Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

Ясінська В.М., наук. кер. Русул Л.В.

 

Страхування життя: реалії в Україні

 

Постановка проблеми. Ефективне функціонування ринкової економіки не можливе без розвинутих інститутів страхування, які зменшують властиві ринку різні ризики та протиріччя. Нестійкість соціально-економічного становища в Україні, робить проблему розвитку сфери страхових послуг ще актуальнішою. Усунення державної монополії при вирішенні питань страхової справи і поява недержавних страхових компаній створили необхідні сприятливі умови для організації ринкових відносин у страховій діяльності й передумови формування страхового ринку України.

Особливе місце на страховому ринку України займає страхування життя. Щодо іноземної практики, то воно є важливим напрямком діяльності переважної більшості страхових ринків економічно розвинених країн світу.

Аналіз основних досліджень і публікацій. Питанням розвитку страхування життя та подальшому його удосконаленню приділяють увагу у своїх роботах такі вітчизняні та іноземні вчені як Левант Н.А., Лельчук А.Л., Янчук О.М., Кудельський В.Е., Котокалова Н.О., Третьякова Г., Котькалова  Н.О. та інші. Проте, кожний з них має свій власний погляд на питання з організації проведення страхування життя і вдосконалення його функціонування.

Мета статті є проаналізувати страхування життя в Україні, охарактеризувати проблеми його розвитку та запропонувати шляхи їх вирішення.

Виклад основного матеріалу. Кількість страхових компаній "life" (життя) за результатами 12 місяців 2009 року становила 72 компанії. У порівнянні з 31.12.08 року кількість таких компаній зменшилась на одну.

Загальна сума валових страхових платежів, отриманих страховиками при страхуванні життя за січень – грудень 2009 року становила 827,3 млн. грн., що на 24,5% менше, ніж за відповідний період 2008 року (2008 р. – 1 095,6 млн. грн.).

Структура валових надходжень страхових платежів (премій, внесків) за січень – грудень 2009 року має такий вигляд:

¾              641,4 млн. грн. (або 77,5%) – платежі, що надійшли від фізичних осіб;

¾              185,5 млн. грн. (або 22,4%) – платежі, що надійшли від юридичних осіб;

¾              0,4 млн. грн. (або 0,1%) – платежі, що надійшли від перестрахувальників.

У 2009 році на 53,5% зменшилась кількість застрахованих фізичних осіб (461 880 застрахованих фізичних осіб у порівнянні з 992 457 застрахованими фізичними особами у 2008 році). Станом на 31.12.2009 застраховано 3 130 316 фізичних осіб [1, 17].

Загальна (валова) сума страхових премій, отриманих страховиками при

страхуванні та перестрахуванні ризиків від страхувальників та перестрахувальників,

за 12 місяців 2008 року становила 24 008,6 млн. грн., з них:

8 026,8 млн.грн. (33,4%) – внутрішнє перестрахування;

317,5 млн.грн. (1,3%) премії, що надійшли від іноземних страховиків

(перестрахувальників);

решта 15 664,3 млн.грн. (65,2%) – премії від страхувальників.

Структура валових надходжень страхових платежів (премій, внесків) за

січень грудень 2009 року має такий вигляд:

§ 641,4 млн. грн. (або 77,5%) платежі, що надійшли від фізичних осіб;

§ 185,5 млн. грн. (або 22,4%) платежі, що надійшли від юридичних

осіб;

§ 0,4 млн. грн. (або 0,1%) платежі, що надійшли від

перестрахувальників.

Структуру валових страхових премій із страхування життя станом на 31.12.09 року можна побачити у таблиці 1.

Таблиця 1

Вид страхової премії

Абсолютне значення

(млн. грн)

Відсоткове значення

(%)

За іншими договорами накопичувального страхування;

676,0

81,7

За договорами страхування життя лише на випадок смерті;

15,6

1,9

За договорами страхування, якими передбачено досягнення застрахованою особою визначеного договором пенсійного віку;

60,7

7,3

За договорами страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника недержавного пенсійного фонду;

1,2

0,1

За іншими договорами страхування життя.

73,8

8,9

Структура валових страхових премій із страхування життя

 

Структура валових страхових виплат із страхування життя станом на 31.12.09 року визначається наступними укладеними договорами:

¾            за договорами страхування, якими передбачено досягнення застрахованою особою визначеного договором пенсійного віку (29%);

¾            за договорами страхування життя лише на випадок смерті (10%);

¾            за іншими договорами страхування життя (15%);

¾            за іншими договорами накопичувального страхування (46%);

На рисунку 1 відображені обсяги надходжень валових страхових платежів та валових страхових виплат за 2007 – 2009 рр..

 

Рис. 1. Динаміка страхових премій та страхових виплат із страхування життя за 2007 – 2009 рр. (млн. грн., %)

 

Розмір валових страхових виплат із страхування життя за січень –грудень 2009 року становив 62,7 млн. грн., що на 53,3% більше в порівнянні з відповідним періодом 2008 року.

У 2009 році приріст резервів із страхування життя зменшився на 72,4% (до 173,6 млн. грн.) у порівнянні з 2008 роком. 15 СК "Life" за підсумками 2009 року отримали від’ємне значення приросту резервів із страхування життя, що пов’язано з достроковим розірванням договорів страхування. Приріст резервів із страхування життя у двох страхових компаніях "Life" у 2009 році становив 57,6 та 55,0 млн. грн. (22,7% та 21,6% від загального приросту резервів відповідно) [1, 17].

Стосовно рейтингу страховиків життя України, за підсумками 2009 року лідером стала страхова компанія “ТАС”. Вона має найвищі рейтинги щодо коефіцієнта ділової активності та дохідності інвестицій, а також посіла перші місця за показниками страхових премій, отриманих за договорами, та страхових резервів. Не погані рейтинги також показали СКДельта життя і  СК Українська страхова група Життя”[3, 22].

На сьогоднішній день ринок страхування життя в Україні є малорозвинений і функціонує відносно слабо. Такий стан речей зумовлює ряд причин. Перш за все це нестабільність законодавства і його не дотримання учасниками страхового ринку. Це пояснюється тим, що частина страховий компаній, які займаються ризиковими видами страхування працюють і на ринку life, створюючи цим самим не добросовісну конкуренцію законним “лайфовим” компаніям.

Крім того, ризикові компанії можуть встановлювати тарифи на власний розсуд і компенсувати витрати на таке страхування за рахунок інших видів послуг, де платіж можна відносити на собівартість. У той час, як «лайфовики» зобов'язані подавати повну методику розрахунку тарифів і дотримуватися ще цілий ряд приписів і обмежень [6].

Певною проблемою сучасного ринку страхування життя є те, що для захоплення операцій «лайфових» сегментів ринку ризикові компанії, здійснюють частину операцій, які відносяться до страхування життя, оскільки для цього їм не потрібно мати спеціальну ліцензію, а достатньо тільки ліцензії на медичне страхування та страхування від нещасних випадків. Комбінуючи ці види, ризикові страхові компанії «неформально» вносять до них і ті види страхування, які віднесені до виключної діяльності «лайфових» компаній.

Не можливо не відмітити, що перш за все проблема низького рівня страхування життя в Україні пояснюється низьким рівнем доходів населення, відсутністю інформації про страхові послуги та відповідним рівнем культури страхування, а також недовірою до інституту довгострокового страхування [2, 46].

Для вирішення проблеми розвитку страхування життя в Україні необхідно вжити певні заходи для виведення цієї галузі зі скрутного становища, у якому вона зараз знаходиться.

Перш за все ефективно було б дозволити страховим компаніям укладати договори страхування у вільноконвертованій валюті, що забезпечило б більш надійне зберігання коштів страхувальників та дозволило б виплачувати гарантований інвестиційний дохід. Ефективним було б запровадження податкових пільг для страхових компаній при інвестуванні коштів страхувальників, що дозволило б страховикам пропонувати більш привабливі програми нагромадження капіталу. Також можна запровадити податкові пільги для страховиків, що пропонують програми пенсійного страхування. Такі страхові компанії повинні знаходитись у таких же умовах, як і державний Пенсійний фонд. Необхідно також створити податкові пільги для юридичних осіб, котрі укладають договори страхування життя своїх працівників.  

Висновки. Дивлячись на сучасний ринок в Україні, можна надіятись, що він зростатиме високими темпами завдяки своєму "спіральному" розвиткові: оскільки договори довгострокові (в середньому 15-17 років), страхові платежі попереднього року в значному обсязі будуть повторені в наступних роках, плюс до них приєднаються платежі нового року і т.д. Розширенню ринку сприятиме й постійне підвищення рівня життя українського населення.

Страхування життя є одним з пріоритетних напрямків розвитку страхового ринку, підґрунтям цього повинні стати наступні кроки по вдосконаленню страхування життя в Україні: підготовка нової редакції Закону України „Про страхування”, яка б дозволила більш досконало врегулювати відносини у сфері страхування життя; створення умов для рівноправної участі страхових компаній в системі недержавного пенсійного забезпечення.

Список використаних джерел:

 

1.     Діяльність страхових компаній у 2009 році // Фінансовий ринок. – 2010. – №4. – С. 17-19.

2.     Левант Н.А. Пути достижения надежности страхования жизни / Н.А. Левант // Финансы. – 2009. – №8. – С. 44-47.

3.     Рейтинг страховиків життя України (за підсумками 2009 року) // Фінансовий ринок України. – 2010. – №3. – С. 22.

4.     http://intkonf.orgСтановлення  та розвиток страхування  життя в Україні

5.     http://m-nafta.com.ua – Ринок страхування життя: проблеми залишаються

6.     http://udau.edu.uaПроблеми розвитку страхування життя в Україні.