Якубець Марина Іванівна

Науковий керівник:

Нікіфоряк Людмила Станіславівна

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

 

ПРОБЛЕМИ ПО ЗАЛУЧЕННЮ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

 

Інвестиції торкаються найглибших основ господарської діяльності та визначають процес економічного зростання держави в цілому. У сучасних умовах залучення прямих іноземних інвестицій (ПІІ) є вагомим фактором, що надає можливість проведень структурних змін у народному господарстві, що у свою чергу забезпечило б покращення якісних і кількісних показників господарської діяльності.

Актуальність теми полягає у тому, що прямі іноземні інвестиції рушійним важелем економічного розвитку, оскільки вони ведуть за собою притік робочих місць, залучення новітніх технологій, підвищення життєвого рівня населення та можливість підвищення міжнародної конкурентоспроможності. Економіка України отримала статус ринкової, але нашу державу все ще відносять до групи країн з перехідною економікою для яких ПІІ це вихід із “зачарованого кола бідності”, зменшення залежності від імпорту та можливість налагодження власного виробництва, збільшення можливостей експортування товарів вітчизняного виробництва, а загалом покращення стану платіжного балансу . У системі світового господарства в наш час міжнародна торгівля та прямі іноземні інвестиції відіграють надзвичайно важливу роль. Показники темпів зростання прямих іноземних інвестицій значно перевищують показники в торгівлі товарами та послугами, що зумовлено рядом факторів міжнародного економічного розвитку останніх десятиріч. Головними інвесторами в українську економіку за 2008-2010 роки є: Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Росія, Австрія та Франція.

Україна, вступаючи у світові інтеграційні процеси взаємодії, приділяє значну увагу співробітництву з регіонами світу. Пріоритетним напрямком цього є співпраця з ЄС. Обсяг іноземних інвестицій в економіку України з країн ЄС у 2010 році становив 72 % загального обсягу інвестицій в Україну. Відмічають, що імпорт товарів з країн ЄС здійснює досить сильний вплив на рівень ПІІ в Україну з цього регіону. Реалізація потенціалу співробітництва України надасть можливість підвищити рівень спеціалізації і кооперації в науково-технічних і виробничих сферах різних областей економіки [2, 18].

Так з країн ЄС надійшло 516,2 млн. дол. США (72 % загального обсягу), з країн СНД – 114,6 млн. дол. США (16 %), з інших країн світу – 86,3 млн. дол. США (12 %) [4]. У той же час капітал нерезидентів зменшився на 296,1 млн. дол. США.У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат, курсової різниці тощо за перший квартал 2010 року становив 98,3 млн. дол. США, що складає 12 % від рівня відповідного періоду попереднього 2009 року.Приріст іноземного капіталу в 2010 році спостерігався на підприємствах, що здійснюють фінансову діяльність, – у сумі 214,7 млн. дол. США, торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів, предметів особистого вжитку – 30,2 млн. дол. США та будівництво – 6,6 млн. дол. США.

Інвестиції надійшли зі 126 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 81 % загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 9105,1 млн. дол. США, Німеччина – 6644,4 млн. дол. США, Нідерланди – 3841,0 млн. дол. США, Російська Федерація, Австрія, Сполучене Королівство, Франція, Віргінські Острови, Британські, Швеція,  Сполучені Штати Америки [4].

Нажаль, на даний момент наша держава не здобула серйозних досягнень у забезпеченні національної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості. Падіння рейтингу України щодо залучення іноземних інвестицій пов’язано з низькою продуктивністю економіки. Проте експерти ООН відносять Україну до двадцятки найпривабливіших для прямих іноземних інвестицій країн. Це можна пояснити тим, що раніше вкладення в Україну розглядалися як інвестиції у дочірній регіон Росії. «Помаранчева» революція генерувала переусвідомлення ситуації, унаслідок чого Україну почали розглядати як повноцінну європейську державу [1, 21]. Але, не зважаючи на це, представники багатьох іноземних компаній відкрито стверджують, що надходження масштабних інвестицій в Україну ускладнюється відсутністю стабільності навіть на короткий проміжок часу. Унаслідок цього привабливість українських компаній для іноземних інвесторів не зменшується, але деякі з них займають вичікувальну позицію.

Однією з головних передумов для подальшого успішного залучення прямих іноземних інвестицій в Україну є низький рівень інфляції та передбачуваність рівня цін в економіці. Для цього необхідні, по-перше, контроль за доходами та видатками бюджету, а по-друге, розв'язання проблем боргового тягаря. Також доцільно було б розробити механізм переливу фінансових ресурсів з галузей, де вони є у відносному надлишку, у галузі, де є потреба в капіталі.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.     Вергелес Т.І. Державна політика по залученню іноземних інвестицій // Світ фінансів – 2009. - №1(18) – с.21.

2.      Лук’яненко Д.Г. Сучасні проблеми економічних досліджень інвестиційного глобалізму // Ринок цінних паперів України. – 2010. – №5-6. – С. 17-21.

3.     Малютін О. К. Концепція поліпшення інвестиційного клімату в Україні// Фінанси України. — 2010. — № 8 (186). — С. 65-74

4.     http://www.ukrstat.gov.ua  - офіційний сайт  Державного Комітету статистики України.