Економічні науки

к.е.н. Польова О.Л., Таужнянська І.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ ПОШТОВОГО ЗВ’ЯЗКУ

Основою ринкового механізму є економічні показники, необхідні для планування та об’єктивної оцінки діяльності підприємства, утворення і використання спеціальних фондів, порівняння витрат і результатів з окремими видами діяльності. В таких умовах головну роль у системі економічних показників відіграє прибуток.

Прибуток має велике значення в діяльності підприємств поштового зв’язку:

~                   в узагальненій формі відображає результати діяльності і є одним з показників її ефективності;

~                   використовується як  стимулюючий фактор діяльності і продуктивності праці;

~                   виступає найважливішим фінансовим ресурсом підприємства.

Правильне визначення фінансових результатів полягає у наданні користувачам повної інформації про доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітний період. Доходи і витрати відображаються у фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження чи сплати грошей.

Фінансові результати формуються поступово протягом фінансово-господарського року від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності. Формування фінансових результатів на підприємствах поштового зв’язку здійснюється в залежності від окремих видів діяльності.

Фінансовий результат на підприємстві поштового зв’язку формується від виду діяльності як прибуток (збиток) звітного періоду і проходить такі етапи:

1)     визначення чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

2)     визначення валового прибутку (збитку);

3)     визначення прибутку (збитку) від операційної діяльності;

4)     розрахунок прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування;

5)     визначення прибутку (збитку) від звичайної діяльності;

6)     визначення чистого прибутку (збитку) звітного періоду.

 Чистий дохід від реалізації продукції (робіт, товарів, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (робіт, товарів, послуг) та з доходу від надання послуг поштового зв’язку у розмірі визначених витрат по МПП до відшкодування податку на додану вартість, акцизного збору, інших зборів, вирахування з доходу суми витрат по МПП, що підлягають відшкодуванню.

Валовий прибуток (збиток) розраховують як різницю між чистим доходом (виручкою) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і собівартістю реалізованої продукції.

Прибуток (збиток) від операційної діяльності визначається  як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат.

Прибуток (збиток)  від звичайної діяльності визначається як різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податку з прибутку.

Чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайних доходів і витрат та податків із надзвичайного прибутку.

Прибуток підприємства є підсумком його виробничо-господарської діяльності і джерелом його життєдіяльності. Величина прибутку залежить від росту обсягів виробництва і реалізації  продукції, від зниження собівартості і покращання якості наданих послуг.

На підприємствах поштового зв’язку прибуток формується, як показник, який істотно розрізняються за величиною, економічним змістом і функціональним призначенням. Базою всіх розрахунків виступає балансовий прибуток – основний фінансовий показник виробничо-господарської діяльності підприємства. Для оподатковування розраховується спеціальний показник – прибуток до оподаткування. Після сплати податків і інших платежів до бюджету частина балансового прибутку називається чистим і залишається в розпорядженні підприємства. Чистий прибуток направляється на фінансовий та соціальний розвиток підприємства, матеріальне заохочення працівників, створення резервного фонду, оплата санкцій, пов’язаних з порушенням підприємства діючого законодавства, на благодійні та інші заходи.

Головне завдання підприємств поштового зв’язку – реалізація своєї продукції високої якості та надання послуг з найменшими витратами. Тому, метою визначення прибутку підприємств поштового зв’язку є: виявлення обсягів реалізації продукції, робіт,  поштових послуг, аналіз і контроль кінцевих результатів діяльності підприємства та використання прибутку.

Література:

1.     1. Методики аналізу фінансов-господарської діяльності підприємств державного сектору економіки: наказ Міністерства фінансів України від 14.02.2006 № 170. – Режим доступу http://zakon.rada.gov.ua.

2.     Оптимізація поштового зв’язку України: Монографія/П.П. Воробієнко, С.О. Довгий, В.А Колдяденко та ін.;За заг. ред. С.О. Довгого.– К.:, 2002.– 156 с.

3.     Економіка поштового зв’язку: навч.посіб. для студ ВНЗ  / В.М. Орлов, Н.Ю. Потапова-Синько, О.С. Редькін та ін. – О.: ВМВ, 2006. – 466 с.

4.     Стрельчук Є.М. Стратегія розвитку оператора зв’язку/Є.М. Стрельчук, А.Д. Петрашевська – О.: Фенікс, 2007. – 112 с.