країна також зазнала впливу потужної світової фінансової кризи. Проте сучасні реалії не поліпшують, а погір­шують характеристики стійкості національної системи до фінансових шоків [1].

Унаслідок кризи українські банки стикнулися з кризою ліквідності через об­меження доступу до закордонних кредитів, які останніми роками були основним джерелом збільшення обсягів кредитування. Погіршення ліквідності світових фі­нансових ринків істотно уповільнює кредитування української економіки.

Утім, наслідки фінансової кризи могли бути ще відчутнішими, якби більшість великих українських банків не були у власності закордонних банків.

Фінансова криза спричинила підвищення світових цін на енергоносії.

Через значний рівень інтегрованості економіки України в загальносвітову еко­номіку рівень світової інфляції істотно вплинув на зростання рівня інфляції в на­шій країні.

Зважаючи на ризики виникнення фінансової нестабільності, доцільно перегля­нути проект держбюджету, збільшивши обсяги капітальних видатків, у тому числі будівельних, не посилюючи при цьому дефіциту бюджету. Важливо також передбачити створення Стабілізаційного фонду, кошти якого спрямовувати­муться на забезпечення всіх гарантійних зобов'язань держави, що посилить довіру до намірів уряду проводити виважену і збалансовану бюджетну політику.

В умовах фінансової кризи стратегічним напрямом діяльності уряду є стиму­лювання збільшення інвестицій у реальний сектор національної економіки.

Аби запобігти банківській кризі, Нацбанку України доцільно прийняти низ­ку рішень, які встановлюють принципи рефінансування комерційних банків із проблемами короткострокової ліквідності. Для запобігання валютній кризі слід виробити комплекс заходів, які не дадуть змоги валютним спекулянтам "розхиту­вати" курс.

Таким чином, на сучасному етапі негативні наслідки глобалізації найгострішими виявилися для банківської системи, економіки й соціальної сфери майже в усіх країнах світу. Банківські кризи нерозривно пов'язані з поглибленням про­цесів глобалізації та зростанням загальної нестабільності ринків. Тому ступінь від­критості національних економік повинен відповідати ступеню розвитку банківсь­кої системи та якості функціонування інститутів внутрішнього регулювання. Сьогодні спостерігається слабка керованість глобальної фінансової системи внас­лідок падіння довіри до рейтингових агентств і валютних трейдерів, безконтроль­ного зростання так званих фінансових похідних (ф'ючерсів, опціонів тощо), зро­стання обсягів спекулятивного капіталу тощо. У сучасному трансформаційному світі кожна країна повинна мати свою конкурентоспроможну модель розвитку, на запровадження якої має бути спрямовано відповідну національну стратегію. Без нього розвиток країни, її економіки не відповідає критеріям безпеки і криє в со­бі величезні загрози.

 

Список використаної літератури

1.       www.ukrstat.gov.ua

2.       Боднар І.Р. Фінансова глобалізація // Фінанси України.- 2009.- №8

3.       Данилишин Б Мировой финансовый кризис – тест для Украины / Б. Данилишин // Зеркало недели. – 2010. – № 37 (717).