Момот. А. О.

науковий керівник к.е.н., доц. Нескородєва І. І.

ХНЕУ, Україна

Дослідження сутності місцевих бюджетів

 

Актуальність проблеми. Місцеві бюджети є фінансовою базою  органів місцевого самоврядування та вирішальним фактором  регіонального розвитку. Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, активізує господарську діяльність, дозволяє розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, зміцнювати економічний потенціал регіону, виявляти і використовувати резерви фінансових ресурсів.

Протягом останніх років до 12 % вартості валового внутрішнього продукту України перерозподіляється через систему місцевих фінансів; закономірно, що основна частина цих коштів акумулюється у місцевих бюджетах; за їх рахунок проводиться задоволення потреб населення відповідних територіальних формувань. В умовах ринкових трансформацій місцеві бюджети стають основними фінансовими гарантами існування і розвитку демократії та надання населенню суспільних послуг і благ, які недоцільно і неефективно задовольняти за рахунок державного бюджету. Тому, дослідження сутності місцевих бюджетів є дуже актуальним на сьогоднішньому етапі економічного розвитку України.

Аналіз останніх наукових досліджень. Проблему визначення сутності місцевих фінансів досліджувало багато представників економічної науки, серед яких слід відмітити: О.О. Сунцову, О. Д. Василика, І. Л. Сазонця, А. Є. Буряченка, О. Р.  Романенка, М. А. Гапонюк.

В економічній літературі немає єдиної думки щодо визначення місцевих бюджетів та їх змісту. Існують різні точки зору, що мають як спільні риси, так і принципові відмінності.

Тому, метою роботи є узагальнення підходів щодо тлумачення поняття «місцеві бюджети».

Виклад основного матеріалу дослідження. Різноманітні точки зору на поняття «місцевий бюджет» представлені в таблиці 1.

Таблиця 1

 

Визначення поняття «місцевий бюджет»

 

Автор

Визначення

1

2

Бюджетний кодекс [1]

 

 

 

 

 

Сазонець  І .Л. [7]

План утворення і використання фінансових ресурсів для забезпечення функцій, які здійснюються органами державної влади України, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Фонд фінансових ресурсів, призначений для реалізації завдань і функцій, що покладаються на органи самоврядування.

Сунцова О. О. [8]

Сукупність економічних (грошових) відносин, що виникають у зв'язку  з утворенням та використанням фондів грошових засобів місцевих органів влади  в процесі перерозподілу національного доходу з метою забезпечення розширеного відтворення та задоволення соціальних потреб суспільства.

Буряченко А. Є, Палій М. П. [2]

Сфера централізованих фінансових відносин у складі місцевих фінансів

 

 

 

Закінчення табл. 1

 

1

2

Василик О .Д. [3]

Організаційна форма мобілізації частини фінансових ресурсів у розпорядження місцевих органів самоврядування та систему фінансових відносин, що складаються між місцевими та державним бюджетами, а також усередині сукупності місцевих бюджетів.

Федосов В. М. [9]. 

План утворення та використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.

Романенко О.Р., Огородник  С.Я.,

Зязюн М.Я. [6]

Розпис грошових доходів і витрат місцевих органів влади, план формування і використання фінансових ресурсів держави та адміністративно-територіальних одиниць, що забезпечує можливість виконання відповідними органами державної влади і місцевого самоврядування покладених на них функцій.

Гапонюк  М.А.,  Яцюта В.П, Буряченко А.Є, Славкова А.А. [5]

Грошові відносини, що виникають між місцевими органами самоврядування та суб’єк­та­ми розподілу створеної вартості в процесі формування територіаль­них фондів грошових коштів, які використовуються для соціально-еко­­номічного розвитку регіонів.

Дробозіна Л.О [10]

 


Кириленко О. П [4]

Основний фінансовий план громади на поточний рік, що має силу закону.

Фінансовий план розвитку певної території, в якому відображаються найважливіші завдання місцевої влади та результати діяльності.

 

 Усе наведене вище в таблиці свідчить про те, що існують  різноманітні  підходи до трактування поняття місцевий бюджет, однак автори сходяться  у поглядах щодо їх призначення – місцеві бюджети необхідні для виконання відповідними органами державної влади і місцевого самоврядування покладених на них функцій.

Відсутність однозначності у визначенні категорії «місцеві бюджети» обумовлена також тим, що її можна розглядати за різними критеріями.

Так, у Бюджетному кодексі України (від 21 червня 2001 року) при визначенні поняття місцевий бюджет  мова йде про документ, який установлює певний порядок утворення та використання фінансових ресурсів і належить відповідним органам влади. Таке тлумачення бюджету не розкриває його внутрішньої  природи і не показує його особливостей, які притаманні місцевим бюджетам [5].

За економічною категорією місцеві бюджети трактуються   Сунцовою О., як сукупність грошових відносин, що виникають у зв'язку  з утворенням та використанням фондів грошових засобів місцевих органів влади  в процесі перерозподілу національного доходу з метою забезпечення розширеного відтворення та задоволення соціальних потреб суспільства.

За формою розглядають місцеві  бюджети  Дробозіна Л. О, Кириленко О. П., Романенко О. Р., Огородник С. Я., Зязюн М. Я., Василик О. Д. За цим критерієм місцевий бюджет – це основний фінансовий  план громади  на поточний рік, що забезпечує можливість виконання відповідними органами місцевого самоврядування покладених на них функцій.

Місцеві бюджети за визначенням Сазонця І. Л., є фондами фінансових ресурсів, призначених  для реалізації завдань і функцій, що покладаються на органи самоврядування. Отже, він досліджує місцеві бюджети за  матеріальним змістом.

         Таким чином, можливо зробити висновок, що сутність місцевих бюджетів розглядається вченими з трьох аспектів за економічною категорією, за формою та за матеріальним змістом.

 Але місцеві бюджети не досліджуються за організаційною структурою та за характером бюджетних відносин.

За організаційною структурою місцевий бюджет можна трактувати як важливу ланку фінансової системи, яка зумовлює поділ і перерозподіл ВВП між сферами, напрямами, структурами процесу виробництва й обігу, верствами населення.

За характером місцевий бюджет – це обов’язковий документ, у вигляді рішення про місцевий бюджет, який юридично забезпечує організацію бюджетного процесу на місцевому рівні.

Таким чином, місцеві бюджети – сукупність  законодавчо обґрунтованих фінансово-економічних відносин, що виникають між територіальною громадою, з однієї сторони, державою, юридичними особами, фізичними особами та іншими бюджетами, з другої сторони,  у зв'язку  з утворенням та використанням фондів грошових засобів місцевих органів влади, що забезпечує можливість виконання відповідними органами місцевого самоврядування покладених на них функцій з метою  соціально-еко­­номічного розвитку регіонів та поліпшення добробуту їх населення.

Отже, у статті розглянуто різні підходи щодо трактування поняття «місцевий бюджет» та уточнено їх сутність за  організаційною структурою та за характером бюджетних відносин.

Висновки та перспективи подальших наукових розробок в даному напрямі. Через місцеві бюджети складаються певні фінансові взаємовідносини органів самоврядування з усіма підприємствами, організаціями й установами окремої території, а також між місцевими бюджетами різних рівнів і державним бюджетом. Тому для вирішення проблемних питань, що стосуються місцевих бюджетів, слід звернути увагу на вплив умов формування місцевих бюджетів на економічний розвиток регіонів, створення умов для заінтересованості органів місцевого самоврядування у збільшені податкових надходжень, в ефективному і цільовому використанні бюджетних коштів. На сьогоднішній день мало досліджена проблема формування місцевих бюджетів з огляду на наявність власних джерел доходів. Таким чином є  ще низка проблем, які потребують розв’язання та подальшого дослідження.

 

Перелік використаних джерел

 

1. Бюджетний кодекс України за станом на 8 липня  2010 р. / Верховна Рада України. — Офіц. вид. — Х. : Фактор, 2010. — 286 с. — (Серія «Бібліотека законодавства»).

2. Буряченко А. Удосконалення фінансового механізму місцевих бюджетів / А. Буряченко, М. Палій  // Фінанси України. – 2008. – № 8. – С.13–18.

3. Василик О. Д. Бюджетний механізм в управлінні економікою / О. Д. Василик  // Фінанси України.  – 2007. – № 3. – С.22–23.

4. Кириленко О. П. Місцеві бюджети України (історія, теорія, практика) /  Кириленко О. П. – К. : НІОС, 2000. – 384 с.

5. Місцеві фінанси : [ навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц.] / М. А. Гапонюк, В. П. Яцюта, А. Є. Буряченко, А. А. Славкова — К. : КНЕУ, 2002. – 184 с.

6. Романенко О. Р. Фінанси  / Романенко О. Р., Огородник С. Я., Зязюн М. Я. – К. : КНЕУ, 2006. – 107 с.

7. Сазонець І. Л. Управління місцевими фінансами / І. Сазонець, Т. Гринько,   Г. Придатко. – К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 264 с.

8. Сунцова О.О. Місцеві фінанси /  О. О. Сунцова. – К. : Центр навчальної літератури, 2005. – 560 с.

9. Федосов В. М. Сутність і проблематика бюджетування: українські реалії / В. Федосов, Т. Бабич  // Фінанси України. – 2008. – №1. – С. 3 – 23.

10. Финансы / Под ред. проф. Л. А. Дробозиной. – М. : ЮНИТИ,  2002. 527 с.