Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

Ясінська В.М., наук. кер. Єрмійчук Н.І.

 

Стан та перспективи розвитку акцій

українських підприємств

 

Розвиток економіки держави передусім залежить від розвитку її виробничої сфери, а саме – підприємницької діяльності. Створення потужних та стійких підприємницьких структур дає можливість привабити більшу кількість інвесторів, які здатні забезпечувати фінансування для підприємств країни, що є однією з передумов забезпечення тривалого економічного зростання.

Питання проблематики ринку українських акцій та подальшому його удосконаленню приділяють увагу у своїх роботах такі вітчизняні та іноземні вчені як Селіверстова В., Орлюк П., Рак Р., Лейфер Л., Ільченко В., Шапран Н., Чаритонова Н. та інші. Проте, кожний з них має свій власний погляд на питання з організації проведення торгів акціями і вдосконалення їх функціонування.

Обсяг випуску акцій, зареєстрованих центральним апаратом Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку, протягом січня-вересня 2010 року становив 27,69 млрд грн  Значні за обсягом випуски акції, які суттєво вплинули на загальну структуру зареєстрованих випусків акцій за період, зареєстровано наступними банківськими установами, з метою збільшення статутного капіталу, зокрема: ПАТ “Державний експортно-імпортний банк Україна”, ПАТ КБ “Фінансова ініціатива”, ПАТ Комерційно-інвестиційний банк “Аструм”, ПАТ “Інтеркредитбанк”, ПАТ “Містобанк”, ПАТ АКБ “Форум”, ПАТ КБ “Приватбанк” та іншими банківськими установами.

Динаміка українських біржових торгів у 2010 році істотно відрізняється від світових тенденцій. У той час, як міжнародні ринки або падають, або залишаються без змін, українські цінні папери користуються рекордним попитом. Для прикладу, щоденний обсяг торгів на Українській біржі досяг 100 млн. грн., а фондові індекси зросли на 50 %.

Однак, серед учасників ринку існують припущення, що невдовзі акції українських підприємств очікує певна корекція, але в цілому відбудеться зростання на рівні близько 30-40 %. Основними чинниками такого стану речей стануть перш за все ріст ВВП, відновлення у промисловості, поліпшення рейтингів від міжнародних рейтингових агентств, повернення іноземних портфелів інвесторів, які були досить пасивними у 2009 році. Проте, необхідно ще звернути увагу на ряд таких чинників як ситуацію на зовнішніх ринках, відновлення роботи з МВФ і наведення ладу в державній економічній політиці, які можуть негативно вплинути на стан ринку акцій в Україні [2].

Основний фактор зростання акцій українського виробництва в 2010 році є відновлення попиту на українську продукцію на зовнішніх ринках. Так, для прикладу, машинобудування в основному зобов'язане високому попиту на продукцію в країнах СНД, а також зростанню попиту в Азії і на Близькому Сході [5].

Щодо прогнозів, які зазначають аналітики, то найбільш позитивну динаміку, як і раніше показуватимуть акції енергетичних компаній, вагонобудівників, металургійних і коксохімічних підприємств. Стабільне зростання демонструватимуть компанії машинобудівного сектора, харчової та фармацевтичної галузі, оскільки вони матимуть доходи за рахунок збільшення попиту і залучення додаткових інвестицій.

Фундаментально будуть сильні компанії з галузі сільського господарства, фінансового сектора і машинобудування. Істотний попит на акції емітентів буде виникати в світлі майбутньої приватизації в ряді галузей, але тільки на ті об'єкти, де очікується реальна конкуренція покупців. У цілому, розстановка сил на ринку акцій принципово не зміниться, якщо не відбудеться якихось кардинальних подій.

Найменш вигідними для інвестування будуть цінні папери автовиробників і підприємств хімічної галузі, оскільки очікується слабкий попит на продукти їхнього виробництва, дорожчань сировинної бази, а також висока енергоємність, що негативно позначатиметься на неконкурентній собівартості виробництва.

Основною причиною низьких оціночних показників українських компаній є недостатня ліквідність їх акцій. Це, в свою чергу, пояснюється дуже малою кількістю акцій у вільному обігу внаслідок повільної приватизації одних компаній та консолідації контрольних пакетів інших стратегічними інвесторами чи місцевими бізнес-групами. Крім цього, переробні галузі, які стабільно знаходяться серед лідерів української економіки за темпами зростання, практично не представлені на ринку акцій, оскільки більшість підприємств у цьому секторі є закритими акціонерними товариствами або товариствами з обмеженою відповідальністю.

У сучасних умовах розвитку економіки України не викликає сумніву твердження про те, що більшість вітчизняних промислових підприємств потребують модернізації. Саме перехід від матеріаломістких до ресурсозберігаючих технологій є запорукою успіху будь-якого виду діяльності. Тому інвестувати кошти у вітчизняні промислові підприємства є нераціонально [1, 200].

Саме тому важливими обставинами для інвесторів традиційно залишається правильний вибір перспективних цінних паперів та моменту вкладання коштів.

Важливим елементом успіху ринку акцій є комп’ютеризація, адже саме вона дозволяє здійснити інформаційне забезпечення ринку, проводити швидкодіючі і всеохоплюючі розрахунки між учасниками.

Поява послуги інтернет-трейдингу дозволила розширити кількість інвесторів. Попри те, що зростання онлайн-торговців не було стрімким, а обсяги їхніх інвестицій досі залишаються порівняно низькими, не можна не відзначити їхнього впливу на ріст українського ринку цінних паперів в 2009 році. Якщо в квітні кількість інтернет-трейдерів становила 65 осіб, 10 з яких були фізичними особами, то вже в жовтні 2010 року загальна їх кількість становила більше 1500 осіб. Позитивна динаміка цього явища забезпечує якісне проведення емісійних, інвестиційних і торгових операцій [4].

Для зміцнення акцій важливе здійснення послідовної цілеспрямованої політики. Саме з цією метою створюється нова стратегія розвитку фондового ринку до 2015 року за участю Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку, основними пріоритетами якої є розвиток інфраструктури ринку, вибудовування системи взаємин інвестор - професійний учасник - регулятор з акцентом на більший захист інвестора.

Отже, як висновок можна сказати, що здійснення послідовної цілеспрямованої політики формування в Україні ефективного ринку акцій є принципово важливою складовою національної економіки, забезпечення інституційної збалансованості останньої, суттєвим чинником зміцнення національної конкурентоспроможності у довгостроковій перспективі.

 

Список використаних джерел:

 

1.     Селіверстова В.В. Аналіз перспектив інвестування у цінні папери підприємств-емітентів промислового сектора економіки України / В.В. Селіверстова // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2010. – №5. – С.196-200.

2.     Орлюк П. Тенденції та прогнози розвитку вітчизняного ринку акцій / П.Орлюк // Фінансовий ринок України. – 2010. – №4. – С.11.

3.     Святненко А. Прощавай, кризо? Темпи зростання фондового ринку стали несподіванкою навіть для його учасників // Дзеркало тижня. – №8. – 2010. – http://www.dt.ua.

4.     Основні тенденції розвитку фондового ринку протягом фінансової кризи в Україні – http://www.economy-confer.com.ua.

5.     http://www.rbc.ua