Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 Яцков О.Ю.

Науковий керівник: асист. Тиквій Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

КНТЕУ, Україна

ПРОБЛЕМИ ІНВЕСТУВАННЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ І ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

Сьогодні українська економіка потребує інвестицій, але надати держава їх практично неспроможна, тому надії покладаються на іноземні капіталовкладення.

Іноземний капітал особливо необхідний у тих сферах економіки, активізація яких допоможе вивести її з кризового стану. Це виробництво продуктів харчування, товарів широкого попиту та послуг, ліків та іншої життєво важливої продукції, все агропромислове господарство України, паливно-енергетичні галузі, військове виробництво [1].

Проблеми іноземного інвестування висвітлюються в роботах Н.Вільгурська, В Будкіна, О.Вовченко, О.Гаврилюка, О. Іваноньків, В. Єременка.

Доцільність подальшого дослідження цієї проблеми пов’язана з гострою потребою формування на сучасному етапі інвестиційного потенціалу України, яка обумовлює об’єктивну необхідність залучення, поряд з внутрішніми інвестиціями, іноземного капіталу на основі мінімізації ризиків і покращення інвестиційного клімату.

Метою даної статі є висвітлення необхідності активізації інвестиційної діяльності. Виходячи з мети необхідно вирішити ряд завдань, зокрема: дослідити сутність іноземного інвестування, необхідність здійснення іноземного інвестування в економіку України, узагальнити проблеми з якими зіштовхуються іноземні інвестори, запропонувати шляхи покращення інвестиційного клімату в Україні.

Об’єктом дослідження є інвестиційна сфера національної економіки, в якій функціонують підприємства з іноземними інвестиціями та інвестиційні компанії.

Термін „інвестиції” походить від лат. investire – одягати, оточувати, – і означає сукупність всіх видів майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємництва та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (дохід) або досягається відповідний соціальний ефект [2, c. 18]. Можна визначити, що «режим іноземного інвестування України» – це сукупність економічних, соціальних, політичних та правових чинників, які забезпечують здійснення іноземними інвесторами інвестицій в економіку країни, гарантують забезпечення податкової політики, отримання прибутку, прозорість правовідносин на ринку фінансових послуг[3]. Необхідність іноземного інвестування полягає в наступному: залучення іноземних коштів в економіку сприятиме розвитку суміжних галузей, створення нових робочих місць, пропонування новітніх товарів та послуг, тобто насичення ринку, використання власної сировинної бази для виробництва готової продукції, перспектива акумуляції додаткових коштів в бюджет.

Розглянемо пріоритетні галузі для інвестування. Так, за даними Держкомстату України 13,9 % від загальної суми потреб по країні (124,6 млрд.грн) потребує сфера будівництва. До областей, що мають найбільшу потребу в інвестиційних ресурсах у зазначену галузь, відносяться Одеська, потреби в інвестиціях в будівництво даної області в середньому щорічно складають 39,2 % від загальної суми інвестицій в будівництво, Житомирська – 12,1 %, Харківська – 7,5 % та АР Крим – 7,1 % відповідно, та м. Київ – 21,1 %. Основні ресурси по даній галузі спрямовуються на збільшення кількості житла, поліпшення стану використання транзитного потенціалу областей, розвиток портового господарства, збільшення кількості робочих місць[3].

Для усунення негативних тенденцій і стимулювання іноземного інвестування в економіку України доцільно дотримуватися таких принципів: диференційованого підходу до податкових та інших пільг іноземним інвесторам з огляду на обсяги іноземних інвестицій, види, форми й сфери інвестування та з урахуванням відповідних пріоритетів розвитку економіки України; надійного, доступного й оперативного організаційного й інформаційно- медичного забезпечення, залучення та здійснення іноземних інвестицій. Отже, необхідні додаткові заходи щодо зниження впливу негативних чинників на інвестиційний клімат в Україні, серед яких досягнення національної згоди між різними соціальними групами, політичними партіями з приводу вирішення загальнонаціональної проблеми виходу України з економічної кризи; вирівнювання економічних показників та боротьби з інфляцією; розробка правової бази інвестування; радикалізація боротьби зі злочинністю; створення конкретного механізму надання податкових пільг банкам, іноземним інвесторам на довгострокові інвестиції з метою компенсації втрат з уповільнення обороту капіталу. Україна потенційно може бути однією з провідних країн із залучення іноземних інвестицій, оскільки цьому сприяє її величезний внутрішній ринок.                    Проте цьому перешкоджають політична нестабільність, недосконалість законодавства, нерозвиненість виробничої та соціальної інфраструктури, недостатнє інформаційне забезпечення, через що Україну віднесли до групи країн з найбільшим інвестиційним ризиком.

Література

1.     Вільгурська Н.М. Проблеми інвестування економіка України та шляхи їх вирішення//[http://s-journal.cdu.edu.ua].

2.     Вовченко О.Л. Інвестиції:економічна сутність та форми//Актуальні проблеми економіки. - 2004. - № 6.- С.18-24.

3.     Матеріали Всеукраїнського форуму "Державно-приватне партнерство в Україні у подоланні економічної кризи в будівництві" (29 жовтня 2009)//[http://www.avbmv.com.ua].